drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             







 


OPERA Za 3 Grosze FIZ

A A A
03
Luty
2014

Wycena OPERA Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 31 stycznia 2014 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 359,20 PLN.

Aktualną wycenę znaleźć można tutaj.
 
Wartość certyfikatu na koniec stycznia 2014 r. wyniosła 359,20 PLN, co oznacza spadek w stosunku do wyceny z końca 2013 r. o 1,72%, a tym czasie indeks warszawskiej giełdy WIG stracił 0,9%. W obliczu utrzymujących się symptomów ożywienia koniunktury gospodarczej w Polsce zarządzający utrzymywali wysokie zaangażowanie w akcje. Polityka inwestycyjna w przyszłości nadal będzie opierać się na utrzymywaniu wysokiego zaangażowania w akcje spółek o dużej płynności.

W pierwszych tygodniach 2014 r. dotknęły nas problemy związane z rynkami rozwijającymi się, które zwiększyły globalną niechęć do ryzyka. Tłem dla tych wydarzeń była grudniowa decyzja Rezerwy Federalnej o ograniczeniu skupu aktywów, którą potraktowano jako zagrożenie szczególnie dla państw rozwijających, tradycyjnie najbardziej wrażliwych na zmiany polityki pieniężnej przez największe banki centralne świata. Negatywnie odebrany został także wstępny odczyt styczniowego wskaźnika PMI, obrazującego aktywność chińskiego przemysłu, który ponownie spadł poniżej 50 pkt, czyli zaczął sugerować spowolnienie koniunktury. Niepokoje polityczne w Turcji, Tajlandii, na Ukrainie, czy też sytuacja w Argentynie spowodowały przecenę walut i obligacji na większości rynków wschodzących.

Niepewność na rynkach finansowych ma swoje źródła również w kontynuowanej przez Rezerwę Federalną polityce ograniczania skupu aktywów. Na styczniowym posiedzeniu program skupu obligacji zmniejszono o kolejne 10 mld USD, do 65 mld USD miesięcznie. Wśród ekonomistów dominuje przekonanie, że praktycznie na każdym z tegorocznych spotkań amerykańskich władz monetarnych będzie miała miejsce redukcja programu skupu aktywów. Wynika ono z sygnałów, jakie wysyłała Rezerwa Federalna w ostatnim czasie, sprowadzających się nie tylko do pozytywnych ocen gospodarki USA, ale też do przekonania o słabnącym wpływie luzowania ilościowego na koniunkturę ekonomiczną.

Zarówno w skali globalnej, jak w Polsce utrzymuje się ożywienie koniunktury gospodarczej. U nas potwierdziły to grudniowe dane o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i zatrudnieniu – we wszystkich przypadkach tempo wzrostu było wyższe od tego w listopadzie. Zjawiska makroekonomiczne wyraźnie wspierają kondycję rynków akcji.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito