drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             







 


OPERA TFI SA

A A A
02
Styczeń
2017

Wycena OPERA za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 30 grudnia 2016 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 253,98  PLN.


Komentarz zarządzającego:


Na koniec grudnia wartość certyfikatu inwestycyjnego OPERA Za 3 Grosze FIZ wyniosła 253,98 zł, notując wzrost o 5,14% w stosunku do wyceny na koniec listopada 2016 roku.

 

Mijający rok przełamał utarte relacje między poszczególnymi klasami aktywów i zaskoczył podwyższonym poziomem zmienności. Wydarzenia geopolityczne dostarczyły wielu okazji do osiągnięcia ponadprzeciętnych wyników, czego najlepszym przykładem była czerwcowa panika związana z Brexitem. Ogłoszenie wyników brytyjskiego referendum spowodowało szybką ucieczkę od ryzykownych aktywów, która jednak po krótkim czasie przemieniła się w bardzo szerokie odbicie. Naszą uwagę przyciągnęło przede wszystkim zachowanie europejskiego sektora bankowego, który stanowił jeden z silniej przecenionych segmentów rynku. Wraz z upływem czasu narastało jednak przekonanie, że wyjście Brytyjczyków ze Wspólnoty nie nastąpi ani szybko, ani w najbardziej skrajnym wariancie. Od czerwcowego dołka indeks Euro Stoxx Banks zyskał 50%, odwracając ponad roczny trend spadkowy.

 

Do największych wygranych ubiegłego roku zaliczamy akcje oraz walutę rosyjską. Indeks RTS wyrażony w dolarach znalazł się w czołówce rynków wschodzących dzięki umocnieniu o ponad 52%. Wyróżnienie należy się również Amerykanom. Indeks S&P 500 kontynuował zasadniczo nieprzerwany, 8-letni trend wzrostowy, zamykając rok na poziomie 2233 punktów (Total Return +9,8%). Wygrana Donalda Trumpa nie spowodowała głębszego załamania, stając się jednocześnie katalizatorem przetasowań sektorowych. Do łask inwestorów powróciły firmy naftowe oraz sektor finansowy, na czele z bankiem Goldman Sachs (+35% r/r). Z perspektywy polskich inwestorów, stopy zwrotu dodatkowo poprawił rekordowo silny dolar. Amerykańską walutą nie zachwiał ani zaskakujący wybór prezydenta, ani przeprowadzenie zaledwie jednej z czterech zapowiadanych podwyżek stóp.

 

Polski rynek akcyjny, reprezentowany przez WIG20, przez większą część roku zachowywał się istotnie gorzej od benchmarkowego MSCI Emerging Markets. Inwestorzy nerwowo reagowali na narastające ryzyko polityczne w sektorze energetycznym i co do zasady unikali spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. Dopiero spektakularne zwyżki WIG20 w grudniu 2016 sprawiły, że różnica między stopami zwrotu z obu indeksów zmniejszyła się do 3 punktów procentowych. Po słabej pierwszej połowie roku, do dobrej formy powrócił mWIG40, zamykając rok powyżej poziomu 4200 punktów. Trzycyfrowe wzrosty zanotowały JSW oraz Bogdanka (efekt cen węgla), jak i CDProjekt, w którym pozytywne czynniki fundamentalne mieszały się ze spekulacyjnym popytem.

 

W minionym roku obserwowaliśmy również poważną słabość rynku obligacji skarbowych. Papiery krótkoterminowe nadal natrafiają na naturalny popyt ze strony banków oraz funduszy inwestycyjnych, napędzany przez podatek bankowy, popularność strategii gotówkowych i wygodę stosowania tego typu papierów jako zabezpieczenie. Bardzo silnemu osłabieniu, sięgającemu 70-80 punktów bazowych, uległy natomiast obligacje z długiego końca krzywej dochodowości. Rynek zaczyna powoli godzić się z perspektywą powrotu inflacji, co zostało dodatkowo potwierdzone pierwszymi odczytami za grudzień (+0,8% r/r). W połączeniu z dobrymi danymi dot. PKB za pierwszą połowę 2017, mogą pojawić się głosy nakłaniające Radę Polityki Pieniężnej do dokonania pierwszej podwyżki stóp procentowych.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito