drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             Aktualności

A A A
02
Lipiec
2018

Wycena OPERA za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 29.06.2018 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 364,55 PLN.


Komentarz zarządzającego:


Czerwcowe sesje na warszawskim parkiecie przyniosły kontynuację spadkowej tendencji na wszystkich głównych indeksach.  Tym razem relatywnie słabiej wypadły wskaźniki małych i średnich podmiotów tracąc ponad 6%. WIG20 był nieznacznie lepszy, notując stratę na poziomie 4%. Słabe zachowanie krajowej giełdy było pochodną złego sentymentu na światowych parkietach akcjii w cieniu risk-off, wywołanego przez obawy inwestorów o wpływ wojen handlowych między USA a innymi czołowymi gospodarkami. Silny dolar nie sprzyjał szczególnie rynkom wschodzącym, których akcje traciły mocniej niż te z rynków rozwiniętych. Jednym z najważniejszych wydarzeń na polskim parkiecie była sprzedaż pakietu akcji Cyfrowego Polsatu, przez jednego z założycieli spółki Hieronima Rutę, współpracownika Zygmunta Solorza-Żaka. Sprzedaż akcji, stanowiących 4,4% kapitału zakładowego spółki, spowodowała spadek kursu w dniu transakcji o ponad 7%. Nawis podażowy ze strony ETF-ów pozycjonujących się do indeksów FTSE rynków rozwiniętych (Polska będzie mieć  duży niższy udział netto  w tym segmencie, niż wcześniej w segmencie rynków rozwiniętych) też był jedną z przyczyn spadków. Krajowe fundusze inwestujące w akcje przyczyniały się również do spadku kursów, notując odpływ z funduszy akcyjnych.


Co ciekawe, od paru miesięcy słabiej w tym aspekcie radzą sobie również fundusze obligacji korporacyjnych. Być może część inwestorów wycofywała się w obawie o wpływ problemów finansowych spółki  GetBack na cały rynek papierów nieskarbowych. W tym segmencie mocno traciły w czerwcu obligacje czołowego polskiego dewelopera - spółki Murapol. Zadłużenie netto, przekraczające poziom kapitałów własnych, spowodowało obawę inwestorów o powtórkę sytuacji z GetBack. W pewnym momencie niektóre emisje notowane na Catalyst osiągały rentowność bliską 30%. Sytuacja uspokoiła się jednak, gdy spółka zaczęła sprzedawać swoje aktywa tj. duże udziały w spółkach Skarbiec i Polnord.


Rynki zagraniczne także nie mogą zaliczyć czerwca do udanych. Narzucone przez prezydenta Trumpa cła handlowe na Chiny, mogą spotkać się z retorsjami ze strony Państwa Środka. Wzrost protekcjonizmu i potencjalny konflikt handlowy rodzi obawy o stan globalnej gospodarki i tempo jej wzrostu. S&P 500 zakończył co prawda miesiąc symbolicznym spadkiem, ale już indeksy europejskie zaliczyły mocniejsze spadki (DAX stracił 4% a CAC40 3,4%). Także zacieśnianie polityki pieniężnej przez amerykańską Rezerwę Federalną nie pomaga ryzykownym aktywom. Na czerwcowym posiedzeniu FED doszło do drugiej w tym roku podwyżki stóp procentowych. Obecnie fed funds rate jest w przedziale 1,75 - 2%. Do końca roku rynek spodziewa się jeszcze dwóch podwyżek. W efekcie dolar zaliczył trzeci z rzędu miesiąc wzrostów. Europejski Bank Centralny ogłosił przedłużenie programu skupu aktywów i jednocześnie jego zakończenie wraz z końcem bieżącego roku. Jednocześnie skala skupu zostanie zmniejszona od października do 15 mld euro miesięcznie. Mario Draghi zapowiedział, że mimo końca QE stopy w eurostrefie pozostaną niezmienione jeszcze przez długi czas.  


Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito