Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. 31 maja 2016 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 243,85 PLN.
Komentarz zarządzającego:
Na koniec maja wartość certyfikatu inwestycyjnego OPERA Za 3 Grosze FIZ wyniosła 243,85 zł, notując spadek o 6,35% w stosunku do wyceny na koniec kwietnia 2016 roku.
Rynki akcji miały w maju do czynienia wciąż z dość wysoką zmiennością i nieprzewidywalnością. Pierwsza połowa miesiąca przyniosła kontynuację, zapoczątkowanego jeszcze w kwietniu, osłabienia na zachodnich parkietach. Uwaga inwestorów skierowana była przede wszystkim w stronę S&P500, który oscylował w niebezpiecznej odległości od kluczowego technicznego wsparcia zlokalizowanego w rejonie 2000 punktów. Naruszenie tego poziomu wiązałoby się z wygenerowaniem znaczącego średnioterminowego sygnału sprzedaży. Po ponad dwóch tygodniach zmagań ostatecznie zwyciężyła jednak strona popytowa. Obrona wsparcia i związane z tym lawinowe zamykanie spekulacyjnych, krótkich pozycji wyprowadziły indeks w pobliże tegorocznych maksimów. Majowa stopa zwrotu z indeksu amerykańskich blue chipów wyniosła finalnie 1,5%. Ze zbliżonymi trendami mieliśmy do czynienia w przypadku innych giełd krajów rozwiniętych. Tak znacząca niepewność jest przede wszystkim związana ze zbliżającym się posiedzeniem Rezerwy Federalnej. Decyzję co do poziomu stóp procentowych w USA poznamy już 15 czerwca. Rynkowe estymacje prawdopodobieństwa czerwcowej podwyżki zmieniają się w błyskawicznym tempie, powodując chaotyczne wahania cen walut, długu i akcji.
O ile w przypadku rynków rozwiniętych czerwiec nie przyniósł decydującego rozstrzygnięcia co do kierunku głównego trendu, o tyle na rynkach wschodzących mieliśmy do czynienia z bezsprzecznymi dowodami fundamentalnej słabości. Indeks MSCI Emerging Markets stracił w przeciągu miesiąca 3,9%, osuwając się pod ciężarem akcji brazylijskich i tureckich. W niechlubnym gronie znalazła się także niestety Polska. WIG stracił na wartości 3,8%, WIG20 spadł aż o 4,7%, niebezpiecznie zbliżając się do granicy 1800 punktów. Jej przebicie w dół mogłoby potencjalnie otworzyć drogę w kierunku styczniowych minimów. Słabość nie ograniczała się tylko do jednej klasy inwestycji, równocześnie zaobserwować można było przecenę akcji, deprecjację waluty i wzrost rentowności obligacji. Ryzyko polityczne daje więc ponownie o sobie znać, w połączeniu z zagrożeniami płynącymi z USA oraz EU, tworząc silną presję na lokalne ceny aktywów.