20
Rok 2013 najlepszym rokiem w historii OPERA TFI, ambitne plany na rok bieżący
Miniony rok był najlepszym pod względem wielkości zarządzanych aktywów rokiem w historii OPERA TFI. Aktywa netto funduszy otwartych po raz pierwszy przekroczyły 1,6 mld PLN, natomiast łączne aktywa tzw. funduszy rynku kapitałowego (capital market funds) przekroczyły 1,7 mld PLN.
Największy przyrost środków zanotował fundusz Novo Gotówkowy – jeden z flagowych oraz najlepiej sprzedających się funduszy Towarzystwa, którego aktywa z poziomu 74 mln na początku 2013 wzrosły do ponad 300 mln zł obecnie. W całym 2013 Novo Gotówkowy przyniósł uczestnikom zysk netto w wysokości 3,4% i kolejny rok z rzędu zajął czołowe miejsce wśród funduszy gotówkowych i pieniężnych w Polsce. Jego systematyczność w osiąganiu takich wyników oraz jakość procesu zarządzania zostały wyróżnione przez serwis Analizy Online najwyższą oceną pięciu punktów, w comiesięcznym rankingu za okres 36 miesięcy.
Wzrost aktywów OPERA TFI zawdzięcza także uruchomieniu funduszu OPTIMUM FIO. Jest to fundusz utworzony i zarządzany przez OPERA TFI dla renomowanej instytucji ubezpieczeniowej. W krótkim czasie do trzech subfunduszy działających w ramach tego parasola wpłynęło łącznie blisko 270 mln złotych. Tworząc fundusz OPTIMUM OPERA TFI potwierdziła swoją pozycję lidera w zakresie oferowania instytucjom finansowym funduszy typu white-label, czyli działających i inwestujących pod wskazanymi przez nie nazwami, co jest efektywną alternatywą dla tworzenia własnych TFI.
Priorytety OPERA TFI na rok 2014 obejmują utworzenie nowych funduszy wierzytelnościowych, funduszu długu korporacyjnego oraz nowego subfunduszu akcji globalnych w ramach parasola Novo FIO. W celu realizacji wspomnianego wyżej funduszu o globalnej ekspozycji, OPERA TFI rozpoczyna współpracę z jednym z największych i najbardziej renomowanych międzynarodowych asset managerów.
Celem OPERY jest przekroczenie do końca br 2 mld złotych w funduszach typu capital markets. Zarządzane aktywa tej kategorii wzrosły przez rok 2013 z 1,29 mld zł do 1,7 mld złotych.