drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             







 


OPERA Za 3 Grosze FIZ

A A A
01
Luty
2010

Wycena OPERA Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 29 stycznia 2010 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 401,41 PLN.
Aktualną wycenę znaleźć można tutaj.

KOMENTARZ ZARZĄDZAJĄCEGO:

Wartość certyfikatu na koniec stycznia wyniosła 401,41 zł co oznacza spadek o 5,23% na przestrzeni miesiąca.

Poziom indeksu WIG20 spadł w tym okresie o 0,25%. Indeks S&P 500 zniżkował o 3,7%, a indeks DJ Eurostoxx 50 odnotował spadek o 7,43%. Silne spadki zanotowały rynki azjatyckie - akcje w Szanghaju przeceniły się średnio o 6%.

Wynik funduszu w lutym jest głównie efektem spadków na giełdach zagranicznych, mocniej odczuwalnych przez wysoką łączną ekspozycję - około 50% zaangażowania funduszu w ubiegłym miesiącu stanowiły akcje zagraniczne (azjatyckie, amerykańskie i krajów UE), podczas gdy reszta środków była ulokowana na rynku polskim. Na naszą niekorzyść działały także wahania na rynku złotego.

Po mało emocjonującym handlu w pierwszych 2 tygodniach nowego roku, rozpoczęła się dynamiczna korekta. Jej przyczyn należy szukać przede wszystkim w działaniach chińskiego banku centralnego, który w odpowiedzi na wymykającą się spod kontroli spekulację na rynku nieruchomości zdecydował się na zaskakującą podwyżkę stóp procentowych. Ten krok potwierdza zbliżający się koniec ery taniego, wręcz darmowego pieniądza. Kraje rozwinięte także wycofują się z części programów stymulujących płynność systemu finansowego. Narzędzia te spełniły swoje zadanie - światowa gospodarka uniknęła całkowitej katastrofy - jednak wysokie poziomy indeksów giełdowych mogą okazać się nie do utrzymania bez stałego dopływu gotówki. Sytuację dodatkowo komplikuje prezydent USA, próbujący odbudować słabnące poparcie w sondażach poprzez frontalny atak na system bankowy. Forsowane przez Obamę projekty reform zakładają ścisłe rozdzielenie klasycznej bankowości od działalności inwestycyjnej co uderza bezpośrednio w ważnych graczy takich jak JP Morgan czy Goldman Sachs.

W tych okolicznościach można spodziewać się kontynuacji ruchu spadkowego. Zainicjowana korekta blisko rocznego trendu wzrostowego ma szansę być dominującą tendencją pierwszego kwartału 2010 r.

Zwrot w chińskiej polityce monetarnej oznacza kłopoty także dla surowców koniunkturalnych, których Azja jest głównym konsumentem. Ceny miedzi spadły w styczniu o ponad 8%, ropa zniżkowała o 7%. Złoto zachowuje się stabilnie, jego wartość utrzymuje się powyżej 1000 USD za uncję, co jest wynikiem sporego zainteresowania inwestorów segmentem metali szlachetnych, szczególnie wykorzystywanymi w produkcji samochodów palladem i platyną. Nadal rosną ceny cukru - styczeń przyniósł kolejną 10% zwyżkę i nowy rekord. W tym przypadku można już mówić o dojrzałej fazie trendu, inwestycje na tym rynku będą charakteryzować się coraz większym ryzykiem.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito