drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
      OPERA        +48 22 355 46 82
              NOVO          +48 22 355 46 81
              DB FUNDS  +48 22 355 46 79OPERA Za 3 Grosze FIZ

A A A
03
Wrzesień
2018

Wycena OPERA za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 31.08.2018 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 365,46 PLN.

 

Dobra końcówka wakacji

Na warszawskiej giełdzie końcówka wakacji przyniosła kontynuację wzrostowej tendencji z lipca. W tym czasie polski parkiet był jednym z najlepszych miejsc do inwestowania w akcje i tym samym inwestorzy po powrocie z wakacji mają prawo być w dobrych nastrojach. Prym wśród krajowych spółek wiodły jednak największe i najpłynniejsze podmioty skupione w indeksie WIG20 (wzrost o ponad 3%.) Był to efekt wzmożonego popytu ze strony zagranicznych inwestorów instytucjonalnych, głównie pasywnie inwestujących ETF-ów. Niespodziewanie jeden z najważniejszych dostawców indeksów giełdowych, firma Stoxx zaklasyfikowała Polskę do segmentu rynków rozwiniętych. Odwrotnie niż w przypadku indeksów FTSE Russell nie jest to reklasyfikacja będąca awansem z rynków wschodzących, a całkowicie nowe rozdanie, co stwarza spore zapotrzebowanie na największe polskie spółki z WIG20 ze strony funduszy benchmarkowych. Polski rynek zasilony zostanie dzięki temu świeżym kapitałem, który zrekompensuje odpływy netto spowodowane wspomnianą reklasyfikacją w FTSE. Tym samym jedynym (ale najważniejszym) podmiotem, który wciąż postrzega Polskę jako emerging market jest MSCI. Niestety dobrej formy WIG20 nie podzielają mniejsze indeksy. mWIG40 i sWIG80 zamknęły bowiem sierpień pod kreską. Tutaj zabrakło katalizatora do wzrostów, jak w przypadku WIG20. Komponenty tego indeksu nie są wystarczająco płynne dla zagranicy, a ich udział w krajowym rynku jest niewielki w porównaniu do large capów. Z kolei krajowe fundusze akcyjne i absolute return tradycyjnie przeważone w „misiach” borykają się od dłuższego czasu z falą umorzeń, co mocno ciąży mniejszym indeksom.

 

Rekordy w USA

O ile spadający indeks złotego nie przeszkodził WIG20, o tyle w sierpniu słabiej wypadły krajowe obligacje skarbowe. Krzywa rentowności uległa przesunięciu w górę dla dłuższych obligacji. Nie był to jednak znaczący skok. Rentowność  10-latek dla przykładu wynosi obecnie 3,175%. Nieco inaczej było na Zachodzie - dłuższe papiery skarbowe w Niemczech i Stanach Zjednoczonych zyskały na wartości.  
Na globalnych rynkach akcji nastroje były dosyć zmienne w poprzednim miesiącu. S&P500 i Nasdaq 100 poprawiły historyczne rekordy przełamując szczyty osiągnięte w styczniu br. Najbardziej przyczyniły się do tego Amazon, Microsoft i Apple. Pozostałe spółki technologicznie wypadały różnie. Niemniej indeks S&P 500 Growth wciąż był lepszy niż S&P 500 Value Index (3,65% kontra 1,33% stopy zwrotu w ciągu miesiąca). Można więc stwierdzić, że inwestorzy wciąż preferują spółki wzrostowe i nie ma mowy o rotacji kapitału do branż tradycyjnych, wbrew temu co wielu analityków sugerowało jeszcze nie tak dawno temu. Gorsze nastroje panowały w Europie zachodniej. Spółki niemieckie i francuskie nie powtórzyły sukcesów odpowiedników zza oceanu, a indeksy DAX i CAC40 do historycznych maksimów mają jeszcze daleko.

Tematem, który rozgrzewa wyobraźnię inwestorów na całym świecie jest wojna handlowa USA z Chinami i potencjalna renegocjacja traktatu handlowego NAFTA. O ile uzgodnione zostały zmiany w umowie USA - Meksyk, to nie ma przełomu w rozmowach USA- Kanada.


Zapaść liry

Oczy finansowego świata w poprzednim miesiącu były zwrócone także ku Turcji. Lokalna waluta i inne tureckie aktywa uległy gwałtownej przecenie po napięciach na linii Waszyngton-Ankara. Stany nałożyły sankcje na dwóch członków tureckiego rządu po aresztowaniu amerykańskiego pastora mieszkającego nad Bosforem. Dodatkowo w kraj uderza wysoka inflacja (prawie 18% w sierpniu) spowodowana nieodpowiednimi działaniami banku centralnego.

 

 

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2013 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito