drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             







 


OPERA Za 3 Grosze FIZ

A A A
01
Sierpień
2012

Wycena OPERA Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 31 lipca 2012 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 348,85 PLN.

Aktualną wycenę znaleźć można tutaj.


Komentarz Zarządzającego:

Wartość certyfikatu na koniec lipca 2012 r. wyniosła 348,85 PLN, co oznacza spadek w stosunku do wyceny z końca czerwca 2012 r. o 2,00%. W tym czasie indeks warszawskiej giełdy WIG zniżkował o 1,6%. Duża zmienność oraz niska płynność na rynku akcji utrudniały wypracowanie wyniku lepszego od rynku.

Ostatnie tygodnie na rynkach finansowych charakteryzowało wyczekiwanie na rozwój sytuacji gospodarczej. Byliśmy świadkami walki nadziei na przezwyciężenie niekorzystnych tendencji gospodarczych z faktami, które potwierdzały, że w pierwszym miesiącu nowego kwartału i półrocza były one kontynuowane. Zachowanie inwestorów wskazywało na to, że zamknęli rozdział pod tytułem spowolnienie gospodarcze w II kwartale i myśleli już głównie o przyspieszeniu koniunktury w kolejnych miesiącach. Jednocześnie można było odczytać przekonanie, że tak jak w poprzednich kwartałach, tak obecnie i w przyszłości, przedsiębiorstwa będą dobrze radzić sobie z osłabieniem gospodarczym i kontynuować poprawę wyników finansowych. W skali globalnej bilans lipca okazał się dość wyjątkowy – zyskały zarówno akcje, obligacje, jak surowce i dolar. Ostatni raz z taką sytuacją mieliśmy do czynienia wiosną 2010 r. Nasz parkiet wypadł słabiej od wielu innych rynków na świecie. Poza tym, że można wiązać to z realizacją zysków, po ponadprzeciętnie silnych zwyżkach z czerwca, na słabość naszej giełdy wpłynęła sprzedaż wartego 3 mld zł pakietu walorów PKO BP przez Skarb Państwa. To odciągnęło sporo środków z rynku wtórnego.

Publikacja wyników finansowych za II kwartał przez spółki w Ameryce i Europie daje podstawy do obaw, że słaba koniunktura gospodarcza zaczyna przekładać się na osiągnięcia firm, czego nie było widać w minionych kwartałach. Świadczą o tym zarówno słabsze przychody, jak i relatywnie skromne przekraczanie mocno obniżonych w czerwcu prognoz zysków przez spółki w USA. Czkawką europejskim przedsiębiorstwom odbija się osłabienie chińskiej gospodarki oraz ciągnący się kryzys zadłużeniowy, który szkodzi bankom. Inwestorzy zdają się jednak traktować taką sytuację jako „wypadek przy pracy”, a nie zapowiedź trwalszej tendencji. Świadczą o tym choćby prognozy zakładające zdecydowane przyspieszenie wzrostu zysków w II połowie tego roku. Jeśli zatem spełniłby się scenariusz osłabienia wyników firm, czemu sprzyjać będzie pogrążanie się gospodarek w stagnacji, presja na notowania akcji i innych ryzykownych aktywów nasiliłaby się.

W bliskiej perspektywie równoważyć te obawy mogą nadzieje na dalsze ilościowe luzowanie polityki monetarnej na świecie. Z jednej strony byłoby ono następstwem pogarszających się warunków gospodarczych, a więc czynnika negatywnie oddziałującego na postrzeganie ryzykownych aktywów, ale z drugiej strony, przekładałoby się na kolejny zastrzyk środków dla instytucji finansowych, z których spora część zapewne trafiłaby na rynki.

Zarządzanie funduszem w dalszym ciągu będzie nastawione na reagowanie na doraźne sygnały z rynków bez budowania długoterminowego zaangażowania w akcje.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito