drukuj
drukuj
 
                                    
 
INFOLINIA 801-4-67372
(22 354 84 38)
 

OPERA Za 3 Grosze FIZ

A A A
02
Maj
2017

Wycena OPERA Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 28.04.2017r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 326,16 PLN.

Komentarz zarządzającego:


Pierwsza tura francuskich wyborów wystarczyła, by rynek niemal całkowicie zdyskontował ostateczną wygraną umiarkowanego Macrona. Pięcioletni dług Francji zniwelował ponad połowę dystansu do swojego niemieckiego odpowiednika - spread między papierami wyniósł 29bps, wracając do poziomu sprzed jesiennych wyborów w USA. W reakcji na francuskie rozstrzygnięcia bardzo silnie zachowywały się też indeksy akcyjne. S&P 500 powrócił w okolice bariery 2400 punktów, jednak uwaga inwestorów za oceanem skupia się na wyjątkowo niskich poziomach osiągniętych przez VIX.  Indeks zmienności zbliżył się do wartości jednocyfrowych, nieobserwowanych od ponad dekady. Jednocześnie, historyczne maksima osiągnął niemiecki DAX – również w tym przypadku przyszła, implikowana zmienność pozostaje na wyjątkowo niskim poziomie.

 

Po rekordach z pierwszego kwartału 2017, saldo spekulacyjnych pozycji w amerykańskich kontraktach na obligacje powraca w okolice zera. Inwestorzy, którzy zajęli na początku roku niezwykle dużą ilość krótkich pozycji (obstawiając osłabienie obligacji), są z nich stopniowo wypychani przez rosnące notowania papierów dłużnych. Rentowność amerykańskich dziesięciolatek spadła w pewnym momencie poniżej poziomu 2,20%, jednak w naszej ocenie mógł to być moment przesilenia. Na początku maja rentowność wróciła w okolice 2,34%.

 

Rozładowanie napiętej sytuacji we Francji zwiększyło apetyt inwestorów na waluty rynków wschodzących. Do grona największych beneficjentów należał złoty, umacniając się do poziomu 3,85 za dolara i 4,20 za euro. Mimo zawirowań związanych z referendum konstytucyjnym, bardzo dobrze zachowywały się tureckie obligacje oraz lira. Globalna skłonność do ryzyka zdjęła również presję popytową z franka szwajcarskiego.

 

Pozytywny sentyment nie ograniczył się wyłącznie do polskiej waluty. WIG20 zyskał 9,9%, przede wszystkim dzięki silnemu zachowaniu sektora finansowego i surowcowego. O ponad 25% podrożały walory PZU oraz JSW, napędzanego rosnącymi cenami węgla i pozytywnymi rekomendacjami rynkowymi. Po dłuższym przestoju na ścieżkę wzrostu powrócił również mWIG40 (+3,9% m/m). W segmencie średnich spółek wyróżnił się przede wszystkim rosnący o 26% Kruk. Windykator pokazał zaskakująco dobre wyniki operacyjne i podtrzymał ambitne plany ekspansji zagranicznej. Na drugim biegunie znalazł się CDProjekt, którego kurs odzwierciedlał słabszy sentyment do spółek z branży gier. Rozczarowanie premierą CI Games przypomniało inwestorom o ryzyku związanym z koncentracją na niewielkiej liczbie projektów. Ponadto, producentom gier szkodził słabszy dolar, który uderza w przychody ze sprzedaży eksportowej.

 

Mimo dobrego początku miesiąca, w końcówce kwietnia pojawiły się pierwsze oznaki wyczerpania trendu wzrostowego na polskich obligacjach. Po osiągnięciu poziomu 3,34%, rentowność dziesięcioletniej DS0727 wróciła w okolice 3,45%. Co więcej, aukcja Ministerstwa Finansów pokazała malejącą skłonność do ponoszenia ryzyka stóp procentowych. Sprzedaż obligacji stałokuponowych była słabsza od oczekiwań – znacznie większy popyt wystąpił w przypadku papierów zmiennokuponowych. Co więcej, zagraniczni inwestorzy coraz chętniej zajmują pozycję pay w transakcjach IRS, co odzwierciedla nadzieję na szybsze zacieśnianie polityki pieniężnej.

 

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2013 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito