drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             







 


OPERA Za 3 Grosze FIZ

A A A
01
Październik
2015

Wycena OPERA Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 30 września 2015 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 282,32 PLN.



Komentarz zarządzającego:


Wartość certyfikatu inwestycyjnego OPERA Za 3 Grosze FIZ wyniosła na koniec września 282,32 PLN, notując spadek o 5,38% względem wyceny z poprzedniego miesiąca. Nadchodzące wybory wywołujące wzrost ryzyka politycznego w Polsce, a także obawy o kondycję światowej gospodarki w związku z napływem negatywnych danych makroekonomicznych z Chin stanowią powód do utrzymywania aktywnej postawy w zarządzania środkami funduszu.


Po sierpniowym tąpnięciu na rynkach akcji, wrzesień przyniósł uspokojenie nastrojów oraz spadek zmienności na rynkach. Jednakże obawy o stan chińskiej gospodarki pozostały żywe wśród inwestorów, do czego skutecznie przyczyniły się publikacje kolejnych danych makroekonomicznych z Państwa Środka. Wskaźniki PMI dla przemysłu (rządowy oraz prywatny) zanotowały nieznaczną zmianę, sugerując dalszą recesję sektora. Osłabienie popytu wewnętrznego w Chinach sygnalizuje ponadto pogłębienie spadków dynamiki importu do poziomu poniżej rynkowego konsensusu (-13,8% rok do roku), utrzymanie trendu spadkowego w produkcji elektryczności oraz przekraczający oczekiwania spadek zysków chińskich przedsiębiorstw (-8,8% w ujęciu rocznym) w sierpniu.


Pesymistyczny obraz wyłaniający się z odczytów makroekonomicznych dla chińskiej gospodarki miał istotny wpływ na decyzję Rezerwy Federalnej, która nie wprowadziła żadnych zmian w polityce pieniężnej. Trajektoria przewidywanej ścieżki stóp procentowych została obniżona, jednakże 13 z 17 członków oczekuje podniesienia kosztu pieniądza o 25 punktów bazowych na październikowym lub grudniowym posiedzeniu. Po raz pierwszy w komunikacie podkreślono jednak znaczenie spowolnienia gospodarczego w Azji dla aktywności ekonomicznej w Stanach Zjednoczonych. Tym samym rozbudzona została niepewność inwestorów dotycząca wpływu ostatnich wydarzeń w Chinach na światową koniunkturę. Gołębia wymowa komunikatu Rezerwy Federalnej stała się przyczynkiem do spadków notowań zarówno amerykańskiej giełdy, jak i pogorszenia sentymentu na pozostałych parkietach.


Wysoką odporność na zawirowania wokół chińskiej gospodarki wykazuje do tej pory strefa euro. Świadczy o tym m.in. stabilne zachowanie większości wskaźników wyprzedzających koniunkturę, natomiast wskaźnik ESI obliczany przez Komisję Europejską znalazł się na 4-letnim maksimum. Pozostałe dane z tzw. realnej gospodarki mogą niezmiennie napawać optymizmem, na czele z przyspieszającą produkcją przemysłową oraz sprzedażą detaliczną, najniższą od ponad 3 lat stopą bezrobocia w Eurolandzie czy też rekordowo wysokim bilansem handlowym w Niemczech. Podobnie jak Rezerwa Federalna, Europejski Bank Centralny nie pozostał obojętny na najnowsze informacje spływające z Państwa Środka, deklarując gotowość do dalszego łagodzenia warunków monetarnych w przypadku pogorszenia perspektyw gospodarczych Eurolandu.


Niepokojący sygnał wysłał wrześniowy odczyt wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu, który po silnym spadku w sierpniu (tłumaczony przejściowymi czynnikami wynikającymi z perturbacjami w dostawach prądu oraz zawirowaniami na rynkach finansowych) doznał kolejnego, choć nieznacznego osłabienia do 50,9 pkt. Najsłabszym punktem publikacji były zamówienia eksportowe, które zanotowały spadek po raz pierwszy od blisko roku. Obawy o dynamikę napływu zamówień eksportowych w kolejnych miesiącach może potęgować ujawnienie afery w niemieckim Volkswagenie związanej z manipulacjami dotyczącymi pomiaru emisji spalin w samochodach. Sprzedaż komponentów dla niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego stanowi bowiem istotną część polskiego eksportu do zachodnich sąsiadów. Równocześnie, komponent zatrudnienia PMI nie zanotował większej zmiany, utrzymując się na wysokim poziomie, natomiast stabilnie zachowały się indeksy zamówień krajowych oraz produkcji przemysłowej. Sierpniowy odczyt produkcji przemysłowej (5,3% rok do roku) wypadł poniżej oczekiwań inwestorów, jednak dane mogą być zaburzone przez ograniczenia administracyjne w zużyciu prądu. Pozytywnie należy rozpatrywać silny wzrost produkcji dóbr eksportowych. Dane dotyczące sprzedaży detalicznej stanowiły także rozczarowanie dla inwestorów, rosnąc o 2,0% rok do roku w ujęciu realnym. Największa skala spowolnienia została zaobserwowana w przypadku sprzedaży dóbr trwałego użytku oraz odzieży; z drugiej strony dwucyfrowa dynamika sprzedaży pojazdów i ich części wskazuje na silny popyt inwestycyjny firm.

Bardzo dobre dane spływają w dalszym ciągu z rynku pracy. Stopa bezrobocia utrzymała trend zniżkowy, spadając do poziomu 10,0%, tj. najniższego od końca 2008 roku. Równocześnie popyt na pracę stale się zwiększa, o czym świadczy zarówno wzrost tempa nowych ofert pracy do blisko 30% w ujęciu rocznym w sierpniu, jak i najnowsze wyniki badań koniunktury. Wskaźniki ufności konsumenckiej utrzymują się na wysokich poziomach, sugerując rosnącą rolę popytu wewnętrznego w tworzeniu polskiego PKB. Mimo napiętej sytuacji na rynkach finansowych, wskaźniki wyprzedzające dla gospodarek zachodniej Europy sygnalizują kontynuację ożywienia w strefie euro, co powinno wspierać koniunkturę na rodzimym rynku. Mając na uwadze utrzymujące się korzystne otoczenie wokół polskiej gospodarki, perspektywę dalszych wzrostów zysków spółek czy też relatywnie wysoką stopę dywidendy, wyceny akcji na warszawskim parkiecie znalazły się naszym zdaniem na atrakcyjnie niskim poziomie.

 

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito