drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             







 


OPERA Za 3 Grosze FIZ

A A A
02
Maj
2012

Wycena OPERA Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 30 kwietnia 2012 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 347,41 PLN.

Aktualną wycenę znaleźć można tutaj.


Komentarz Zarządzającego:

Wartość certyfikatu na koniec kwietnia 2012 r. wyniosła 347,31 PLN, co oznacza spadek w stosunku do wyceny z końca marca 2012 r. o 2,49%. W tym czasie indeks warszawskiej giełdy WIG stracił 2,41%. Wynik funduszu był efektem utrzymywania wysokiego zaangażowania w akcje.

Kwiecień stał pod znakiem pogłębienia korekty na rynkach ryzykownych aktywów. Inwestorów niepokoiły szczególnie doniesienia ze starego Kontynentu - rosnący udział złych długów w sektorze bankowym w Hiszpanii oraz coraz większe trudności w ożywieniu gospodarczym w całej strefie euro. Jednocześnie jednak z czasem znaczenie tych czynników było łagodzone dobrymi wiadomościami ze spółek publikujących dane finansowe za I kwartał. Zarówno w Ameryce, jak Europie, osiągnięte wyniki mogą zadowolić inwestorów. To pokazuje, że dobre firmy nawet przy umiarkowanym wzroście gospodarczym są w stanie się rozwijać, co przy wciąż jeszcze niewygórowanych wycenach akcji, podtrzymuje zainteresowanie tą klasą aktywów.

Krajowe rynki finansowe znajdowały się pod wpływem wydarzeń na świecie, a jednocześnie można było zaobserwować malejącą aktywność inwestorów giełdowych. W obliczu przesilenia na światowych rynkach wielu z nich przyjęło postawę wyczekującą. Skłonność do pozbywania się akcji zmniejszały też plany dywidendowe spółek. W przypadku wielu dużych przedsiębiorstw wypłaty z zysków będą bardzo atrakcyjne. Niemniej jednak skala osłabienia na warszawskim parkiecie była znacząca. Złożyły się na to sygnały wskazujące na słabnięcie dynamiki rozwoju naszej gospodarki (rozczarowujące odczyty wskaźników PMI za marzec i kwiecień), obawa o stan europejskiego sektora finansowego (co wpływało na postrzeganie akcji banków na Starym Kontynencie) oraz ogólna niechęć do ryzykownych aktywów przeważająca przez większą część kwietnia.
W dalszym ciągu jednak jest szansa na pozytywny rozwój wypadków na giełdach w średnim terminie, co skutkowałoby przekroczeniem przez warszawski parkiet tegorocznych szczytów.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito