drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             Aktualności

A A A
02
Maj
2018

Wycena OPERA Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 30.04.2018 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 370,22 PLN

Komentarz zarządzającego:

Kwietniowe sesje na warszawskim parkiecie przyniosły odreagowanie spadków z lutego i marca. Polskie akcje odnotowały wzrosty idąc w ślad za rynkami emerging markets. Należy zaznaczyć jednak, że całościowy obraz rodzimego rynku jest niejednorodny. Z jednej strony zyskiwały spółki o dużej kapitalizacji z indeksu WIG20 mające największy udział w rynku, z drugiej słabiej zaprezentowały się papiery mniejszych firm - mWIG40 zakończył kwiecień na podobnych poziomach jak miesiąc wcześniej, a sWIG80 nieznacznie stracił na wartości w tym okresie. Miniony miesiąc nie obfitował szczególnie w ciekawe i zaskakujące dla inwestorów wydarzenia. Jednym z nielicznych wyjątków był casus spółki GetBack z sektora windykacyjnego. Zapewne afera nie spowoduje rozlania się kryzysu na cały sektor finansowy, ale sytuacja wokół firmy psuje wizerunek rynku kapitałowego, szczególnie dynamicznie do tej pory rozwijającego się segmentu obligacji korporacyjnych.

Paradoksalnie ciekawsze wydarzenia miały miejsce w kwietniu na spokojniejszym z natury rynku papierów skarbowych. Krzywa polskich skarbówek uległa przesunięciu w dół na całej swojej długości. 10-letnie papiery notowane jeszcze w lutym po rentowności 3,60% obecnie dają dochodowość 3,14%. W kwietniu chwilowo drożały nawet na tyle, że przez chwilę ich rentowność spadła poniżej bariery 3%. Pod koniec kwietnia sentyment nieznacznie popsuł słaby złoty. Po ponad roku mocnych wzrostów jego indeks do głównych walut osunął się relatywnie mocno spadając do poziomu z grudnia poprzedniego roku.

Zupełnie inne nastroje panują na rynku obligacji skarbowych w Stanach Zjednoczonych. Podobnie jak w Polsce rentowności 10-latek oscylują tu wokół poziomu 3%, ale historycznie są to bardzo wysokie poziomy (najwyższe od czasu przełomu lat 2013/2014). Obawy o inflację w obliczu silnej gospodarki i jastrzębia polityka FED odgrywają tu szczególną rolę. Wielu analityków twierdzi, że koszt kapitału powyżej 3% może być negatywny dla amerykańskich korporacji i tworzyć podwaliny pod bessę na rynku akcji. Historycznie jednak bywały okresy dużo wyższych stóp, które nie wpływały negatywnie na Wall Street. W ślad za rentownościami obligacji w górę poszedł w kwietniu kurs dolara. W obu przypadkach rynek gra pod podwyżkę stóp przez Rezerwę Federalną na czerwcowym posiedzeniu.

Amerykański rynek akcji także znajdując się pod wpływem impulsów z FED i protekcjonistycznej polityki prezydenta Trumpa odnotował kosmetyczne wzrosty. Niewiele pomogła inwestorom poprawa relacji na linii USA/Korea Południowa - Korea Północna. Planowane podpisanie traktatu pokojowego między dwoma ostatnimi państwami nie wywołało entuzjazmu rynków w USA. Co ciekawe silną zwyżkę odnotowały w kwietniu parkiety zachodnioeuropejskie - Frankfurt, Paryż, Londyn i Mediolan. Wzrosty zawdzięczają przede wszystkim spadkom kursów walut (EUR, GBP) w stosunku do dolara. Trend ten pozytywnie wpływa na wyniki europejskich spółek eksportowych, które stają się bardziej konkurencyjne na globalnym rynku.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito