drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             OPERA Za 3 Grosze FIZ

A A A
03
Grudzień
2018

Wycena OPERA za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 30.11.2018 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 352,23 PLN.Dobry miesiąc polskich aktywów

 

W cieniu afer i polityki międzynarodowej

Listopad był udanym miesiącem dla inwestujących na polskich rynkach kapitałowych. Zyskały zarówno krajowe akcje, jak i obligacje skarbowe. Pozytywnie odebrano podpisanie ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych przez prezydenta Andrzeja Dudę.  Indeks WIG na koniec miesiąca przebił poziom 58 tys. punktów zyskując ponad 5%. Tradycji stało się zadość i wzrostom przewodziły najsilniejsze w ostatnich miesiącach spółki  z WIG20. Tradycyjnie najsłabiej wypadł najmniejszy sWIG80, który miesiąc zamknął z minimalną stratą. Najsilniejsze były w listopadzie akcje spółek energetycznych - indeks WIG-Energetyka zyskał aż 14% w skali miesiąca. Prezesi największych koncernów z sektora złożyli wniosek do URE o podwyżkę taryf detalicznych o 30%. Argumentują to wzrostem cen węgla i uprawnień do emisji CO2. Rynek ewidentnie gra pod podwyżkę, choć z drugiej strony rząd zapowiada rekompensaty dla gospodarstw domowych. Siłę zaprezentowały także PKN Orlen i Lotos, które dzięki spadającym cenom ropy zwiększyły marże rafineryjne. Na skromnym plusie zakończyły miesiąc nawet banki mimo afery wokół Getin Noble Banku i zatrzymania szefa KNF, które to wydarzenia w połowie miesiąca spowodowały mocny, ale jak się okazało później jedynie chwilowy spadek kursów największych giełdowych banków.

 

10-latki najdrożej od wiosny

Obawy o płynność sektora finansowego spowodowały chwilową przecenę zmiennokuponowych obligacji Skarbu Państwa tzw. WZ-etek. Są to najpłynniejsze i najczęściej znajdujące się w bilansach banków obligacje skarbowe. Po uspokojeniu nastrojów ich kursy odrobiły większość strat. Generalnie dla segmentu skarbowego listopad był równie udany jak dla rynku akcji. Rentowność 10-letniej obligacji stałokuponowej spadła do najniższych poziomów od kwietnia. Przyczyniły się do tego dobre dane o inflacji, która w listopadzie wzrosła jedynie o 1,2% (r/r), wobec  - oczekiwanego 1,5% i wzrostu w październiku o 1,75% (r/r). Krzywa rentowności obligacji niemieckich i amerykańskich uległa w listopadzie wypłaszczeniu. Spadały ceny papierów dłuższych, z kolei rentowność krótszych się zwiększyła.


Porozumienie Trump-Xi

Rynki zagraniczne akcji mają za sobą mieszany miesiąc. Dobry sentyment pomaga nisko wycenianym emerging markets (prawie 5% wzrostu MSCI EM). Nieco słabiej sytuacja wygląda na rynkach rozwiniętych.  Indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych zakończyły miesiąc na poziomach zbliżonych do tych z początków listopada. Z kolei główne indeksy we Francji i Niemczech zanotowały straty. Na powiększające się dyskonto wycen akcji europejskich i amerykańskich wpływ miał splot czynników makroekonomicznych i politycznych.  Przede wszystkim negatywnie zaskoczyły dane o PKB z Niemiec.  Słabsza konsumpcja i niższy poziom eksportu będący efektem narastającego protekcjonizmu w handlu międzynarodowym spowodowały pierwszy od początku 2015 roku spadek PKB kwartał do kwartału o 0,2%. Także niestabilna sytuacja polityczna w Unii Europejska nie pomaga lokalnym indeksom. Z jednej strony doszło do porozumienia ws. warunków Brexitu- , z drugiej ciągle trwają negocjacje między Komisją Europejską a Włochami ws. deficytu budżetowego tego państwa. Wygląda na to, że kompromis jest bliski i rząd Italii będzie skłonny zaplanować dziurę budżetową 1,9-2% wobec deklarowanych wcześniej 2,4%. Niestabilna jest sytuacja we Francji, gdzie od jakiegoś czasu trwają demonstracje przeciwko podwyżkom podatków od paliw. Protesty trwające od dwóch tygodni przekształciły się w zamieszki. Powiew optymizmu na rynkach pojawił się dopiero na początku grudnia, gdy na szczycie państw G-20 w Argentynie doszło do porozumienia USA i Chin ws. wzajemnego nienakładania nowych ceł przez okres 90 dni. Obie strony zobowiązały się do kontynuacji negocjacji ws. ogólnych warunków handlu. Czas pokaże czy odwilż w relacjach amerykańsko-chińskich będzie chwilowa, czy rzeczywiście doprowadzi do złagodzenia wojny handlowej. Póki co na rynkach widać optymizm, który może przełożyć się na dobrą końcówkę nieudanego dla akcji roku.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito