drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             







 


Aktualności

A A A
01
Grudzień
2017

Wycena OPERA Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 30.11.2017 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 366,77 PLN

Komentarz zarządzającego:

Warszawska giełda zakończyła miesiąc spadkami wszystkich najważniejszych indeksów. Choć spadki były nieznaczne, niepokój może budzić utrzymująca się względna słabość polskiego rynku akcji, przede wszystkim na tle pozostałych indeksów emerging markets.  WIG20 nie poradził sobie ze sforsowaniem technicznego oporu zlokalizowanego w przedziale 2550-2570 punktów. Negatywny wpływ na zachowanie indeksu miały zwłaszcza spółki paliwowe - PKN Orlen i Lotos - których akcjonariusze przystąpili do realizacji sporych zysków z ostatnich miesięcy. Słabo wypadły także górnictwo i energetyka. Wskaźnikowi największych polskich spółek nie pomogła nawet dynamiczna zwyżka indeksu WIG Banki, który zyskał ponad 6% na fali rosnących oczekiwań co do przyszłorocznych podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Innym czynnikiem, który pomógł sektorowi bankowemu, było poluzowanie polityki dywidendowej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która formalnie zezwoliła na wypłatę nawet do 100% zysku w zależności od poziomu współczynników kapitałowych i limitów ryzyka.


Słabą postawę dużych spółek można częściowo wytłumaczyć wzrostem awersji do ryzyka ze strony inwestorów zagranicznych w kontekście nowych regulacji prawnych i sytuacji politycznej. Chodzi m.in. o wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę, podatku od nieruchomości komercyjnych i zniesienie limitu składek na ZUS. Niepewny jest także skład personalny rządu i możliwe zmiany na jego czele.

Listopada nie zaliczy także do udanych indeks średnich spółek. W przypadku mWIG40 spadek to w znacznej mierze wpływ największego komponentu- spółki CD Projekt. Po wielu miesiącach dynamicznej hossy akcje producenta gier zaliczyły silną korektę, spowodowaną pojawieniem się plotek o odejściu wielu kluczowych pracowników i dużych niedoborach kadrowych, co stawia pod znakiem zapytania terminy ukończenia flagowych projektów. Symbolicznym spadkiem zakończył miesiąc sWIG80, choć w jego przypadku słaba passa trwa już od wiosny.

Złoty umocnił sięw listopadzie w stosunku do wszystkich głównych walut. Krótkoterminowo jest to pochodną dobrej sytuacji makroekonomicznej. Lepszy od oczekiwań wzrost PKB za trzeci kwartał (4,9% vs 4,7%) pokazuje siłę polskiej gospodarki, jednocześnie zwiększając presję inflacyjną (wstępny odczyt CPI w listopadzie 2,5% rdr wobec spodziewanego 2,3%) i prawdopodobieństwo podwyżki stóp przez RPP w przyszłym roku. Na rynku obligacji skarbowych dało się zauważyć większy popyt na papiery z długiego końca krzywej dochodowości. Rentowność 10-letniego benchmarku spadła w ciągu miesiąca o 10 punktów bazowych.


Na świecie mieliśmy do czynienia z kontynuacją hossy na rynku amerykańskim. Akcjom pomogły bardzo dobre, często lepsze od prognozowanych wyniki spółek oraz zbliżająca się perspektywa cięć podatkowych dla korporacji (głosowanie nad ustawą podatkową jest przewidywane na najbliższe dni). Gorzej radziły sobie akcje europejskie, które zanotowały spadki. Za relatywną słabością stoi gorsze tempo wzrostu gospodarczego w strefie Euro w porównaniu do USA oraz niepewna sytuacja polityczna – brak porozumienie w kwestii składu koalicji w Niemczech oraz przedłużające się bezproduktywne negocjacje dotyczące „Brexit”. W europejskich indeksach brakuje także spółek z branży nowoczesnych technologii, które w ostatnim czasie najbardziej napędzały zwyżki na Wall Street.

Na rynku obligacji skarbowych w USA mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem wypłaszczenia struktury stóp procentowych. Inwestorzy przenosili się na długi koniec krzywej w obliczu podwyżki stóp przez bank centralny i zapowiedzi zwiększonej podaży z emisji krótkoterminowych obligacji. Spread pomiędzy długo- i krótkoterminowymi papierami rządowymi znalazł się na najniższym poziomie od dekady.

Mocne wzrosty odnotowała z kolei ropa naftowa. Spadek dolara i decyzja OPEC o utrzymaniu cięć dostaw pomogły kontraktom na ropę Brent przekroczyć poziom 60 dolarów za baryłkę.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito