drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             







 


OPERA Za 3 Grosze FIZ

A A A
02
Grudzień
2013

Wycena OPERA Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 29 listopada 2013 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 397,08 PLN.

Aktualną wycenę znaleźć można tutaj.

Wartość certyfikatu na koniec listopada 2013 r. wyniosła 397,08 PLN, co oznacza wzrost w stosunku do wyceny z końca października 2013 r. o 3,61%. W tym czasie indeks warszawskiej giełdy WIG zyskał 2,1%. Dobry wynik był pochodną konsekwentnego utrzymywania wysokiego zaangażowania w akcje polskich spółek i przeważenia udziału w portfelu największych z nich.

Listopad nie przyniósł praktycznie żadnych nowych zjawisk na rynkach finansowych. Łagodne ożywienie gospodarcze było kontynuowane, a inwestorzy byli przekonani, że ograniczenie skupu aktywów w Stanach Zjednoczonych nie nastąpi szybko. Podtrzymywało to zainteresowanie akcjami i nie pozwalało na głębszy spadek cen obligacji. Jednocześnie obserwowaliśmy korzystne dla giełd przepływy kapitału oraz byliśmy świadkami bardzo optymistycznego nastawienia inwestorów do akcji. To wszystko skłania do pozytywnego spoglądania na perspektywy rynków giełdowych w kolejnych tygodniach. Duże pokłady optymizmu sugerują, że większość inwestorów ma już portfele w bardzo dużym stopniu wypełnione akcjami.

Potwierdziły się przypuszczenia, że wrześniowe osłabienie ożywienia gospodarczego na świecie miało przejściowy charakter. W październiku koniunktura okazała się najlepsza od lutego 2011 r. Pierwsze odczyty dotyczące kondycji gospodarek na świecie w listopadzie potwierdzają utrzymywanie się pozytywnych trendów. Pod kątem makroekonomicznym w perspektywie kolejnych miesięcy kluczowe staje się pytanie o losy największych gospodarek rozwijających się. Ich kondycja poprawia się, ale wciąż daleko im do wyników, jakie pamiętamy z poprzednich lat. Dość powiedzieć, że odczyty wskaźników PMI w Chinach, Brazylii, Rosji i Indiach oscylują w okolicy 50 pkt, czyli sugerują raczej stagnację niż trwały wzrost gospodarczy. Wymowne jest to, że w żadnych z tych państw PMI dla przemysłu nie jest wyższy niż dla pogrążonej wciąż w problemach strefy euro. Przyspieszenie rozwoju gospodarczego w największych gospodarkach rozwijających się byłoby potwierdzeniem trwałości globalnego ożywienia gospodarczego i stanowiło bufor bezpieczeństwa dla koniunktury w okresie odchodzenia przez czołowe banki centralne od prowadzenia skrajnie luźnej polityki monetarnej. Na tle gospodarek rozwijających wyróżnia się Polska, gdzie wzrostowe tendencje są bardzo silne.

Słabość najważniejszych gospodarek rozwijających się przekłada się na trwającą słabość rynku towarów. Ta zaś skutkuje niską inflacją na świecie, która z kolei pozwala bankom centralnym wydłużać okres prowadzenia wyjątkowo łagodnej polityki pieniężnej. Odbywa się to z korzyścią dla państw, gdzie koniunktura gospodarcza odradza się dużo bardziej. W tej grupie jest Polska, wykazująca poprawę zarówno w sferze produkcji przemysłowej, jak i konsumpcji.

Tak, jak w poprzednich miesiącach, i w grudniu polityka inwestycyjna opierać się będzie na płynnych inwestycjach (głównie akcjach największych spółek), których utrzymywanie pozwala szybko reagować na bieżące wydarzenia na rynkach finansowych.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito