drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             







 


OPERA Za 3 Grosze FIZ

A A A
01
Październik
2013

Wycena OPERA Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj.  30 września 2013 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 362,69 PLN.

Aktualną wycenę znaleźć można tutaj.

Komentarz Zarządzającego:

Wartość certyfikatu na koniec września 2013 r. wyniosła 362,69 PLN, co oznacza wzrost w stosunku do wyceny z końca sierpnia 2013 roku o 7,17 %. W tym czasie indeks warszawskiej giełdy WIG zyskał 2,9%. Wynik funduszu w ubiegłym miesiącu był pochodną utrzymywanego nadal wysokiego zaangażowania w akcje. We wrześniu pozytywnie na wynik oddziaływało przejściowe zaangażowanie w Turcji, gdzie giełda notowała wzrosty po wcześniejszej wyprzedaży. Niezmiennie polityka inwestycyjna funduszu będzie się opierać na płynnych inwestycjach (głównie na akcjach największych spółek), których utrzymywanie pozwala reagować na bieżące wydarzenia na rynkach finansowych).

Długo wyczekiwana przez inwestorów na całym świecie wrześniowa decyzja amerykańskich władz monetarnych okazała się zaskakująca – ograniczenie skupu aktywów zostało odłożone na później. Wywołało to euforię na rynkach ryzykownych aktywów, podbiło też ceny obligacji, ale ruch ten miał jedynie przejściowy charakter. Sama decyzja została na dłuższą metę oceniona jedynie w kategoriach przesunięcia ograniczenia skupu aktywów w czasie, a nie zmiany perspektyw polityki pieniężnej w Ameryce. Ten element będzie oddziaływał na rynki finansowe jeszcze przez wiele tygodni w związku z niepewnością dotyczącą konsekwencji dla koniunktury gospodarczej wzrostu rentowności obligacji i w ślad za tym kosztów kredytów, zwłaszcza hipotecznych. Dane na temat liczby podpisanych umów kupna domów w USA, czy liczby rozpoczynanych inwestycji budowlanych, utwierdzają w przekonaniu, że rynek nieruchomości czeka w najbliższych miesiącach ochłodzenie koniunktury. Przypomnijmy, że przez ostatnie kwartały wzrostowe tendencje utrzymujące się na nim napędzały gospodarkę Stanów Zjednoczonych.

W ostatnich dniach września mogliśmy poznać całkowity bilans ostatniej decyzji Rezerwy Federalnej. Nie był on jednolity na wszystkich rynkach ryzykownych aktywów, choć można było oczekiwać, że kontynuacja ultraluźnej polityki pieniężnej pobudzi spekulacyjne zakupy zarówno akcji, surowców, aktywów na rynkach wschodzących, jak i obligacji korporacyjnych. Tymczasem akcje w skali globalnej kończyły miesiąc mniej więcej na poziomie sprzed wrześniowej decyzji Fed. Podobnie było na rynku towarów, obligacji firm podwyższonego ryzyka oraz akcji i walut rynków wschodzących, gdzie początkowe wzrosty zostały także zredukowane. Natomiast najmocniejsze wzrosty przez ostatnie dni odnotowały obligacje skarbowe zarówno na rynkach dojrzałych, jak wschodzących, oraz papiery korporacyjne z ratingami inwestycyjnymi. To pokazuje, że największe korzyści z odsunięcia w czasie skupu aktywów odnieśli inwestorzy na najbezpieczniejszych rynkach.

W ostatnich dniach WIG wybił się ostatecznie powyżej tegorocznych maksimów, co jest wyraźnym sygnałem do kontynuacji tendencji zwyżkowej. Towarzyszyły temu głosy, że siła warszawskiej giełdy ma związek z wyznaczaniem na koniec września kolejnej 3-letniej stopy zwrotu dla OFE. Fundusze emerytalne miałyby być zainteresowane jak najwyższymi wycenami akcji, pozwalającymi pokazać atrakcyjne stopy zwrotu. To mogłoby potem stać się orężem w walce o utrzymanie klientów, gdy w związku ze zmianami w funkcjonowaniu funduszy emerytalnych będą musieli decydować, czy chcą pozostać w OFE.
W naszej gospodarce trwa stopniowe ożywienie koniunktury. Dobrze obrazuje je wrześniowy Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, opracowywany przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), który wzrósł o 0,6 pkt, do 147,1 pkt. W ocenie ekspertów tej instytucji, świadczy to właśnie o powolnej poprawie sytuacji gospodarczej. Od ostatniego minimum, ustanowionego w październiku 2012 roku, wskaźnik zyskał na wartości 4 pkt.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito