drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
      OPERA        +48 22 355 46 82
              NOVO          +48 22 355 46 81
              DB FUNDS  +48 22 355 46 79Aktualności

A A A
02
Listopad
2017

Wycena OPERA Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 31.10.2017 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 360,02 PLN

Komentarz zarządzającego:

Październik to dla inwestorów przede wszystkim seria nowych rekordów na amerykańskim rynku akcji. Głównym wygranym miesiąca był indeks Dow Jones Industrial Average, który wzrosł o niemal 4%, pokonując kolejną symboliczną barierę – 23000 punktów. Optymizm inwestorów wspierały wyniki spółek za 3 kwartał. Sezon publikacji otworzyły największe banki – JPMorgan, Citigroup, Wells Fargo i Bank of America. Podane przez nich rezultaty były lepsze od oczekiwań analityków i to pomimo znaczących spadków w segmencie tradingu, który ucierpiał ze względu na niską zmienność rynkową w okresie wakacyjnym. Doskonale wypadły spółki technologiczne – Amazon, Google czy Microsoft. Obawy o przewartościowanie rynku akcji w USA tracą tym samym nieco na wiarygodności.

Przez większą część miesiąca pomocnym dla giełd czynnikiem była również polityka. Po udanym dla partii republikańskiej głosowaniu za rezolucją budżetową, zapowiadana przez prezydenta Trumpa reforma systemu podatkowego jest o kolejny krok bliżej wejścia w życie. Koniec miesiąca przyniósł jednak spektakularny zwrot w śledztwie dotyczącym możliwej interwencji rosyjskiej w wybory prezydenckie w 2016 roku. Doniesienia z tym związane mogą przełożyć się na tarcia wewnątrz obozu republikanów i utrudnić procedowanie ustaw w senacie, w którym stronnictwo Trumpa posiada przewagę zaledwie 2 głosów.

Wyraźnie słabiej względem USA wypadły w październiku indeksy europejskie, utrzymujące się w niezbyt szerokim przedziale zmienności. Głównym problemem europejskich parkietów było gwałtowne zaostrzenie sytuacji politycznej w Hiszpanii, gdzie dążenie Katalonii do uzyskania faktycznej niepodległości zaczęło nabierać realnych kształtów. Stanowisko zarówno władz centralnych w Madrycie, jak i lokalnego katalońskiego parlamentu, nie wskazuje na chęć kompromisu i eskalacja sytuacji w końcówce roku jest niestety możliwa. Atmosferę niepewności co do europejskich aktywów podsycają dodatkowo kwestie związane z formowaniem nowych koalicji rządzących w Niemczech, Austrii czy Czechach.

Rynek polski zmagał się w październiku z realizacją zysków i podażową presją. W przypadku indeksu największych spółek, po raz kolejny nie udało się sforsować bariery 2500 punktów. Przeszkodziła m.in. silnie negatywna reakcja kursu PKN Orlen na publikację kwartalnych wyników finansowych. Niezwykle pesymistyczne nastroje zapanowały w segmencie krajowych małych i średnich przedsiębiorstw. Indeks mWIG40 dynamicznie wybił się w dół z budowanego od wielu miesięcy trendu bocznego, w dużej mierze za sprawną dynamicznej przeceny akcji CDR. W przypadku sWIG80 można wręcz mówić o regularnej bessie – spadki cen najmniejszych firm trwają już od kwietnia b.r. i pochłonęły ponad 10% wartości indeksu. Jako przyczyny takiego stanu rzeczy wskazywane są rosnące koszty pracy, które przekładają się negatywnie na marże spółek, brak napływów do krajowych funduszy akcji oraz wciąż nierozstrzygnięty finał reformy OFE.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2013 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito