Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 31 marca 2014 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 386,11 PLN.
Aktualną wycenę znaleźć można
tutaj.
Wartość certyfikatu na koniec marca 2014 r. wyniosła 386,11 PLN, co oznacza wzrost w stosunku do wyceny z końca lutego 2014 r. o 0,1 %. W tym czasie indeks warszawskiej giełdy WIG zniżkował o 2,67 %. Mimo wysokiego zaangażowania w akcje, do utrzymywania którego zachęcają korzystne doniesienia gospodarcze, udało się na słabym w marcu rynku ochronić portfel przed znacznym spadkiem wartości. Przyczyniła się do tego trafna selekcja zarówno na poziomie sektorowym, jak i geograficznym. Skala zaangażowania w akcje w przyszłości będzie w największym stopniu uzależniona od utrzymania się ożywienia koniunktury w krajowej gospodarce.
Marzec na krajowym rynku akcji należał do jednych z bardziej zmiennych miesięcy w ostatnich latach. Z podobną skalą wahań, jak w ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia na przełomie maja i czerwca 2012 r., a potem jeszcze w czerwcu i na przełomie sierpnia i września 2013 r. We wszystkich tych przypadkach skok zmienności rynku sygnalizował zakończenie spadków i pojawienie się ruchu wzrostowego. Takiego rozwoju wypadków należałoby się spodziewać również w obecnym momencie (choć należy pamiętać, że alternatywą dla niego jest definitywne załamanie się tendencji zwyżkowej, trwającej od połowy 2012 r). Uzupełnieniem tej diagnozy jest przebieg głównej linii trendu wzrostowego na wykresie indeksu WIG oraz 12-miesięcznej średniej – tworzą one bardzo silne wsparcie na wysokości 49,45 tys. pkt. Potwierdziły one swoje znaczenie w połowie marca, kiedy indeks ustanowił tegoroczny dołek i zaczął odbicie. Jego skala nie jest dotąd wystarczająca, by móc obwieścić rozpoczęcie trwałego trendu wzrostowego. Do tej pory udało się odrobić nieco ponad jedną trzecią spadków rozpoczętych pod koniec listopada 2013 r. Kluczowe ze średniookresowego punktu widzenia wydaje się przekroczenie 52,7 tys. pkt przez WIG. To otwierałoby drogę do przełamania ubiegłorocznego maksimum.
Tendencje głównych wskaźników gospodarczych w naszym kraju pozostają korzystne. Produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, zatrudnienie, a także płace przekroczyły w lutym swoje 6-miesięczne średnie. To oznacza, że koniunktura stopniowo przyspiesza, a opublikowane już odczyty marcowych wskaźników, takich jak Pengab, obrazujący koniunkturę w branży bankowej, WWK, opracowywany przez Biuro Cykli Inwestycyjnych i Ekonomicznych wskaźnik wyprzedzający koniunktury, czy GUS-owskie badanie przedsiębiorstw pod kątem ich aktywności biznesowej, pozwalają wierzyć w utrzymanie się wiosną pozytywnych trendów. Dlaczego więc akcje nie idą cały czas w górę? Piętno na kondycji giełdy odciskają globalne niepokoje związane ze spowolnieniem chińskiej gospodarki (przekładają się na słabsze postrzeganie aktywów z emerging markets). Obawy budzi także ograniczanie skupu aktywów w USA i coraz wyraźniej rysująca się perspektywa podwyżki stóp procentowych w USA w przyszłym roku, co tworzy wyzwania zarówno dla globalnej gospodarki, jak też dla amerykańskich spółek, które mocno poprawiały w poprzednich latach rentowność działania dzięki niskim kosztom finansowania. Dodatkowo, na obrazie rynków w naszym regionie ciążą wydarzenia na Ukrainie.