Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 29 lipca 2016 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 243,76 PLN.
Komentarz zarządzającego:
Na koniec lipca wartość certyfikatu inwestycyjnego OPERA Za 3 Grosze FIZ wyniosła 243,76 zł, notując wzrost o 1.36% w stosunku do wyceny na koniec czerwca 2016 roku.
Lipiec przyniósł zdecydowaną poprawę nastrojów panujących na rynku akcji. Spadki cen wywołane przez "brexit" zostały przez największe światowe indeksy akcji odrobione z nawiązką – największy sukces odnotował amerykański S&P500, który dynamicznym ruchem wspiął się na nowe roczne (a tym samym historyczne) maksima. Pozostałe parkiety radziły sobie niewiele gorzej i w całości odbudowały zanotowane straty. Rekordowo niskie stopy procentowe wciąż sprawiają, że akcje są w zasadzie jedyną dostępną opcją dla inwestorów zainteresowanych nominalnie atrakcyjną stopą zwrotu. Głęboko ujemne rentowności niemieckich Bundów trudno uznać za jakąkolwiek rozsądną alternatywę, podobnie jak 10-letnie papiery rządowe USA, oferujące oprocentowanie w wysokości niespełna 1.5% w skali roku. Wypychanie inwestorów w kierunku ryzykownych aktywów trwa więc w najlepsze i trudno zakładać gwałtowne odwrócenie tej tendencji bez istotnego zacieśnienia polityki monetarnej przez FED i pozostałe banki centralne. Na to jednak, w kontekście wciąż chwiejnej kondycji światowej gospodarki, nie ma co obecnie liczyć.
Lipiec to również stabilizacja nastrojów na rynku krajowym. Indeks największych spółek po raz kolejny podjął próbę sforsowania technicznego poziomu oporu – 1800 punktów. Rentowności obligacji rządowych utrzymują się blisko tegorocznych minimów, co świadczy o sporym zainteresowaniu zagranicznego kapitału naszym i tak relatywnie wysoko oprocentowanym długiem. Wskazuje na to zachowanie złotego, który na przestrzeni ubiegłego miesiąca ulegał powolnej lecz konsekwentnej aprecjacji względem wszystkim głównych walut obcych. Do pełni zadowolenia inwestorom brakuje jednak ostatecznego wyjaśnienia kwestii kredytów frankowych. Niepewność w tej sprawie wciąż powoduje presję na wyceny banków, będących głównym komponentem lokalnych indeksów.