drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             







 


OPERA Za 3 Grosze FIZ

A A A
03
Grudzień
2012

Wycena OPERA Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 30 listopada 2012 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 372,65 PLN.

Aktualną wycenę znaleźć można tutaj.

Komentarz Zarządzającego:

Wartość certyfikatu na koniec listopada 2012 r. wyniosła 372,65 PLN, co oznacza zwyżkę w stosunku do wyceny z końca października 2012 r. o 2,44%. W tym czasie indeks warszawskiej giełdy WIG zyskał 4,1%. Pozytywnie na ten rezultat wpłynęło dość wysokie zaangażowanie w akcje oraz trafne zabezpieczenie części portfela przed zniżkami z pierwszej części miesiąca. In minus zadziałał dobór spółek.

Drugi raz w tym roku miesiąc zakończył się solidarnym wzrostem na wszystkich głównych rynkach finansowych. Zyskały zarówno akcje, jak obligacje, w górę poszły również surowce i dolar. Jako przyczynę takiego niezbyt typowego stanu rzeczy można wskazywać politykę banków centralnych, polegającą na stymulowaniu monetarnym gospodarek. Efektem tego jest duża dostępność kapitału, który szuka wszelkich możliwości do zarobku. Zwyżki na tych rynkach nie były jednak imponujące. Miesiąc miał przy tym dwa oblicza – pierwszą połowę zdominował strach przed konsekwencjami klifu fiskalnego w USA, w drugiej – odżyły nadzieje na jego uniknięcie, co pozwoliło wielu rynkom z nawiązką odrobić straty. Na tle światowych giełd wyróżniał się nasz parkiet, czemu sprzyjał przede wszystkim popyt na akcje KGHM. Z 98 pkt zwyżki indeksu WIG20 na tę spółkę przypadło ponad 41 pkt 16,5 pkt dołożył PZU. Blisko 8 pkt indeksowi zabrał PKO BP, ponad 3 pkt - Tauron, a 2,4 pkt - TP.

W pierwszej części miesiąca znaczny wpływ na kondycję rynków miały też publikowane wyniki finansowe za III kwartał, które potwierdzały, że przedłużająca się stagnacja gospodarcza zaczyna oddziaływać na możliwości rozwoju przedsiębiorstw. Generalnie jednak obyło się bez większych rozczarowań, zarówno w Polsce, jak Europie i Stanach Zjednoczonych. Trwającą zadyszkę wzrostu zysków inwestorzy traktują jako tymczasowe zjawisko. Jednocześnie jednak coraz powszechniej widać brak dobrej alternatywy dla akcji. Dochodowość 10-letnich obligacji w USA to nieco ponad 1,6%, a w Niemczech trochę powyżej 1,4%. Wśród państw, które nie mają problemów z nadmiernym zadłużeniem, coraz trudniej spotkać takie, gdzie rentowność 10-latek przekracza 4%. Jednocześnie jednak nie brakuje przykładów krajów, w których przewidywana stopa dywidendy na przyszły rok jest zbliżonego rzędu. Lokalnym czynnikiem na naszym parkiecie jest kolejna spora oferta publiczna. Tym razem walory sprzedaje Alior Bank i podobnie, jak to było z papierami ZE PAK, negatywnie wpływa to na kondycję sektora. Wtedy ciążyło to firmom energetycznym, teraz bankom.

Ostatni miesiąc roku tradycyjnie rozbudza dodatkowe emocje związane z efektami kalendarzowymi, jakie w jego trakcie występują. W ostatnich 4 latach grudzień tylko w minionym roku przyniósł na polskiej giełdzie zniżki. W pozostałych okresach zwyżkował. W ostatnich 10 latach regres cen miał miejsce jedynie 3-krotnie, największy w 2011 r. (4,8%), w pozostałych przypadkach było to 1,8% w 2007 r. i 2% w 2002 r.

Strategia funduszu w dalszym ciągu opierać się będzie na reagowaniu na bieżące wydarzenia na rynkach. Wymaga to utrzymywania zaangażowania w najbardziej płynnych instrumentach.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito