drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             







 


OPERA Za 3 Grosze FIZ

A A A
01
Marzec
2016

Wycena Opera Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 29 lutego 2016 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 233,04  PLN.

Komentarz zarządzającego:

Na koniec lutego wartość certyfikatu inwestycyjnego OPERA Za 3 Grosze FIZ wyniosła 233,04 PLN, notując wzrost o 0,25% w stosunku do wyceny na koniec stycznia 2016 roku.

 

Na przestrzeni ostatniego miesiąca zmienność rynków finansowych osiągnęła swoje apogeum. Początek lutego przyniósł gwałtowną kontynuację przeceny akcji – większość giełd krajów rozwiniętych ustanowiła nowe roczne minima, oscylując niebezpiecznie w pobliżu kluczowych technicznych wsparć. Indeks S&P500 w kulminacyjnym momencie spadków tracił aż 10,5% względem początku 2016 roku. W przypadku giełd europejskich skala zniżek była jeszcze większa i wyniosła blisko 18% dla niemieckiego DAXa oraz prawie 16% dla francuskiego CAC40.

 

Tym razem jednak nie Chiny, lecz kondycja gospodarek USA i EU kreowały negatywny impuls dla rynków. Seria słabych danych makroekonomicznych napłynęła ze Stanów Zjednoczonych w pierwszej połowie miesiąca. Niższe od oczekiwań okazały się dane obrazujące nastroje – indeks ISM w sektorze pozaprzemysłowym wyniósł w styczniu 53,5 wobec prognoz na poziomie 55,1, a wskaźnik zaufania konsumentów Conference Board zanotował silny spadek do 92,2 pkt wobec oczekiwań wynoszących aż 97 pkt. Słabo wypadły kluczowe dla inwestorów odczyty z rynku pracy – liczba nowych stanowisk w sektorze pozarolniczym wyniosła 151 tys. wobec oczekiwanych 190 tys. i aż 262 tys. w grudniu. W tym kontekście niedawne spekulacje dotyczące kilku potencjalnych podwyżek kosztu pieniądza w USA w 2016 roku wydają się być coraz mniej uzasadnione. Mocny dolar działa hamująco na sektor eksportowy, taniejąca ropa budzi z kolei obawy o kondycję firm z branży wydobywczej. Istnieje więc spore prawdopodobieństwo, że Rezerwa Federalna wstrzyma się z jakimikolwiek znaczącymi decyzjami na  co najmniej kilka miesięcy.

 

Na starym kontynencie dało się zauważyć niepokojącą słabość gospodarki niemieckiej. Rozczarowujące dane dotyczyły m.in. sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i inflacji producenckiej (PPI). Dotychczas prowadzona przez ECB łagodna polityka monetarna będzie więc z dużym prawdopodobieństwem kontynuowana – w grę wchodzą kolejne obniżki stopy depozytowej i rozszerzenie skali programu skupu aktywów. Scenariusz taki jest obecnie dyskontowany przez rynki, co przejawia się spadkiem rentowności niemieckich obligacji rządowych w okolice ich historycznych minimów.

 

Skrajnie negatywny sentyment inwestorów względem ryzykownych aktywów doprowadził w końcu do przesilenia. Druga połowa lutego stała pod znakiem dynamicznego odrabiania strat, dzięki czemu większość parkietów zakończyła miesiąc na poziomach bliskich neutralnemu. Porównując zachowanie rynków rozwiniętych do wschodzących można było ponadto zaobserwować ciekawą dywergencję – ceny akcji emerging markets reprezentowanych przez koszyk MSCI nie zanotowały na przestrzeni lutego nowych rocznych minimów, sygnalizując tym samym, że potencjał trendu spadkowego ulega stopniowemu wyczerpaniu.

 

Zdecydowanie pod prąd globalnych trendów poruszała się giełda w Warszawie. WIG20 w większości zignorował słabe zachowanie swoich zachodnich odpowiedników, notując w pierwszej części miesiąca delikatne wzrosty. Z kolei poprawa nastrojów za granicą wywołała prawdziwą euforię zakupów, doprowadzając indeks dużych spółek w pobliże kluczowego poziomu 1900 pkt. Obserwując - idące w parze z giełdowymi wzrostami - umocnienie złotego, można przypuszczać, że do Polski powoli powraca zagraniczny kapitał, skuszony coraz atrakcyjniejszymi wycenami spółek.

 

 

 

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito