drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             







 


OPERA Za 3 Grosze FIZ

A A A
02
Listopad
2015

Wycena Opera Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 30 października 2015 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 301,27 PLN.


Komentarz zarządzającego:

Wartość certyfikatu inwestycyjnego OPERA Za 3 Grosze FIZ wyniosła na koniec października 301,27 PLN, notując wyraźny wzrost o 6,71% względem wrześniowej wyceny. Niepewność związana z kondycją gospodarczą Chin oraz nasilenie się ryzyka politycznego na skutek zmiany rządu w Polsce skłaniają w dalszym ciągu do prowadzenia aktywnej polityki inwestycyjnej w zarządzania środkami funduszu.

Październik upłynął pod znakiem wysokich wzrostów na giełdach rozwiniętych rynków akcji. Do pokaźnych zwyżek (S&P 500 +8,3%, DAX +12,3%) przyczyniła się między innymi stabilizacja odczytów makroekonomicznych z chińskiej gospodarki. Największą uwagę inwestorów zwróciła publikacja dynamiki wzrostu gospodarczego Państwa Środka za III kwartał. Mimo sporych obaw o narastające spowolnienie ekonomiczne azjatyckiej gospodarki, odczyt przyniósł utrzymanie tempa wzrostu chińskiego PKB na poziomie 6,9% rok do roku. Stabilizacja jest także widoczna w oficjalnym odczycie PMI dla chińskiego przemysłu. Z kolei, tzw. "prywatny" wskaźnik PMI obejmujący małe i średnie przedsiębiorstwa pokazał solidne odbicie do 48,3 pkt, sugerując osłabienie aktywności sektora w mniejszej skali niż w poprzednich miesiącach. Chińskie władze podjęły kolejny krok w kierunku stymulowania koniunktury poprzez dokonanie szóstej obniżki stóp procentowych w ciągu minionego roku. Brak niepokojących sygnałów z Chin oraz stabilizacja notowań na rynku surowcowym przyniosły odbicie giełd na pozostałych parkietach wschodzących gospodarek – indeks MSCI Emerging Markets wzrósł w minionym miesiącu o 7%.

Koniunkturze na giełdach rozwiniętych gospodarek sprzyjało również łagodne nastawienie banków centralnych. W połowie września Rezerwa Federalna zaskoczyła inwestorów swoim gołębim komunikatem po posiedzeniu, zwracając po raz pierwszy uwagę na wpływ spowolnienia gospodarczego w Azji dla aktywności ekonomicznej w Stanach Zjednoczonych. Pogorszenie danych z krajowego przemysłu (dynamika produkcji najniższa od 5 lat, indeks ISM odzwierciedlający nastroje w sektorze na 2-letnich minimach), spadek tempa wzrostu gospodarczego w III kwartale do 2% kwartał do kwartału w ujęciu zannualizowanym oraz mieszane wypowiedzi członków Komitetu Otwartego Rynku spowodowały stopniowe przesunięcie oczekiwań na implementację pierwszej podwyżki stóp procentowych na wiosnę 2016 roku. Komunikat z październikowego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku zrewidował wyraźnie oczekiwania uczestników rynku, sygnalizując, że zacieśnianie monetarne może rozpocząć się jeszcze w tym roku, jeśli "zostanie odnotowany postęp – zrealizowany oraz oczekiwany – w kierunku osiągnięcia celów pełnego zatrudnienia oraz inflacji w wysokości 2%".

Jednocześnie, nadspodziewanie gołębi przekaz wystosował podczas konferencji po październikowym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego prezes Mario Draghi. W obliczu zagrożenia niższej od oczekiwań skali ożywienia gospodarczego wywołanego niższym popytem ze strony rynków wschodzących, zasugerował bowiem możliwość modyfikacji parametrów polityki pieniężnej w strefie euro na następnym posiedzeniu w grudniu. Niewykluczone jest obniżenie, będącej już na ujemnym poziomie, stopy depozytowej. Bardziej prawdopodobny scenariusz wiąże się jednak z rozszerzeniem rozpoczętego w marcu programu skupu aktywów. Na złagodzenie warunków monetarnych w strefie euro przygotował się już szwedzki bank centralny, który w następstwie obniżenia prognoz wzrostu gospodarczego oraz inflacji, zdecydował się na zwiększenie programu skupu aktywów o dodatkowe 65 miliardów koron.

Po niepokojącym głębokim spadku wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu w ostatnich miesiącach, październik przyniósł poprawę nastrojów w sektorze. Wzrost wskaźnika z 50,9 do 52,2 był efektem silnego przyspieszenia produkcji oraz zamówień eksportowych. Wobec relatywnej odporności innych wskaźników koniunktury w Europie (IFO, ZEW) na spowolnienie gospodarcze w Chinach oraz tzw. "aferę spalinową" w niemieckim Volkswagenie, ostatnią słabość wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu należy interpretować jako przejściową. Pozytywne tendencje obserwowane są w dalszym ciągu po stronie krajowych konsumentów. Warunki na rynku pracy ulegają polepszeniu – we wrześniu stopa bezrobocia spadła do 9,7%, tj. najniższego poziomu od października 2008 roku, liczba ofert pracy na rynku przyrosła w silnym dwucyfrowym tempie, natomiast realny wzrost funduszu płac na poziomie 6% w ujęciu rocznym powinien stanowić istotne wsparcie dla dalszego umocnienia konsumpcji. Według ankiety NBP przeprowadzonej wśród przedsiębiorców w III kwartale, pozytywne trendy na rynku pracy powinny zostać utrzymane w obliczu prognozowanego wzrostu popytu na polskie produkty. Dane z sektora realnego w III kwartale sugerują nieznaczne spowolnienie polskiej gospodarki. Ekonomiści pozostają jednak zgodni co do tego, że następne kwartały oraz lata przyniosą ustabilizowanie tempa wzrostu gospodarczego na solidnym poziomie powyżej 3% rok do roku. W kontekście sprzyjającego i stabilnego otoczenia makroekonomicznego, wyceny polskich akcji pozostają naszym zdaniem na relatywnie niskim poziomie, co stwarza atrakcyjne podwaliny pod zwyżki indeksów w kolejnych miesiącach.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito