drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             







 


OPERA TFI SA

A A A
02
Listopad
2016

Wycena OPERA Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 31 października 2016 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 251,65  PLN.


Komentarz zarządzającego:

Na koniec października wartość certyfikatu inwestycyjnego OPERA Za 3 Grosze FIZ wyniosła 251,65 zł, notując wzrost o 5,59% w stosunku do wyceny na koniec września 2016 roku.

 

Kraje strefy euro coraz chętniej zadłużają się na zapas, emitując rekordowo długie obligacje skarbowe w środowisku niskich stóp procentowych. Na początku października na rynek trafiła transza długu włoskiego zapadająca w 2067 roku, a pod koniec miesiąca uplasowane zostały 70-letnie papiery Austrii. Tymczasem, z banków centralnych zaczęły docierać sygnały sugerujące powolne zacieśnianie polityki pieniężnej. EBC wykluczył co prawda gwałtowne odejście od prowadzonego skupu aktywów, ale też dopuścił możliwość stopniowego wygaszania programu począwszy od marca 2017 roku. Rynek wysoko ocenia również prawdopodobieństwo podwyżki stóp przez FED na grudniowym posiedzeniu – obecnie jest to ok. 70%.

 

Obawy o większą restrykcyjność polityki pieniężnej wywarły zauważalny wpływ na cały rynek długu. Przecenie uległy papiery rządowe niemal wszystkich emitentów, od krajów rozwiniętych po wschodzące. Widoczne były również oznaki odwrotu od długu przedsiębiorstw o gorszej kondycji kredytowej. Spread między rentownościami papierów o ratingu inwestycyjnym oraz high yield, znajdujący się w trendzie spadkowym od niemal roku, zaczął ulegać szybkiemu rozszerzeniu. Zmiany o podobnej skali wystąpiły w następstwie brytyjskiego referendum, przy czym obecna korekta jeszcze się nie zakończyła.

 

W segmencie akcji polskich, październik przyniósł długo oczekiwane odreagowanie na WIG20. Głębokie wyprzedanie indeksu sprawiło, że nawet symboliczne, pozytywne sygnały były w stanie odwrócić sentyment inwestorów. Zyskiwały między innymi spółki energetyczne, korzystając z informacji o odroczeniu przekształceń kapitałowych generujących niepotrzebne obciążenia podatkowe. Z dużym entuzjazmem przyjęto również wyniki wrześniowej sprzedaży LPP, które dały nadzieję na odwrócenie negatywnego trendu. Akcje odzieżowej spółki zyskały w przeciągu miesiąca 50%, z nawiązką odrabiając straty z całego 2016 roku. Na dalszy plan zszedł segment małych i średnich emitentów, który ustabilizował się w pobliżu maksimów z trzeciego kwartału.

 

Na tle silnej korekty na światowych rynkach długu, zachowanie polskich obligacji nie wyróżniało się negatywnie. Rentowność benchmarkowej obligacji 10-letniej przekroczyła co prawda poziom 3%, ale pozostawała stabilna w relacji do niemieckiego bunda. Wysokie ceny utrzymały krótkoterminowe papiery skarbowe, co przyczyniło się do wystromienia krzywej dochodowości.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito