drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             







 


OPERA Za 3 Grosze FIZ

A A A
02
Maj
2014

Wycena OPERA Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 30 kwietnia 2014 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 387,47 PLN.

Aktualną wycenę znaleźć można tutaj.

Wartość certyfikatu na koniec kwietnia 2014 r. wyniosła 387,47 PLN, co oznacza wzrost w stosunku do wyceny z końca marca 2014 r. o 0,35%. W tym czasie indeks warszawskiej giełdy WIG zniżkował o 0,92%. Wynik funduszu z ostatniego miesiąca był pochodną wysokiego zaangażowania w akcje. Z uwagi na utrzymujące się ożywienie koniunktury gospodarczej w Polsce nastawienie zarządzającego do giełdy pozostaje pozytywne i będzie to miało odzwierciedlenie w wysokim udziale akcji w portfelu.
Ostatnie tygodnie na rynkach akcji przyniosły wyciszenie emocji po tym, jak w marcu doszły one do głosu po zaostrzeniu konfliktu na Ukrainie, a wiara w dalsze ożywienie gospodarcze w dotychczasowym tempie wydaje się być wystarczającą zachętą do kupna akcji na dłuższy czas. Co do kontynuacji pozytywnych zjawisk gospodarczych nie ma obecnie większych wątpliwości. Wskaźniki wyprzedzające oraz dane makroekonomiczne świadczą o tym, że kraje rozwinięte (UE w szczególności) cały czas pokazują rosnącą dynamikę wzrostu gospodarczego, choć tempo przyrostu nieco maleje. Dlatego też najważniejsze banki centralne świata mają zamiar odchodzić od ultraliberalnej polityki pieniężnej. Taki kierunek już wcześniej zapowiadały Bank Anglii oraz Rezerwa Federalna, a teraz z gotowości do skupu aktywów powoli wycofuje się Europejski Bank Centralny. Do wprowadzenia kolejnej rundy skupu aktywów nie kwapi się też Bank Japonii. Trwający w Ameryce sezon publikacji raportów kwartalnych przynosi dalszy wzrost zysków, wyższy niż spodziewano się u progu sezonu wyników. Również w strefie euro wyniki są lepsze od oczekiwanych. Także w Polsce, głównie za sprawą banków i mniejszych spółek, pierwszy kwartał będzie udany dla firm giełdowych. Gorzej wypadną spółki paliwowe, wydobywcze i energetyczne - w ich przypadku szacuje się, że zyski mogą spaść o kilkanaście procent w skali roku. Jednak po pominięciu kilku przedsiębiorstw z tych trzech branż jest szansa na wyraźny progres wyników polskich firm.
Jakie są perspektywy dla rynków akcji? Można nakreślić dwa warianty rozwoju wydarzeń na kolejne miesiące: z jednej strony przyspieszenie tempa wzrostu zysków spółek (co zapewne pójdzie w parze z oznakami dalszego przyspieszania globalnego ożywienia gospodarczego), a z drugiej pojawienie się symptomów wyższej inflacji (co z w dłuższej perspektywie może wywołać strach przed bardziej zdecydowanymi działaniami banków centralnych). Pierwszy scenariusz byłby pozytywny dla rynków akcji i w skali globalnej pozwoliłby na przebicie szczytu z 2007 roku. Obecnie wydarzenia rozgrywają się nieznacznie poniżej niego. Drugi natomiast mógłby stanowić zagrożenie dla rynków ryzykownych aktywów, gdyż zmieniałby kompletnie uwarunkowania, w jakich inwestorzy funkcjonowali przez ostatnie lata, kiedy władze monetarne skłaniały się praktycznie na całym świecie do ułatwiania dostępu do kapitału. Ale na razie nie widać żadnych oznak wzrostu inflacji na świecie.
Dość nieoczekiwanie w tym roku największe zyski przynoszą surowce rolne, które przez 4 miesiące podrożały o około jedną piątą. Wyraźny wzrost widać też w przypadku paliw, a obie kategorie towarów mają mocno inflacyjny charakter. Zaskoczeniem też są zyski z obligacji, zwłaszcza na europejskich rynkach, gdzie na niemieckich papierach można było zarobić 3,5%, a na obligacjach państw peryferyjnych strefy euro jeszcze więcej.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito