drukuj
drukuj
 
                                    
 
INFOLINIA 801-4-67372
(22 354 84 38)
 

OPERA Za 3 Grosze FIZ

A A A
01
Marzec
2017

Wycena OPERA Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 28 lutego 2017 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 300,44 PLN.

Komentarz zarządzającego:

W niedawnym komentarzu zwracaliśmy uwagę na rekordowo niskie prawdopodobieństwo przypisywane możliwości marcowej podwyżki stóp w USA. Istotny zwrot w tej kwestii przyniósł komentarz Williama Dudleya, szefa nowojorskiego FED i stałego członka amerykańskiego komitetu otwartego rynku. W udzielonym wywiadzie przyznał on, że zacieśnienie polityki pieniężnej jest obecnie pożądane w kontekście rosnącego optymizmu konsumentów i przedsiębiorców, jak również ekspansywnych działań fiskalnych. Kontrakty eurodolarowe, obrazujące pogląd uczestników rynku na krótkoterminowe stopy procentowe, zanotowały szybką przecenę (im wyższy kurs kontraktu, tym niższa spodziewana stopa). Prawdopodobieństwo marcowej podwyżki, które jeszcze na początku miesiąca oscylowało w granicach 30%, wynosi obecnie ponad 80%.

 

Coraz mocniej narasta również różnica między długiem poszczególnych państw strefy euro. Krótkoterminowe papiery niemieckie (schatz) dotknęły w lutym rentowności -0,95%, by na koniec miesiąca wrócić do poziomu -0,90%. Jest to w znacznej mierze efekt polityki skupu prowadzonej przez ECB, która zmniejsza dostępność wysokiej jakości obligacji. W ramach ciekawostki dodamy, że niektórzy inwestorzy traktują 2-letnie papiery niemieckie jako tanią opcja kupna na „markę niemiecką”. W przypadku rozpadu strefy euro i powrotu do krajowych walut, niemiecka waluta uległaby silnej aprecjacji. Mimo, że nie reprezentujemy tak radykalnych poglądów, to oderwanie rentowności schatza od rentowności innych wiodących papierów dłużnych traktujemy jako anomalię.

 

W Polsce rozpoczął się sezon publikacji wyników rocznych, które jak dotychczas wzbudzają raczej mieszane uczucia. Wśród największych spółek zawiodły Orange i Eurocash, dużo bardziej pozytywnie wypadło CCC. Słabsze wyniki nie przeszkodziły jednak w ponad pięcioprocentowym wzroście indeksu WIG20, napędzanego przez sektor finansowy i paliwowy. Tym razem pozytywnie wyróżnił się nie tylko Orlen, ale i rosnący o ponad 35% Lotos. Gdańska spółka częściowo nadrobiła lukę w wycenie do swojego głównego konkurenta. Umiarkowany optymizm panuje również w grupie małych i średnich spółek – tradycyjnie dobre wyniki pokazał Livechat, oczekiwania pobiło również AB, gorzej wypadła natomiast Amica. Mimo korekty pod koniec miesiąca, szeroki WIG zyskał w lutym niemal 5,5% i znajduje się bardzo blisko historycznego poziomu 60 tysięcy punktów.

 

Rynek długu zakończył miesiąc na poziomach bardzo zbliżonych do styczniowych. Rentowność wiodących 10-latek, mimo sporej zmienności, nadal przekracza 3,7%, a spread do porównywalnej niemieckiej obligacji rozszerzył się do ponad 355 punktów bazowych. Co istotne, odbyło się to przy jednoczesnym wzroście asset swapów (nadwyżki rentowności obligacji nad spodziewaną stopą wolną od ryzyka). Dla obligacji pięcioletniej wartość ta wynosi 56 punktów bazowych, a dla dziesięciolatek przekracza 71bps.

 

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2013 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito