Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 31 maja 2011 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 438,57 PLN.
Aktualną wycenę znaleźć można tutaj.
Komentarz Zarządzającego:
Wartość certyfikatu w maju spadła o 2,95% i na koniec miesiąca wyniosła 425,64 PLN.
Maj stał pod znakiem ochłodzenia nastrojów na rynku akcji. Miesiąc zamknął się 1,7-proc. spadkiem, licząc zmiany kursów w lokalnych walutach. Rynki wschodzące spadły średnio o 2 proc., a dojrzałe o 1,7 proc. Zyskiwały wyłącznie mocno egzotyczne parkiety, jak Wenezuela, Serbia czy Egipt. Spadki były przede wszystkim pochodną rozczarowujących danych gospodarczych - wskaźniki mierzące proporcje pomiędzy pozytywnymi i negatywnymi zaskoczeniami publikowanymi wiadomościami ekonomicznymi spadły do poziomów niższych niż wiosną 2010 roku. Ostatecznie miesiąc kończyliśmy w sytuacji, gdy w najważniejszych światowych gospodarkach więcej doniesień było rozczarowujących niż stanowiło miłą niespodziankę.
Warszawski rynek, choć przez większość miesiąca tracił, obronił poziomy z końca kwietnia. Bardzo dobrze radziły sobie spółki spożywcze oraz chemiczne, fatalnie budowlane. Fiaskiem zakończyła się sprzedaż walorów BGŻ przez Skarb Państwa - nie udało się osiągnąć zakładanej wcześniej ceny. Rozstrzygnięto także kwestię prywatyzacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która według aktualnych ustaleń ma zadebiutować na początku lipca b.r.
Losy koniunktury w średnim terminie pozostają niejasne. Dla WIG silną barierą są okolice 50 tys. pkt i dopóki nie zostanie ona jednoznacznie sforsowana trzeba liczyć się z ponownym pogorszeniem notowań.
Na rynku surowcowym nastąpiło gwałtowne pogorszenie koniunktury - przykładem jest spadek ceny srebra o ponad 1/5. Daje to podstawy do postawienia pytanie o dalsze losy tendencji zwyżkowej, jaka utrzymywała się od lata minionego roku i wyniosła notowania surowców o blisko połowę w górę.
Spadek wyceny certyfikatu w ubiegłym miesiącu jest spowodowany zarówno ogólną dekoniunkturą na rynkach akcji i towarów, jak i bardzo słabymi zachowaniem kursów w sektorze małych i średnich spółek notowanych na GPW, na których Fundusz poniósł w maju straty. W nadchodzącym miesiącu zakładamy optymalizację portfela „midcapów” oraz aktywne dostosowywanie ekspozycji na ryzykowne klasy aktywów do napływających danych makroekonomicznych.