drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             







 


OPERA Za 3 Grosze FIZ

A A A
31
Grudzień
2014

Wycena OPERA Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 30 grudnia 2014 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 388,58 PLN.

Aktualną wycenę znaleźć można tutaj.


Wartość certyfikatu wyniosła 388,58 PLN na koniec grudnia 2014 r., co oznacza spadek o 3,75% w stosunku do wyceny z końca listopada 2014 r. Jednocześnie indeks warszawskiej giełdy stracił na wartości 3,44%, natomiast indeks skupiający notowania dużych spółek WIG30 zanotował jeszcze głębszy spadek aż o 4,18% w skali miesiąca. Relatywnie słabszy wynik funduszu na tle krajowych indeksów należy wiązać przede wszystkim z niskim zaangażowaniem funduszu w segmencie średnich spółek (WIG50), który w grudniu zniżkował o zaledwie 0,06%. Oczekiwania sporej zmienności na globalnych parkietach w związku ze spekulacjami dotyczącymi dalszego luzowania polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny oraz nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi w Grecji wymagają w dalszym ciągu utrzymywania aktywnej postawy w polityce inwestycyjnej.

Po udanym dla większości europejskich indeksów akcyjnych listopadzie, grudzień przyniósł spadki na parkietach Starego Kontynentu. Francuski CAC40 zanotował bowiem zniżkę o 3,29%, a włoski FTSEMIB zanurkował aż o 5,01%. Na tym tle dobrze wypadł niemiecki DAX, który spadł o 1,76% w minionym miesiącu. Europejskie giełdy znalazły się pod presją rosyjskich niepokojów związanych z silnie zniżkującymi notowaniami ropy naftowej (spadek o 19,8% w przeciągu miesiąca) oraz zawirowaniami na rynku rosyjskiego rubla (deprecjacja w stosunku do amerykańskiego dolara o 18,6% w grudniu). Sutyacja na zagranicznych giełdach w połączeniu z wcześniej wprowadzonymi restrykcjami na rosyjską wymianę handlową,  ma przełożenie na coraz gorsze perspektywy kraju. Jak donosi rosyjskie ministerstwo do spraw rozwoju gospodarczego, roczna dynamika PKB Rosji osiągnęła w listopadzie ujemną wartość (-0,5%) po raz pierwszy od 2009 roku. Według rządowych szacunków rosyjska gospodarka może się skurczyć aż o 4% w 2015 roku.

Relatywnie lepsza postawa niemieckiego rynku na tle innych europejskich parkietów jest rezultatem odbicia się wskaźników wyprzedzających dla Niemiec (ZEW, IFO), które sugerują ożywienie gospodarki w horyzoncie następnych miesięcy. Głównymi czynnikami ożywienia są niskie ceny ropy naftowej, coraz słabsze euro (przekładający się na wyższą atrakcyjność europejskiego eksportu na rynkach zagranicznych), jak i rosnące oczekiwania odnośnie rozszerzenia programu skupu aktywów EBC o papiery skarbowe, co mogłoby wskrzesić akcję kredytową w strefie euro.

Nadzieje na dalsze poluzowanie polityki pieniężnej EBC rozbudziła z kolei nieudana aukcja pożyczek dla przedsiębiorstw w ramach programu TLTRO. Podczas grudniowej aukcji popyt na pożyczki zawiódł ponownie oczekiwania inwestorów, wynosząc zaledwie 130 miliardów euro. Tym samym pula środków przeznaczonych przez EBC na pierwszą rundę programu (w ramach wrześniowej i grudniowej aukcji) została wykorzystana w zaledwie 53%.

W najbliższym czasie źródło niepokojów może stanowić niepewność polityczna w Grecji. Rządowy kandydat na prezydenta nie otrzymał dostatecznego poparcia w greckim parlamencie, co oznacza, że w styczniu odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne. Według najnowszych sondaży, największym uznaniem wśród społeczeństwa cieszy się obecnie skrajnie lewicowa partia Syriza, której członkowie opowiadają się za odejściem od polityki oszczędności. Tym samym powróciły obawy inwestorów o wycofanie pakietów pomocowych dla Grecji oraz niewypłacalność greckiego rządu w perspektywie kolejnych kwartałów.

Problemy Rosji i Grecji nie stanowiły z kolei przeszkody dla amerykańskiego rynku akcji, który odnotował kolejny historyczny rekord notowań. W dalszym ciągu wyceny amerykańskich spółek są wspierane przez korzystne dane makroekonomiczne, przede wszystkim z rynku pracy. Wzrost gospodarczy kraju w trzecim kwartale bieżącego roku został zrewidowany z 3,9% aż do 5% kwartał do kwartału w ujęciu zannualizowanym, na co największy wpływ miały wyższe od wcześniej szacowanych wydatki gospodarstw domowych oraz spółek.

Grudniowe odczyty danych makroekonomicznych dla polskiej gospodarki należy ocenić jako rozczarowujące. Jednakże głębsza analiza poszczególnych wskaźników nie dostarcza powodów do większego niepokoju odnośnie kondycji gospodarczej kraju. Produkcja przemysłowa wzrosła o 0,3% rok do roku w listopadzie, głównie na skutek spadającego popytu ze Wschodu oraz słabej produkcji górniczej i wydobywczej, koksu oraz produktów rafinacji ropy naftowej. Niskie ceny surowców energetycznych na światowych rynkach przekładają się bowiem na coraz mniejszą opłacalność ich wydobycia oraz produkcji. Z kolei sprzedaż detaliczna zanotowała nieznaczny spadek o -0,2% rok do roku w listopadzie. Niska dynamika wydatków na zakupy Polaków wynika z jednej strony z ujemnej dynamiki cen konsumpcyjnych (inflacja wyniosła -0,6% rok do roku w listopadzie), z drugiej zaś z niskiej sprzedaży samochodów i paliw, głównie za sprawą relatywnie wysokich temperatur w listopadzie. Biorąc pod uwagę dane w ujęciu realnym, pozostałe komponenty wykazują solidne zwyżki.

Perspektywy dla polskiego rynku akcji pozostają obiecujące. Wskaźnik PMI, charakteryzujący się wysoką wartością prognostyczną (jeśli chodzi o przyszłą kondycję polskiego przemysłu), wzrósł w dynamicznym tempie z 51,2 w październiku do 53,2 pkt w listopadzie, za czym stoi zarówno wyraźny wzrost zamówień krajowych, jak i eksportowych. Spodziewane ożywienie w strefie euro powinno przełożyć się na rosnący popyt na polskie produkty, osłabiony w ostatnim okresie przez zawirowania w rosyjskiej gospodarce. Tym bardziej, że złoty doznał w grudniu znacznego osłabienia względem europejskiej waluty o około 10 groszy, co wzmaga atrakcyjność krajowego eksportu na zachodnich rynkach. Równocześnie polska gospodarka odnotowuje bardzo silne ożywienie na rynku pracy. Liczba nowych ofert pracy wzrasta od miesięcy w dwucyfrowym tempie (24% rok do roku w listopadzie), a stopa bezrobocia jest najniższa od 2009 roku. Ponadto w dalszym ciągu wynagrodzenia rosną w silnym tempie, co w połączeniu z utrzymującą się na ujemnych poziomach inflacją konsumencką przekłada się na rosnącą siłę nabywczą Polaków. Dlatego też sądzimy, że ostatnie słabsze dane makroekonomiczne są przejściowym zjawiskiem, a 2015 rok przyniesie przyspieszenie gospodarki głównie za sprawą rosnącej konsumpcji oraz rosnących inwestycji publicznych. Rekordowo niskie stopy procentowe powinny zniechęcić Polaków do oszczędzania w bezpieczne aktywa, tymczasem potencjał do zarobku na obligacjach skarbowych naszym zdaniem się nieuchronnie wyczerpuje. W myśl zasady „kupuj plotki, sprzedawaj fakty” odwrót od papierów rządowych może nadejść wraz z długo wyczekiwanym przez rynki  ogłoszeniem komunikatu o skupie papierów rządowych przez Europejski Bank Centralny.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito