drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             







 


OPERA Za 3 Grosze FIZ

A A A
01
Luty
2013

Wycena OPERA Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj.  31 stycznia 2013 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 365,47 PLN.

Aktualną wycenę znaleźć można tutaj.

Komentarz Zarządzającego:
Wartość certyfikatu na koniec stycznia 2013 r. wyniosła 365,47 PLN, co oznacza spadek w stosunku do wyceny z końca grudnia 2012 r. o 1,74%. W tym czasie indeks warszawskiej giełdy WIG stracił 1,3%. Na ten rezultat złożyło się dość wysokie zaangażowanie w akcje oraz zabezpieczenie części portfela przed zniżkami z pierwszej części miesiąca. Negatywnie na wyniku zaważyła selekcja spółek.

Styczeń nie był zbyt udany dla warszawskiej giełdy. Pomimo dobrych nastrojów na światowych parkietach nasze akcje traciły na wartości. Można to było wiązać z kolejnymi informacjami wskazującymi na pogarszający się stan polskiej gospodarki, co skłaniało do realizowania pokaźnych zysków z IV kwartału 2012 r. Piętno na rynku odcisnęły też oferty sprzedaży pakietów walorów PKO BP przez Skarb Państwa oraz Pekao przez UniCredit. Na ich wchłonięcie potrzeba było przeszło 9 mld zł. O ile w pierwszym przypadku inwestorzy byli przygotowani na taki obrót spraw i zrobili zapewne wcześniej miejsce w portfelach na dodatkowe akcje PKO BP, to sprzedaż udziałów w Pekao była dużym zaskoczeniem. W efekcie mocno zaważyło to na notowaniach banku i dodatkowo osłabiło naszą giełdę.

Tendencje w polskiej gospodarce pozostają niekorzystne, mimo że styczniowe dane o kondycji przemysłu były najlepsze od 6 miesięcy. Dużo lepiej wygląda to w strefie euro, gdzie analogiczne dane były najlepsze od 11 miesięcy. Wciąż mówimy jednak o spowolnieniu koniunktury, tyle że mającym mniejszą siłę niż w poprzednich miesiącach. W innych sferach naszej gospodarki poprawy nie było widać. Słabo wypadł wskaźnik Pengab, mierzący koniunkturę w branży bankowej. W styczniu klimat koniunktury w handlu był oceniany gorzej, niż w grudniu i słabiej, niż w analogicznym okresie w ostatnich 8 latach. W budownictwie natomiast klimat nieco się poprawił w porównaniu z grudniem, jednakże tak słabego stycznia nie było od 9 lat. Wyraźnie natomiast poprawia się sytuacja w chińskiej gospodarce, gdzie przemysł zaczął się rozwijać po miesiącach spowolnienia. Ożywienie kontynuowane jest także w Stanach Zjednoczonych, ale zaczęło ono tracić tempo.

W skali świata utrzymuje się ogromna dysproporcja zachowań poszczególnych rynków. Styczniowe stopy zwrotu najlepszych giełd różniły się w niektórych przypadkach o ponad 20 pkt proc. od wyników uzyskanych przez najsłabsze parkiety. Wśród tych ostatnich znalazła się warszawska GPW. Wśród 94 indeksów klasyfikowanych przez Bloomberg jedynie 2 wypadły słabiej od indeksu WIG20. Na warszawskiej giełdzie różnica pomiędzy notowaniem małych i dużych spółek wyniosła ponad 10 pkt proc. Było to jednak bardziej wynikiem nadrabiania dystansu przez firmy z sWIG80, czy WIG-Plus (zwłaszcza te ostatnie miały bardzo słabą II połowę 2012 r., kiedy zyskały jedynie 2,2%), niż sygnałem trwałej zmiany preferencji inwestorów.

W perspektywie kolejnych tygodni kluczowym czynnikiem będzie rosnący optymizm inwestorów, obrazujący ich oczekiwania co do przyszłości. Pierwszy raz od 2006 r. średnie zaangażowanie funduszy aktywnie zarządzanych w akcje w USA sięgnęło na koniec stycznia 104,3%. Indeks ZEW, obrazujący oceny przyszłej koniunktury w gospodarce strefy euro sięgnął najwyższego poziomu od I połowy 2010 r. W krótkim terminie takie nastroje sprzyjają podtrzymaniu zwyżek, ale w średnim okresie stanowią ostrzeżenie przed mocniejszą korektą wielomiesięcznych wzrostów.

Styczniowy wynik funduszu był pochodną wysokiego zaangażowania w akcje. Taktyka nadal będzie opierać się na wysokim zaangażowaniu w akcje, koncentracji na najpłynniejszych walorach i reagowaniu na bieżące wydarzenia rynkowe.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito