drukuj
drukuj
 
                                    
 
INFOLINIA 801-4-67372
(22 354 84 38)
 

Aktualności

A A A
01
Czerwiec
2017

Wycena OPERA Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 31.05.2017r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 333,32 PLN.

Komentarz zarządzającego:

Z wyłączeniem krótkiego epizodu podwyższonej zmienności w środkowej części miesiąca, wiodące klasy aktywów nie dostarczyły inwestorom szczególnych emocji. Zarówno S&P 500 jak i DAX zanotowały swoje historyczne szczyty, po czym przeszły do trendu bocznego. Rentowność dziesięcioletnich papierów amerykańskich wróciła do poziomu 2,20%, a analogiczny dług niemiecki poruszał się w przedziale 0,30-0,40%. Do większych zmian dochodziło natomiast na rynku walutowym. Seria potknięć brytyjskich konserwatystów wprowadziła niepewność co do wyniku nadchodzących wyborów, a twarda retoryka w kwestii Brexitu wzmocniła presję na funta. Passę słabości kontynuował również dolar, tracąc mimo niemal przesądzonej podwyżki stóp przez FOMC. Euro zostało natomiast wyraźnie wzmocnione zdecydowaną wygraną Macrona, stanowiącą zapowiedź zjednoczonej strefy euro. Pozytywny wpływ miała również wypowiedź Angeli Merkel, która przyznała, nieco na przekór Mario Draghiemu, że wspólna waluta jest zbyt słaba.

 

Obserwujemy coraz wyraźniejsze oznaki powrotu kapitału na rynki wschodzące. Według danych EPFR Global, na rynki wschodzące od początku roku napłynęło 20mld USD. Dużym beneficjentem tego procesu były polskie aktywa. Złoty pozostawał w ostatnim miesiącu jedną z silniejszych walut na świecie, osiągając poziom 3,70 za dolara i 4,17 za euro. Imponujące było również zachowanie krajowego długu. Średnio- i długoterminowe papiery stałokuponowe zredukowały swoje rentowności o ok. 15bps, a benchmarkowa DS0727 zbliżyła się do poziomu 3,25%. Wreszcie pojawił się również popyt na papiery o zmiennym kuponie, zwłaszcza o dłuższej zapadalności. Zadziałały tutaj przede wszystkim pozytywne dane dotyczące polskiego wzrostu gospodarczego oraz relatywnie atrakcyjna wycena WZ1122, WZ0124 i WZ0126.

 

Na tle nowych maksimów na rynkach rozwiniętych, dość słabo zachowywał się polski rynek akcyjny. Konstrukcja WIG20 sprawia, że ruchy indeksu są ściśle powiązane z sektorem finansowym, paliwowym i surowcowym. W maju akcje lokalnych banków, podobnie jak ich globalnych odpowiedników, znalazły się pod presją. Wyjątek stanowiło PKO, którego kurs dyskontował niezłe wyniki kwartalne oraz PZU. O kilkanaście procent przecenione zostały akcje spółek paliwowych (PKN / Lotos) oraz wydobywczych (KGHM / JSW), cierpiących z powodu taniejących surowców. W ujęciu miesięcznym, cały WIG20 stracił 4,5%.

 

Nieco lepiej poradził sobie mWIG40, zamykając miesiąc z niewielką stratą. Na pozycję lidera zwyżek wrócił CDProjekt, zyskujący 20% po publikacji pozytywnych informacji o bieżącym projekcie (oraz kolejnych wysokich rekomendacji brokerów). Silne były również branże zależne od kondycji konsumentów, takie jak motoryzacja i handel. Na drugim biegunie znalazła się chemia – zarówno Ciech, jak i Grupa Azoty uległy przecenie o odpowiednio 11 i 8%.

Aktualności i ogłoszenia

24-05-2018

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2013 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito