Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 31 maja 2010 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 369,64
PLN. Aktualną wycenę znaleźć można tutaj.
Wartość certyfikatu w maju spadła o 10,79% do poziomu 369,64 PLN. Indeks WIG20 zniżkował w tym okresie o 4,46%, amerykański S&P500 o 8,2%, europejski EuroStoxx o 7,33% .
Dominujący temat przez cały miesiąc stanowiły problemy państw UE związane z nadmiernym długiem publicznym i deficytem sektora budżetowego. Otarcie się Grecji o bankructwo wywołało panikę na giełdach - amerykańskie indeksy na sesji 6 maja br. zanotowały największy spadek od ponad 20 lat - oraz masowy odwrót od euro. Aby zatrzymać falę wyprzedaży niezbędna była szeroko zakrojona interwencja największych krajów UE oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Całkowite rozwiązanie problemów Grecji, Hiszpanii, Portugalii czy Włoch będzie jednak wymagało wielu lat oszczędności w sektorze publicznym, co negatywnie przełoży się na wzrost gospodarczy i nie pozwoli bezproblemowo wyjść z trwającej od 2008 roku recesji.
Polityka UE budzi również obawy o los „nowych” państw członkowskich, które do tej pory zyskiwały silne wsparcie w postaci transferów napędzających m.in. inwestycje infrastrukturalne. Spekulacje dotyczące możliwego spadku tych przepływów w przyszłości oddziaływały mocno niekorzystnie na kursy polskiego złotego, czeskiej korony czy węgierskiego forinta.
Fundusz wszedł w nowy miesiąc ze stosunkowo wysokim zaangażowaniem w akcje polskie. W miarę niekorzystnego rozwoju sytuacji pozycje te były ograniczane, obecna strategia odzwierciedla pesymistyczne oczekiwania zarządzającego co do dalszego rozwoju wydarzeń na giełdach. Negatywny wpływ na wycenę certyfikatu funduszu w maju miało przede wszystkim dynamiczne osłabienie krajowej waluty - wobec euro o 4,48%, a wobec dolara amerykańskiego aż o 13,06% - którego skala w ocenie zarządzającego była nieuzasadniona czynnikami fundamentalnymi.