drukuj
drukuj
 
                                    

INFOLINIA


         
czynna w godz. 9.00 - 17.00
     
     
             
OPERA        +48 22 355 46 82
             







 


OPERA Za 3 Grosze FIZ

A A A
02
Maj
2016

Wycena OPERA Za 3 Grosze FIZ

Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 29 kwietnia 2016 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 260,38  PLN.

Komentarz zarządzającego:

Na koniec kwietnia wartość certyfikatu inwestycyjnego OPERA Za 3 Grosze FIZ wyniosła 260,38 zł, notując wzrost o 0,55 % w stosunku do wyceny na koniec marca 2016 roku.

Ubiegły miesiąc przyniósł przesilenie na rynku akcji. Zagraniczne parkiety rozpoczęły kwiecień od wzrostów i zdołały wspiąć się na nowe tegoroczne maksima. Jednak druga połowa miesiąca stała pod znakiem osłabienia nastrojów i spadkowej korekty. Indeksom giełdowym nie pomagały z pewnością niezbyt korzystne dane z gospodarki USA. Dynamiki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej wypadły znacznie słabiej od prognoz analityków, notując spadek w ujęciu miesięcznym. Cały szereg słabych odczytów nastąpił również w przypadku wskaźników nastroju. W tych warunkach Rezerwa Federalna podjęła po raz kolejny decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, wskazując na konieczność dalszego prowadzenia akomodacyjnej polityki monetarnej. Obecnie rynki finansowe oceniają prawdopodobieństwo co najmniej jednej podwyżki kosztu pieniądza w USA w 2016 roku na ok. 60%.

Istotnym efektem ubocznym tak łagodnego stanowiska FOMC było postępujące osłabienie amerykańskiego dolara wobec całego koszyka walut obcych. Tzw. "dollar index" stracił w kwietniu ponad 2% i znalazł się na poziomie najniższym od pięciu miesięcy, wywołując tym szereg efektów ubocznych na innych powiązanych rynkach. Deprecjacja dolara uderzyła przede wszystkim w Japonię – kurs USD/JPY zniżkuje w tempie budzącym poważne obawy o przyszłą kondycję tamtejszego sektora eksportowego. Zyskują za to ceny denominowanych w dolarze surowców. Złoto podrożało od początku bieżącego roku już o ponad 20%, ropa WTI względem dołka z lutego zyskała już przeszło 70%. Obserwujemy tym samym poważny wyłom w trwającej od połowy 2014 roku bessie surowcowej. Konsekwencje ewentualnej zmiany długoterminowego trendu towarowego indeksu CRB na wzrostowy byłyby dość znaczące – ryzyko pojawienia się tego rodzaju podażowego czynnika po stronie inflacji jest istotne z punktu widzenia decyzji podejmowanych przez banki centralne, a to z kolei determinuje trend na rynku stopy procentowej. Ceny długu skarbowego zdają się dyskontować scenariusz surowcowego odbicia dopiero częściowo – rentowności zarówno amerykańskich, jak i europejskich papierów dłużnych od trzech miesięcy poruszają się w stabilnym, aczkolwiek szerokim, trendzie bocznym.

Rynek polski w kwietniu charakteryzował się relatywną słabością. W centrum zainteresowania inwestorów znalazły się po raz kolejny kwestie związane z polityką gospodarczą – przyszły deficyt budżetowy w kontekście obietnic wyborczych oraz wciąż odsuwane rozwiązanie problemu kredytów walutowych. Kolejne potencjalne problemy z oceną ratingową Polski przełożyły się na dynamiczne osłabienie złotego i równomierny - na przestrzeni miesiąca - wzrost dochodowości krajowych obligacji skarbowych. WIG20 stracił blisko 5% w skali miesiąca, spadając głównie pod ciężarem akcji dużych banków.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać Newsletter:

© 2008-2019 Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
realizacja: Ideo
powered by CMS Edito