drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             







 


OPERA Za 3 Grosze FIZ

A A A
01
Grudzień
2015

Wycena Opera Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 30 listopada 2015 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 271,99 PLN.


Komentarz zarządzającego:


Wartość certyfikatu inwestycyjnego OPERA Za 3 Grosze FIZ zanotowała w minionym miesiącu spadek o 9,72%, wynosząc 271,99 PLN na koniec listopada. Wobec dekoniunktury w segmencie krajowych dużych spółek oraz rosnącego napięcia geopolitycznego na świecie, utrzymywana jest w dalszym ciągu aktywna polityka inwestycyjna w zarządzaniu środkami funduszu.


Po silnych wzrostach w październiku, listopad przyniósł kolejne zwyżki na rynkach akcyjnych w Europie. Niemiecki indeks DAX zwyżkował o 4,9%, natomiast słabsze zachowanie francuskiego parkietu (+1,2%) wynikało przede wszystkim z ataku terrorystycznego w Paryżu. Dobra postawa europejskich giełd była pokłosiem spływających danych gospodarczych, potwierdzających odporność na oznaki spowolnienia ekonomicznego w Chinach czy też tzw. „aferę spalinową” w Volkswagenie. Wskaźniki wyprzedzające koniunkturę obrały zwyżkową tendencję, na czele z IFO oraz ESI które ustanowiły odpowiednio 1,5-roczne oraz 4-letnie maksima. W III kwartale gospodarka Eurolandu zanotowała kolejne przyspieszenie wzrostu o 1,6% w ujęciu rocznym, jednak skala ożywienia ekonomicznego nie jest nadal satysfakcjonująca dla decydentów władz pieniężnych. Prezes Europejskiego Banku Centralnego jasno zasygnalizował zastosowanie kolejnych narzędzi polityki monetarnych mających na celu wyższą dynamikę wzrostu PKB oraz wskaźników inflacyjnych. Mając w pamięci niedoszacowanie skali pierwszego luzowania ilościowego w marcu przez analityków, oczekiwania rynkowe zostały tym razem powieszone wysoko, bowiem konsensus zakłada obniżenie stopy depozytowej o 10 punktów bazowych, przedłużenie programu skupu aktywów do marca 2017 roku oraz jego zwiększenie z 60 do 75 miliardów euro miesięcznie. Europejskim rynkom sprzyjały również doniesienia z plenum chińskich władz, podczas którego wyznaczony został cel średniorocznego wzrostu gospodarczego w latach 2016-2020 na poziomie co najmniej 6,5%, co zwiastowałoby jedynie nieznaczną skalę spowolnienia ekonomicznego w Państwie Środka.


Amerykański indeks S&P500 pozostał z kolei na niemal niezmienionym poziomie względem poziomu zamknięcia z ostatniej październikowej sesji. Stabilne zachowanie nowojorskiej giełdy po silnych zwyżkach z października było rezultatem m.in. silnej poprawy danych z rynku pracy. Wzrost zatrudnienia w październiku o 271 tys., znacząco przewyższający oczekiwania rynku, podsycił bowiem obawy inwestorów o rozpoczęcie normalizacji polityki pieniężnej jeszcze w tym roku. Aprecjacja amerykańskiego dolara przybrała na sile – kurs USD/PLN przebił w drugiej połowie miesiąca psychologiczną barierę 4,0 po raz pierwszy od ponad 11 lat.


Polskiej giełdzie ponownie towarzyszył marazm w segmencie dużych spółek (indeks WIG20 spadł o 6,5% w listopadzie) związany przede wszystkim obawami inwestorów o kondycję sektora bankowego w następstwie oczekiwań wzrostu obciążeń regulacyjnych oraz pokrycia kosztów upadłości banku spółdzielczego w Wołominie. Jednocześnie, entuzjazm towarzyszący od początku roku w segmencie spółek o mniejszej kapitalizacji rynkowej spółek zgasł (indeksy mWIG40 oraz sWIG80 straciły w listopadzie odpowiednio 0,7% oraz 1,7%) wobec nieco rozczarowującego sezonu wyników za trzeci kwartał. Najważniejszą publikacją w minionym miesiącu dla polskiej gospodarki był z pewnością odczyt wzrostu gospodarczego w III kwartale, który wypadł lepiej od oczekiwań wynosząc 3,5% rok do roku względem 3,3% odnotowanych w poprzednim okresie. Stabilnie zachowała się konsumpcja prywatna, podczas gdy tempo inwestycji spowolniło dość wyraźnie drugi kwartał z rzędu, co można utożsamiać z niskimi nakładami środków publicznych w związku z przejściowym okresem w unijnej perspektywie budżetowej. Pozytywne zaskoczenie było w dużej mierze efektem pozytywnego salda obrotów zagranicą, którego dodatni wkład do głównego odczytu wyniósł aż 0,4 wobec 0,2 punktu procentowego w poprzednim kwartale.


Spośród danych miesięcznych ze sfery realnej na uwagę zasługuje sprzedaż detaliczna, która w październiku wzrosła najsilniej od 4 miesięcy, wspierana w dalszym ciągu przez dwucyfrową dynamikę obrotów generowanych w segmencie pojazdów oraz ich części. Kontynuacja bardzo korzystnych odczytów z rynku pracy (spadek stopy bezrobocia do 9,6%, silny przyrost liczby wolnych wakatów, utrzymanie wysokiej dynamiki realnego funduszu płac w październiku) oraz perspektywa realizacji obietnic wyborczych ukierunkowanych na wysokie wydatki socjalne (na czele z flagowym programem comiesięcznego dofinansowania rodziców w kwocie 500 zł na drugie i kolejne dziecko) przekładają się na wyraźną poprawę nastrojów wśród gospodarstw domowych. Wskaźniki ufności konsumenckiej zanotowały bowiem bardzo silną zwyżkę w listopadzie, znajdując się na najwyższych poziomach od kwietnia 2008 roku. Ponadto, biorąc pod uwagę stopniową poprawę koniunktury w Europie, wysokie prawdopodobieństwo złagodzenia krajowej polityki pieniężnej w następstwie sporych roszad w Radzie Polityki Pieniężnej w I kwartale 2016 roku czy też optymistyczne prognozy ekonomistów na przyszłe lata, wyceny polskich aktywów zdają się być w naszych oczach wysoce niedowartościowane. Po zdyskontowaniu ryzyk towarzyszących spółkom w sektorze bankowym czy też energetycznym w ostatnich miesiącach, potencjał zniżkowy warszawskiego parkietu wydaje się być mocno ograniczony w kontekście korzystnych uwarunkowań makroekonomicznych.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito