Informujemy, że dzisiaj, na podstawie art. 2 pkt 8 lit. b) Statutu OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, ustalona została Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny na ostatni dzień roboczy miesiąca, tj. na 31 lipca 2008 r. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Certyfikat Inwestycyjny wyniosła w tym dniu 838,41 PLN.
Aktualną wycenę znaleźć można na www.opera.pl.
KOMENTARZ ZARZĄDZAJĄCEGO:
W lipcu wartość certyfikatu Funduszu spadła o 2,1% do 838,41 złotych, co oznacza, że od początku roku strata wynosi 13,1%.
Na początku mijającego miesiąca obserwowaliśmy kontynuację spadków na rynkach akcji na całym świecie. W drugiej połowie miesiąca nastąpiło dynamiczne wzrostowe odbicie, które w Polsce przełożyło się na wzrosty głównie dużych spółek (mWIG kończy miesiąc pokaźną stratą). Na rynku surowcowym w lipcu zanotowaliśmy największe miesięczne spadki od 28 lat, towarowy indeks CRB stracił na wartości ponad 10%. Taniała zarówno żywność (kukurydza - 19%), energia (ropa - 9%, gaz naturalny -31%) jak i metale (miedź -5%). Na rynku walutowym złoty tradycyjnie umacniał się do wszystkich wiodących walut obcych.
W minionym miesiącu na wynik funduszu negatywnie wpłynęło zaangażowanie na rynku surowcowym przede wszystkim poprzez spółki surowcowe. Wobec słabego ich zachowania Fundusz zamknął swoje pozycje, jednak poniesionych w tym segmencie strat nie udało się zrekompensować do końca miesiąca na innych rynkach. Niesprzyjające było zachowanie rynku surowców, a na rynkach akcji utrzymywaliśmy zaangażowanie zbliżone do neutralnego. Zarabialiśmy natomiast na wzroście wartości złotego.
W najbliższych tygodniach oczekujemy umiarkowanych wzrostów na rynkach akcji. Spadki cen surowców zmniejszyły obawy co do presji inflacyjnej na całym świecie, które to obawy w naszej ocenie były główną siłą napędową ostatnich przecen akcji. W naszej ocenie można oczekiwać stabilizacji lub umiarkowanych spadków cen głównych surowców, w tym przede wszystkim ropy naftowej, a to powinno sprzyjać akcjom. Ponadto mija trzeci z rzędu kwartał spowolnienia gospodarczego i trzeci kolejny sezon wyników kwartalnych spółek, w tym spółek sektora finansowego, powinny zatem słabnąć obawy o potencjalne zaskoczenie rynków kolejnymi stratami banków. Główne ryzyko natomiast to pogorszenie sytuacji w innych sektorach, w tym zakresie sytuacja powinna się wyklarować na przełomie trzeciego i czwartego kwartału.