drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             OPERA Za 3 Grosze FIZ

A A A
01
Sierpień
2018

Wycena OPERA za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 31.07.2018 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 375,08 PLN.

Wakacyjna hossa na GPW

Po bardzo słabej pierwszej połowie bieżącego roku giełdowe indeksy w Warszawie w końcu się zazieleniły. Lipiec  był najlepszym miesiącem dla polskich akcji od wielu miesięcy. Chociaż w ostatnim czasie rosła większość rynków akcyjnych na całym świecie, zarówno z krajów wysoko rozwiniętych jak i emerging markets to moc polskiego rynku może napawać optymizmem, biorąc pod uwagę, że w lipcu byliśmy w czołówce najbardziej rosnących indeksów. WIG i WIG20 wróciły w okolice odpowiednio 60000 i 2300 punktów, zyskując od rocznych dołków z końca czerwca ok. 9%. Cieszy także struktura wzrostów- większość sektorów  zakończyła miesiąc na plusie. Także indeksy sWIG80 i mWIG40 odnotowały wzrosty, chociaż niższe niż w przypadku WIG20. Ponownie wyróżniały się akcje CD Projekt przebijając nawet na jakiś czas barierę 200zł.

 

Osłabienie napięć handlowych

Dobry sentyment udzielił się także inwestującym w krajowy dług skarbowy. Obligacje stałokuponowe  odnotowały spadki rentowności. Benchmarkowa 10-latka na przełomie miesiąca chodzi w przedziale 3,15-3,20% rentowności. Możemy założyć, że na polski rynek płynął kapitał zagraniczny, bo polska waluta umocniła się w lipcu. W przeciwieństwie do lokalnego rynku obligacje skarbowe w USA i Niemczech mają za sobą słaby okres. Rentowności 10-letnich Treasuries ponownie zbliżyły się do okrągłego poziomu 3%. Spadek awersji do ryzyka to efekt osłabnięcia obaw o eskalację wojen handlowych po ubiegłotygodniowym spotkaniu prezydenta Trumpa z szefem Komisji Europejskiej Jeanem Claude’m Junckerem, podczas którego zadeklarowano współpracę w kierunku znoszenia taryf i innych barier handlowych. Co ciekawe do podobnej deklaracji nie doszło w relacjach z Chinami. Unia Europejska importuje jednak dobra o dwa razy większej wartości niż ChRL a deficyt USA w handlu z UE  jest dużo niższy niż z Chinami.


Słabe wyniki Facebooka

Poprawa sentymentu polityczno-społecznego przyniosła wzrost apetytu na ryzyko po obu stronach Atlantyku. Wzrostom kursów akcji na Wall Street nie przeszkodziły nawet słabe wyniki technologicznych spółek z grupy FAANG czyli Facebooka i Netflixa. Pierwsza z nich zaraportowała za drugi kwartał słabsze od oczekiwań analityków przychody, co wydaje się być pokłosiem afery związanej z wyciekiem danych użytkowników do firmy Cambridge Analytica i oskarżeniami serwisu o bycie przekaźnikiem fake newsów manipulujących opinią publiczną. Niektórzy amerykańscy analitycy przewidują, że słabnące dynamiki biznesu spółek technologicznych będą przyczyną odpływu kapitału z sektora w kierunku tradycyjnych branż. Tym samym wróci moda na inwestowanie w tzw. value stocks.

W lipcu nie doszło do spektakularnych działań ze strony banków centralnych. EBC pod wodzą Mario Draghiego nie zmienił stóp procentowych w eurostrefie. Zgodnie z oczekiwaniami rynku stwierdzono, że stopy pozostaną niezmienione przynajmniej do lata 2019 roku. Potwierdzono program skupu aktywów w wysokości 30 mld euro do końca kwartału a następnie 15 mld euro do końca roku.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito