drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             Aktualności

A A A
30
Marzec
2018

Wycena OPERA Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 29.03.2018 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 358.80 PLN

Komentarz zarządzającego:

Inwestorzy handlujący na warszawskim parkiecie nie mają powodów do zadowolenia. Marzec  podobnie jak luty przyniósł kolejną falę spadków napędzaną wydarzeniami zewnętrznymi tj. perspektywa wojen celnych między światowymi mocarstwami oraz zacieśnianie polityki monetarnej przez amerykańską Rezerwę Federalną. Także czynniki wewnętrzne nie sprzyjały polskim akcjom. Zły sentyment na rynku nasilił się na skutek m.in. spadków kursów banków (37% udziału w WIG20), które w poprzednich miesiącach były motorem napędowym giełdy. Inwestorzy kupowali ich akcje spodziewając się wzrostu stóp procentowych w bieżącym roku po tym jak jesienne dane CPI wskazywały na rosnącą presję inflacyjną. Wyższy koszt pieniądza miałby przełożyć się pozytywnie na zyski banków, jednak umiarkowane odczyty inflacji na początku roku utwierdziły decydentów z Rady Polityki Pieniężnej, iż obawy przed wzrostem cen i przegrzaniem polskiej gospodarki są przesadzone a sytuacja ekonomiczna w kraju jest stabilna. Większość obecnego składu RPP to gołębie niechętne zaostrzaniu polityki monetarnej. Według Adama Glapińskiego stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie do końcówki 2019 roku, a być może nawet przez dłuższą część 2020 roku jeśli marcowa projekcja zostanie zrealizowana. Z innych krajowych przyczyn słabego sentymentu należy wskazać na niepewność co do losu realizacji projektu atomowego i sposobu jego finansowania. Według szacunków jego koszt może wynieść nawet 75 mld zł a w przedsięwzięciu mogą brać udział nie tylko spółki energetyczne i PKN Orlen, ale też PKO BP czy PZU jako finansujący. Dodatkowo niepewny jest los ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych po tym jak KNF i szereg innych ekspertów wyraziło swoje wątpliwości co do obecnych zapisów projektu. Zdaniem większości ekonomistów wzrost PKB w 2018 roku i kolejnych latach będzie stabilny, jednak nie tak silny jak w 2017 roku. Wygląda więc na to, że szczyt koniunktury ekonomicznej mamy już za sobą.  Z innych ciekawych wydarzeń na parkiecie należy odnotować także awans CD Projekt do indeksu WIG20 w miejsce Asseco Poland.
Odmiennie niż na rynku akcji polityka RPP wywołała radość w segmencie obligacji skarbowych. Krzywa rentowności polskiego długu uległa przesunięciu na całej swojej długości.  YTM 10-letnich papierów spadła w ciągu miesiąca z 3,34% do 3,17%. Podobny proces mogliśmy zaobserwować w przypadku niemieckich obligacji skarbowych. Spadły także, choć w mniejszym stopniu rentowności obligacji amerykańskich po tym jak zasygnalizowano jeszcze dwie podwyżki stóp na 2018 rok zamiast spodziewanych wcześniej trzech. Z drugiej strony jedną podwyżkę przesunięto na 2019 rok (obecnie oczekiwane są tu trzy podwyżki).
Zagraniczne rynki akcji nie zaliczą marca do udanych. Spadkowe momentum było wyrazem obaw inwestorów co do wojen celnych między głównymi gospodarkami świata. Donald Trump nałożył cła importowe na stal i aluminium w obronie wewnętrznego rynku tych produktów, a następnie taryfy na produkty technologiczne z Chin o wartości 60 mld dolarów. Rynki nieco się uspokoiły, gdy Chińczycy ogłosili listę amerykańskich produktów importowanych, które zamierzają oclić (jedynie 3 mld USD wartości). 
Sektorem, który najbardziej negatywnie wpływał na wyceny amerykańskich indeksów była branża technologiczna. Po wielu miesiącach wzrostów mocnej przecenie uległy akcje Facebooka, który w 2 tygodnie stracił prawie 20% wartości po doniesieniach o wycieku prywatnych danych milionów użytkowników wykorzystywanych później w trakcie kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa. Spadki kursu pociągnęły w dół inne spółki z grupy FAANG oraz Twittera. Na rocznych minimach znajduje się kurs Tesli, której grożą problemy finansowe z powodu ogromnych kosztów i opóźnień w produkcji samochodu Model 3.
Wbrew obawom zamieszania na giełdach nie wywołały wybory parlamentarne we Włoszech, nawet mimo potencjalnych problemów w zawiązaniu koalicji rządowej przez zwycięskie partie oraz niestabilność polityczna w Niemczech gdzie ostatecznie wygrała koncepcja wielkiej koalicji CDU-CSU-SPD z Angelą Merkel jako kanclerzem po raz czwarty.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito