drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             







 


OPERA Za 3 Grosze FIZ

A A A
01
Grudzień
2014

Wycena OPERA Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 28 listopada 2014 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 403,72 PLN.

Aktualną wycenę znaleźć można tutaj.


Wartość certyfikatu na koniec listopada 2014 r. wyniosła 403,72  PLN, spadając o 0,68% w stosunku do wyceny z końca października 2014 r. W minionym miesiącu spadały indeksy warszawskiej giełdy: WIG o 1,30%, a WIG 30 o 1,55%. Lepsza od indeksów postawa funduszu w listopadzie jest wynikiem inwestycji w akcje notowane na zagranicznych parkietach, jak i starannej selekcji krajowych walorów.

Listopad upłynął pod znakiem kontynuacji zwyżek na giełdach rynków rozwiniętych zapoczątkowanych w połowie października. Wzrostowa tendencja była widoczna zwłaszcza na niemieckim parkiecie, gdzie indeks DAX poszybował w ciągu minionego miesiąca w górę o ponad 7%. Tym samym indeks znalazł się na poziomie historycznych szczytów z przełomu czerwca oraz lipca bieżącego roku. Pozytywny sentyment na niemieckim rynku akcji wynika m.in. z faktu niespodziewanego odbicia wskaźników wyprzedzających koniunkturę (ZEW, IFO), które w październiku znalazły się na poziomach najniższych od dwóch lat. W trzecim kwartale gospodarka Niemiec urosła nieznacznie o 0,1% kwartał do kwartału, odsuwając obawy analityków o wystąpienie technicznej recesji po spadku PKB o 0,1% w poprzednim okresie.

Miniony miesiąc po raz kolejny potwierdził, że globalne rynki działają pod dyktando banków centralnych. Nieoczekiwana decyzja japońskiego banku centralnego o zwiększeniu wielkości programu skupu aktywów z 60-70 do 80 bilionów jenów rocznie stała się przyczyną dynamicznych zwyżek na tamtejszej giełdzie. Wzrosty japońskich akcji są także rezultatem przełożenia wejścia w życie wyższej stawki podatku VAT z października 2015 roku na  kwiecień 2017 roku. Z kolei, prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi coraz śmielej wypowiada się w kwestii rozszerzenia programu skupu aktywów o papiery skarbowe w przypadku utrzymywania się negatywnych tendencji w gospodarce strefy euro. W Chinach natomiast gorszy od założeń wzrost gospodarczy  w bieżącym roku skłonił tamtejszy bank centralny do pierwszych od ponad dwóch lat obniżek stóp procentowych.

Polski rynek akcyjny zachowywał się w listopadzie znacznie gorzej w porównaniu do globalnych parkietów. Spadki krajowych indeksów mogą być utożsamiane z rozczarowującym sezonem publikacji wyników za trzeci kwartał. Najsłabiej zaprezentowały się raporty finansowe spółek z indeksu WIG30, które przyniosły spadek zysku netto średnio o 9% w ujęciu rocznym. Pozytywnie natomiast wyróżnił się segment średnich spółek. Generalnie listopad przyniósł lepsze od oczekiwań dane makroekonomiczne potwierdzające wyhamowanie negatywnych tendencji w polskiej gospodarce. Umiarkowane odbicie jest widoczne zarówno w odsezonowanych danych dotyczących produkcji przemysłowej, która wzrosła z 1% we wrześniu do 1,5% w październiku rok do roku, jak i urealnionej dynamiki sprzedaży detalicznej (zwyżka z 3% do 3,7% rok do roku).

Systematycznie poprawia się sytuacja na rynku pracy, o czym świadczy kolejny spadek stopy bezrobocia z 11,5% do 11,3% w październiku. Liczba ofert pracy utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie, co powinno się przełożyć na zdecydowanie bardziej łagodny, w stosunku do poprzednich lat, wzrost stopy bezrobocia w miesiącach zimowych. Wrześniowy bilans handlowy powrócił do wysokich poziomów sprzed sierpnia, co świadczy o tym, że gwałtowny spadek eksportu oraz pojawienie się w konsekwencji deficytu na rachunku obrotów handlowych w sierpniu miało jedynie przejściowy charakter.

Pozytywną niespodziankę sprawił odczyt wzrostu gospodarczego za trzeci kwartał bieżącego roku, wskazujący na ekspansję polskiej gospodarki o 3,3% rok do roku, podczas gdy analitycy oczekiwali spowolnienia do 2,7% w ujęciu rocznym. Utrzymanie wysokiej dynamiki wzrostu było możliwe dzięki stabilnemu przyspieszeniu konsumpcji (z 3,1% do 3,3% rok do roku) oraz silnemu przyrostowi inwestycji (z 8,7% do 9,9% w ujęciu rocznym).

W naszej ocenie, akcje stanowią wciąż najbardziej atrakcyjną formą alokacji kapitału. Rentowność papierów dłużnych, jak i stopy zwrotu osiągane na rynku pieniężnym pozostają na poziomach historycznych minimów, a na rynku surowców trudno doszukiwać się w najbliższym czasie odwrócenia zniżkowego trendu. Za inwestycją w polskie akcje przemawiają m.in. wysoka, na tle europejskich parkietów, stopa dywidendy na poziomie 4%, niskie ceny surowców, jak i obiecujące perspektywy gospodarcze kraju. Mimo obaw o spowolnienie  w trzecim kwartale, wzrost gospodarczy pozostał na wysokim poziomie, natomiast w 2015 roku można oczekiwać jego dalszego przyspieszenia. Pozytywne tendencje na rynku pracy powinny stopniowo przełożyć się na wzrastającą konsumpcję. Ponadto, gospodarka będzie wspierana przez planowane wzmożone wydatki publiczne jak i napływy unijnych środków w 2015 roku, które zostaną przeznaczone w dużej mierze na inwestycje infrastrukturalne w segmencie transportu drogowego, jak i kolejowego.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito