drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             







 


OPERA Za 3 Grosze FIZ

A A A
02
Listopad
2012

Wycena OPERA Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 31 października 2012 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 364,47 PLN.

Aktualną wycenę znaleźć można tutaj.

Wartość certyfikatu na koniec października 2012 r. wyniosła 364,47 PLN, co oznacza zwyżkę w stosunku do wyceny z końca września 2012 r. o 2,54%. W tym czasie indeksy warszawskiej giełdy WIG20 i WIG straciły odpowiednio 2,27% i 1,16%. Wynik lepszy od indeksów jest konsekwencją znacznego zaangażowania w akcje, w tym zagraniczne, oraz trafnej selekcji spółek do portfela.

Ostatnie tygodnie na rynkach akcji upływały pod dyktando publikowanych początkowo głównie w Stanach Zjednoczonych, a pod koniec października również w Europie i innych częściach świata, wyników finansowych przedsiębiorstw za III kwartał. Nie było powodów do rozczarowań, ale też trudno mówić o tym, by raporty kwartalne dawały podstawy do twierdzenia, że stagnacja poziomu zysków, jaka zaczęła się zaznaczać w tym roku, miała się ku końcowi. Obawy, że przewidywania na ostatni kwartał tego roku i I połowę 2013 r. są zbyt optymistyczne, pozostały.

Po publikacji przez ponad połowę spółek z amerykańskiego S&P 500 wyników za III kwartał, wzrost zysków na akcję wynosił 3,2% w ujęciu rocznym, a bez firm z branży finansowej mieliśmy regres o 1,6%. Oczekuje się, że po publikacji sprawozdań przez pozostałe firmy kwartał ostatecznie zamknie się zwyżką zysków o 1,8%, a bez spółek finansowych regresem o 4,2%. Przewidywania na IV kwartał tego roku zostały obniżone do 7,8-proc. zwyżki (3,6-proc. bez spółek finansowych). Pierwsze 3 miesiące przyszłego roku mają skończyć się zwyżką zysków o 2,8% (3,9% bez firm finansowych), a w II kwartale 2013 r. oczekiwane jest przyspieszenie wzrostu do 10% (8,5%). Podobne stagnacyjne zjawiska w zakresie wyników finansowych widać w Europie i innych częściach świata. Aktualnie szacuje się, że zwyżka zysku na akcję firm z DJ Stoxx 600 w tym roku wyniesie 1,4%, choć jeszcze w połowie tego roku liczono na 7,4% zwyżki. W Polsce stagnację widać szczególnie w przypadku banków.

Wciąż nie widać jednoznacznych oznak przezwyciężania spowolnienia w globalnej gospodarce, a w Polsce koniunktura jest wręcz coraz słabsza. Wstępne odczyty październikowych wskaźników PMI dla Chin, strefy euro i USA wykazały raczej pogrążanie się w stagnacji tych gospodarek niż przyspieszanie koniunktury. W Polsce progres PMI też nie był wystarczający, by można mówić o lepszych perspektywach gospodarki na najbliższe miesiące. Negatywne wnioski potwierdzają GUS-owskie wskaźniki koniunktury oraz nastrojów konsumentów, gdzie październikowe odczyty przyniosły dalsze osłabienie w obu przypadkach. To pokazuje, że osłabienie koniunktury dotyczy nie tylko przemysłu, ale też innych sektorów gospodarki. W takich warunkach trudniej jest je przezwyciężyć.

Z każdym tygodniem coraz bardziej zauważalne staje się zderzenie oczekiwań związanych z kolejną rundą luzowania ilościowego polityki pieniężnej, jaką banki centralne zapowiedziały w połowie września, a rzeczywistym zachowaniem rynków finansowych i koniunktury gospodarczej. W kontekście luzowania ilościowego uwagę zwraca przede wszystkim słabość surowców, które od górki z połowy września potaniały o około 8%. W przypadku zjawisk ekonomicznych, widać rozbieżność celów władz monetarnych oraz działań przedsiębiorstw. Urzędnicy próbują poprawić sytuację na rynku pracy, przedsiębiorcy zapowiadają coraz częściej redukcje zatrudnienia. To wszystko budzi coraz większe obawy o nieskuteczność działań banków centralnych zarówno w sferze gospodarczej, jak finansowej.

Strategia funduszu w dalszym ciągu opierać się będzie na reagowaniu na bieżące wydarzenia na rynkach, z czym związane jest utrzymywanie zaangażowania w najbardziej płynnych instrumentach.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito