drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             







 


OPERA Za 3 Grosze FIZ

A A A
02
Kwiecień
2012

Wycena OPERA Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 30 marca 2012 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 356,27 PLN.

Aktualną wycenę znaleźć można tutaj.


Komentarz Zarządzającego:

Wartość certyfikatu na koniec marca 2012 r. wyniosła 356,27 PLN, co oznacza spadek w stosunku do wyceny z końca lutego 2012 r. o 1,52%. W tym czasie indeks warszawskiej giełdy WIG stracił 0,7%. Wynik funduszu był efektem utrzymywania wysokiego zaangażowania w akcje.

Przez ostatnie tygodnie inwestorzy zaczęli nabierać obaw dotyczących perspektyw ożywienia gospodarczego na świecie. Niepokoiły zwłaszcza doniesienia ze Strefy Euro oraz Chin. W pierwszym przypadku chodzi o trudności z przezwyciężeniem stagnacji gospodarczej, w drugim – o postępujący regres koniunktury. Jednocześnie jednak wciąż w dobrej kondycji jest amerykańska gospodarka, napędzana głównie wewnętrzną konsumpcją. W jej przypadku zaczęło się ostatnio pojawiać więcej rozczarowujących informacji, ale na razie jest to odbierane bardziej jako przejaw wejścia w dojrzałą fazę rozwoju koniunktury, niż ostrzeżenie przed zmianą pozytywnych tendencji. Polska gospodarka wpisuje się w bieg wydarzeń na świecie – przemysł wykazuje oznaki stagnacji, a motorem napędowym koniunktury są konsumenci. Nierównowaga rozwoju jest zatem widoczna nie tylko w ujęciu geograficznym, ale również sektorowym. To przekłada się na nierównomierne zmiany notowań tych samych aktywów w różnych częściach świata i znaczące różnice w stopach zwrotu w różnych segmentach tych samych rynków.

Na krajowych rynkach marzec przyniósł niewielkie zmiany. Giełda straciła mniej niż 1%, na co złożyła się dobra postawa firm chemicznych, paliwowych i telekomunikacyjnych oraz słabe notowania spółek budowlanych, surowcowych i energetycznych. Koszyk walut złożony po połowie z euro i dolara podrożał o 2 grosze, do 3,62 zł, o 4 pkt bazowe, do 5,5% podniosła się rentowność 10-latek. Generalnie był to okres wyczekiwania na rozwój wypadków na światowych rynkach. Brak ewidentnych symptomów wyczerpania się potencjału zwyżkowego ryzykownych aktywów skłania do oczekiwania na to, że kolejny większy ruch nastąpi w górę. To pozwoliłoby zarówno giełdzie, jak i złotemu pokonać tegoroczne górki. Wątpliwości można mieć co do zachowania obligacji w takim scenariuszu, dla których kolejna fala skłonności do ryzyka miałaby bardziej neutralny charakter – skutkowałaby odwrotem od obligacji, ale bardziej na rynkach dojrzałych niż wschodzących.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito