drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             







 


OPERA Za 3 Grosze FIZ

A A A
02
Czerwiec
2014

Wycena OPERA Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 30 maja 2014 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 394,76 PLN.

Aktualną wycenę znaleźć można tutaj.


Wartość certyfikatu na koniec maja 2014 r. wyniosła 394,76 PLN, co oznacza zwyżkę w stosunku do wyceny z końca kwietnia 2014 r. o 1,88%. W tym czasie indeks warszawskiej giełdy WIG podniósł się o 0,34%. Do majowego rezultatu przyczyniły się wysokie zaangażowanie w akcje, trafna selekcja oraz ekspozycja na zagraniczne rynki. Po serii słabszych danych z polskiej gospodarki zarządzający przyjmuje bardziej elastyczną postawę względem zaangażowania w akcje, będąc gotowym obniżyć je z wysokiego poziomu, gdyby wypadki na giełdzie zaczęły toczyć się w niekorzystnym kierunku.

Na świadomość krajowych inwestorów w ostatnich tygodniach oddziaływały przeciwstawne wiadomości: z jednej strony o coraz bardziej przyspieszającym wzroście gospodarczym, który w I kwartale tego roku sięgnął 3,4%, a z drugiej – o szybko topniejących odczytach wskaźnika PMI, który w maju osiągnął najniższy poziom od 11 miesięcy i sugeruje ochłodzenie koniunktury gospodarczej w najbliższych miesiącach. Jednocześnie w skali globalnej uwidoczniły się potężne oczekiwania na poluzowanie polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny, co napędzało przede wszystkim ceny obligacji (w konsekwencji przyczyniając się do zniżki ich rentowności), ale też wywoływało zainteresowanie bardziej ryzykownymi aktywami. W ich przypadku dużym wsparciem były też doniesienia z Chin, gdzie sytuacja gospodarcza zaczęła się nieco poprawiać, a do tego władze obniżyły stopę rezerwy obowiązkowej dla niektórych banków, by wspierać koniunkturę ekonomiczną.

W ciągu ostatnich 3 miesięcy wskaźnik aktywności polskiego przemysłu obniżył się z 55,9 pkt w lutym do 50,8 pkt w maju. Pierwszy raz od roku nasza gospodarka odnotowała spadek zamówień eksportowych. Związane jest to z niekorzystną sytuacją na Wschodzie. Widać więc, że przedłużające się niepokoje w tej części świata odciskają piętno na polskiej gospodarce, choć początkowo na rynku dominowały obawy, że efekty mogą być bardziej długofalowe. Równocześnie „twarde” dane z naszej gospodarki wykazują poprawę. W kwietniu stopa bezrobocia spadła do 13%, sprzedaż detaliczna wzrosła o 8,4%, produkcja przemysłowa o 5,4%, budowlano-montażowa o 12,2%, wynagrodzenia o 3,8%, a zatrudnienie o 0,7%. W większości przypadków dane były lepsze niż miesiąc wcześniej, co potwierdza utrzymywanie się ożywienia koniunktury.

Utrzymująca się niska inflacja w strefie euro w połączeniu z obawami przed wytraceniem tempa ożywienia gospodarczego na Starym Kontynencie spotęgowały nadzieje na cięcie stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny, a także wprowadzenie ujemnej stopy depozytowej, oznaczającej dopłacanie przez banki komercyjne do depozytów składanych w banku centralnym. To wszystko wywołało falę zakupów obligacji na świecie, ale też zachęciło do kupna ryzykownych aktywów w przekonaniu, że banki centralne wciąż są gotowe wspierać koniunkturę gospodarczą. Na najbliższym posiedzeniu EBC koszt pieniądza w strefie euro ma być według ekonomistów obniżony z 0,25% do 0,1%, a stopa depozytowa z 0% do minus 0,1%

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito