drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             







 


OPERA Za 3 Grosze FIZ

A A A
01
Marzec
2012

Wycena OPERA Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 29 lutego 2012 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 361,77 PLN.

Aktualną wycenę znaleźć można tutaj.


Komentarz Zarządzającego:

Wartość certyfikatu na koniec lutego 2012 r. wyniosła 361,77 PLN, co oznacza spadek o 0,86% w stosunku do wyceny z końca stycznia 2012 r. W tym czasie indeks warszawskiej giełdy WIG zyskał 1,55%.

Na stopę zwrotu funduszu złożyły się dwa podstawowe czynniki: wysoka alokacja w akcje oraz utrzymywanie tej alokacji za pośrednictwem płynnego instrumentu tj. kontraktów na indeks WIG20. W sytuacji, gdy w styczniu stopa zwrotu kontraktów terminowych oraz indeksu WIG20 była podobna, w lutym kontrakty terminowe straciły ponad 1,5%, podczas gdy indeks WIG20 zyskał ponad 1,5%. To rozwarcie stóp zwrotu najbardziej zaważyło na wynikach funduszu w lutym.

Rynki finansowe w lutym generalnie „odpoczywały” po styczniowych wzrostach. Zyskiwały głównie obligacje (peryferyjne) oraz towary, a utrzymująca się słabość dolara pomagała ryzykownym aktywom. Na rynkach finansowych wciąż utrzymują się pozytywne efekty pompowania przez banki centralne taniego pieniądza. W ostatnich dniach lutego uruchomiona została druga 500 miliardowa transza pożyczek z Europejskiego Banku Centralnego dla banków. Pozytywne nastroje zostały jednak schłodzone przez wypowiedź szefa FED'u, oddalającą w czasie potencjalne dalsze luzowanie polityki monetarnej przez władze amerykańskie.

Lutowe dane gospodarcze przyniosły potwierdzenie pozytywnych tendencji w gospodarce. W Europie poprawie uległa dynamika podaży pieniądza, dalsze wzrosty zanotowała większość wskaźników wyprzedzających, zarówno w Niemczech, jak i krajach peryferyjnych strefy euro. W Stanach Zjednoczonych następuje dalsza poprawa na rynku pracy, wskaźniki wyprzedzające notują stabilne, pozytywne wskazania, mocne są także wskaźniki sentymentu konsumenckiego. Wciąż niejednoznaczne dane nadchodzą z Chin. Z jednej strony wysoki jest chiński import towarów przemysłowych, z drugiej strony bardzo słabo zachowuje się podaż pieniądza, a wskaźniki wyprzedzające nie notują istotnej poprawy. W Polsce lepsze od prognoz okazały się zarówno sprzedaż detaliczna, jak i produkcja przemysłowa, a rynek oczekuje 3-procentowego wzrostu PKB w 2012 roku.

Nasz podstawowy scenariusz zakłada utrzymanie się pozytywnych tendencji na rynkach finansowych (także ze względów ograniczeń podażowych, na rynkach towarowych) oraz adekwatnie do tego, utrzymanie relatywnie wysokiego zaangażowania funduszu w akcje. Monitorujemy ceny ropy naftowej, które w przypadku dalszych wzrostów mogą zagrozić niskiej inflacji, oraz dynamikę produkcji przemysłowej, która ze względu na poziom bazy odniesienia oraz słabe wskazania wskaźników wyprzedzających za luty, może w najbliższych miesiącach być niższa od oczekiwań rynkowych.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito