drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             OPERA Za 3 Grosze FIZ

A A A
01
Październik
2018

Wycena OPERA za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 28.09.2018 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 383,04 PLN.


Spadkowy wrzesień


Przetasowania w indeksach

Polskie indeksy akcji nie zaliczą minionego miesiąca do udanych. Choć wrzesień na rynkach akcyjnych był bardzo zmienny, to w ogólnym rozrachunku byki poniosły porażkę. Szczególnie słabo wypadły najmniejsze podmioty - sWIG80 stracił we wrześniu ponad 7%. Nie pomogła zapowiadana od jakiegoś czasu klasyfikacja ośmiu największych polskich emitentów z WIG20 do indeksu Stoxx grupującego akcje z rynków wschodzących, choć wydarzenie to zbiegające się z wygasaniem wrześniowej serii instrumentów pochodnych spowodowało odbicie dużych spółek w drugiej połowie miesiąca. Jednocześnie na sesji giełdowej 21 września mogliśmy zaobserwować najwyższe w historii polskiego parkietu obroty rzędu 5,5 mld zł. Pobity został tym samym rekord z maja 2010 roku gdy debiutowały na giełdzie akcje Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń. Czy awans do grona developed markets będzie zwiastunem większego popytu  i nowego otwarcia dla polskich akcji? Pokaże to czas, ale póki  co w klasyfikacji regionalnej Polska stoi nieco w rozkroku. Z jednej strony FTSE i Stoxx uznają nas za rynek rozwinięty, ale z drugiej najważniejszy i najbardziej prestiżowy dostawca tego typu indeksów czyli MSCI cały czas klasyfikuje Polskę jako emerging market. Reklasyfikacja w MSCI na pewno byłaby głośnym wydarzeniem z punktu widzenia symbolicznego, jednakże znając politykę tej instytucji nie należy nastawiać się, że nastąpi to szybko, tym bardziej, że do MSCI EM należą bardzo zamożne państwa azjatyckie jak Korea Południowa, Tajwan czy też Zjednoczone Emiraty Arabskie.

 

Wyprzedaż długu developed markets

W przeciwieństwie do rynku akcji w segmencie obligacji skarbowych nie działo się zbyt wiele ciekawego a krzywa rentowności polskiego długu ma kształt zbliżony do tego sprzed miesiąca. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda na rynkach obligacji developed markets. Rentowności długu krajów zamożnych znalazły się w silniejszym trendzie wzrostowym. Koszt długu 10-letniego Stanów Zjednoczonych po raz trzeci w ostatnich kilku miesiącach przebił poziom 3%. Pod koniec września mocno skoczyły rentowności włoskich papierów rządowych. Koalicja rządząca zaplanowała deficyt budżetowy na poziomie 2,4%, co zmartwiło inwestorów liczących na dużo niższą wartość - 1,9%. Włochy, które są najbardziej zadłużoną gospodarką strefy euro idą coraz bardziej w kierunku realizacji przedwyborczych obietnic gospodarczo-socjalnych, tj. dochód minimalny, rezygnacja z podwyższenia wieku emerytalnego oraz cięcie podatków.


Nowe rekordy S&P500 i ropy

Zagraniczne rynki akcyjne mają za sobą mieszany miesiąc. S&P500 zamknął wrzesień blisko poziomów otwarcia, chociaż należy odnotować nowy rekord z 21 września na poziomie 2937,56 punktów. Rekordu nie poprawił z kolei Nasdaq100, który także zakończył miesiąc bez większych zmian procentowych. Indeksy europejskie spisały się słabiej na co wpływ miały wspomniane wyżej Włochy. Mimo silnego dolara kolejne maksima osiągają ceny czarnego paliwa. Ropa Brent notowana na londyńskiej giełdzie ICE kosztuje już ponad 83 dolary za baryłkę i są to najwyższe poziomy cenowe od jesieni 2014 roku. Poza dobrą koniunkturą w gospodarce światowej ważną rolę odgrywają tutaj także wydarzenia polityczne Na cenę ropy największy wpływ mają dobra koniunktura w gospodarce światowej oraz wydarzenia polityczne, takie jak przywrócenie przez Donalda Trumpa sankcji gospodarczych na Iran, zniesionych wcześniej przez administrację Baracka Obamy.


Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito