drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             







 


OPERA Za 3 Grosze FIZ

A A A
03
Październik
2016

Wycena OPERA za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 30 września 2016 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 238,32  PLN.


Komentarz zarządzającego:

Na koniec września wartość certyfikatu inwestycyjnego OPERA Za 3 Grosze FIZ wyniosła 238,32 zł, notując spadek o 4,43% w stosunku do wyceny na koniec sierpnia 2016 roku.

 

Wbrew jastrzębim wypowiedziom wiodących decydentów, wrześniowe posiedzenie FOMC nie przyniosło wyczekiwanego przez rynki przełomu. Stopy procentowe zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie, a oczekiwania przyszłej polityki pieniężnej (tzw. dot plot) wskazują na bardziej akomodacyjne podejście FED. Na decyzję miały wpływ słabe dane makroekonomiczne, ze szczególnym uwzględnieniem koniunktury na rynku pracy.  Podobna ostrożność cechowała również Bank Japoni, który dokonał aktualizacji prowadzonego programu skupu aktywów. Operacja miała na celu przeciwdziałanie postępującemu wypłaszczaniu krzywej dochodowości japońskich papierów rządowych. Decyzja BoJ spotkała się z obojętnym przyjęciem i nie wywołała gwałtownej reakcji rynku.

 

Na giełdzie warszawskiej, uwaga inwestorów skupiała się przede wszystkim na akcjach małych i średnich spółek. Indeks mWIG40 osiągnął poziom 4100 punktów, jednak w ostatnim tygodniu września uległ niewielkiej korekcie. Wskaźnik cena / zysk wyniósł na koniec miesiąca 16,5, co stanowi wysoki, ale jeszcze nie skrajnie przewartościowany poziom. Wiodący indeks WIG20 osiągał zdecydowanie gorsze wyniki w związku z narastającym ryzykiem politycznym. Zapowiedzi ministra Tchórzewskiego wskazywały na możliwość wygenerowania przez spółki skarbu państwa zobowiązań podatkowych w wysokości 10mld PLN. Projekt ustawy budżetowej sugeruje natomiast, że w samym 2017 roku spółki odprowadzą do budżetu ponad 1mld PLN dodatkowej daniny.

 

Wrzesień był również miesiącem podwyższonej zmienności na rynku polskiego długu rządowego. Inwestorzy reagowali m. in. na brak decyzji ratingowej agencji Moody’s, jak również istotne posiedzenia zagranicznych banków centralnych. Rentowność referencyjnej obligacji 10-letniej oscyluje obecnie wokół poziomu 2,9%, jednak dystans dzielący ją od niemieckiego odpowiednika wzrósł już do 300 punktów bazowych.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito