INFOLINIA
czynna w godz. 9.00 - 17.00 OPERA +48 22 355 46 82
|
|
|
FAQ
Co to jest Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (Towarzystwo)? Co to jest fundusz inwestycyjny?
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych jest spółką akcyjną, której jedynym przedmiotem działalności jest tworzenie oraz zarządzanie funduszami inwestycyjnymi. Towarzystwo jest organem funduszu, czyli reprezentuje fundusz wobec osób trzecich. Fundusz inwestycyjny jest nowoczesną formą zbiorowego lokowania środków pieniężnych powierzonych przez Klientów. Wpłaty wszystkich Uczestników tworzą majątek funduszu, który jest inwestowany zgodnie z polityką inwestycyjną funduszu. Klient ma prawo do części majątku (aktywów) funduszu w proporcji do ilości posiadanych certyfikatów i jednostek uczestnictwa. Celem funduszu jest wzrost wartości środków zainwestowanych przez Klientów. Fundusz inwestycyjny posiada osobowość prawną, jego organizację oraz sposób funkcjonowania określa ustawa o funduszach inwestycyjnych. W funduszach zamkniętych działa także rada inwestorów albo zgromadzenie inwestorów – organ przedstawicielski Uczestników funduszu o uprawnieniach kontrolnych. W specjalistycznych funduszach inwestycyjnych otwartych może działać także rada inwestorów.
Czy powierzone środki są bezpieczne?
Fundusz inwestycyjny jako instytucja zbiorowego inwestowania w prawie unijnym, a co za tym idzie także polskim, podlega szczególnej ochronie. Dlatego też, działalność Towarzystwa, jaki i zarządzanych przez nie funduszy, nadzorowana jest przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Aktywa funduszu przechowywane są przez bank depozytariusz, który w każdym dniu wyceny aktywów funduszu potwierdza poprawność wyceny oraz jej zgodność ze stanem przechowywanych aktywów (dla funduszy OPERA depozytariuszem jest ING Bank Śląski S.A.). Dodatkowo sprawozdania finansowe funduszy podlegają badaniu przez niezależnego audytora – Ernst & Young Audit Sp. z o.o. w funduszach zamkniętych nadzór nad działaniem funduszu mają również Uczestnicy, poprzez zgromadzenie inwestorów.
Czy na inwestycji w fundusz można stracić? Czy Towarzystwo gwarantuje minimalną stopę zwrotu lub kapitał?
Fundusze inwestują w rozmaite klasy aktywów, w zależności od przyjętej polityki inwestycyjnej obarczone różnym ryzykiem, dlatego też fundusze mogą przynosić straty. Fundusz ani Towarzystwo nie gwarantują stopy zwrotu ani zainwestowanego kapitału. Można na rynku spotkać tzw. produkty gwarantowane, jednak naszym zdaniem nie tworzą one żadnej wartości dla Klienta. Dlaczego? Prześledźmy to na przykładowej konstrukcji produktu gwarantowanego. Większość środków Klienta – np. 85zł z każdych 100zł lokowane jest w instrumenty bezpieczne (obligacje, bony itd.), reszta natomiast lokowana jest w opcje i inne ryzykowne instrumenty przy wykorzystaniu dźwigni finansowej (po 4 latach, z 85 zł przy rentowności 4 letniej obligacji na poziomie 4,15% otrzymamy 100zł). W powyższej sytuacji, jeśli nawet Klient straci całą ryzykowną część portfela, i tak otrzyma po 4 latach „gwarantowane” 100 zł pochodzące z części bezpiecznej. Zwiększając proporcję obligacji w portfelu, można w ten sposób zagwarantować także minimalną dodatnią stopę zwrotu (nie wyższą jednak od stopy zwrotu z instrumentów bezpiecznych, takich jak obligacje). Zwróćmy uwagę, że większość środków Klienta w ogóle nie jest zarządzana, chociaż opłaty za zarządzanie pobierane są od całości zainwestowanych środków, a stawki są zazwyczaj dużo wyższe niż w przypadku funduszy obligacyjnych. Warto również zauważyć, że gwarantowana jest zwykle kwota brutto, która pomniejszana jest o opłaty i prowizje. Jaki stąd wniosek? Taką gwarancję Klient może zrobić sobie sam - wystarczy zainwestować część (np. 85%) środków w fundusz obligacji, pozostałe środki w fundusz akcji i na pewno będzie taniej.
Jaka jest gwarancja, że środki Klienta nie przepadną w przypadku bankructwa Towarzystwa?
Nawet ewentualna upadłość zarządzającego funduszem Towarzystwa nie pociąga za sobą upadłości funduszu, który jest odrębną osobą prawną. Aktywa funduszu są całkowicie bezpieczne. Majątek funduszu stanowi odrębną od Towarzystwa masę majątkową i jest wyłączną własnością Uczestników. W przypadku upadłości Towarzystwa zarządzanie środkami Uczestników przejmuje z mocy prawa (art. 68 Ustawy o funduszach inwestycyjnych) bank depozytariusz. Komisja Nadzoru Finansowego może także wyznaczyć do zarządzania środkami jedno z towarzystw funduszy inwestycyjnych działających na rynku. Aktywa funduszu inwestycyjnego stanowią własność Uczestników - nie mogą być przedmiotem egzekucji prowadzonej w stosunku do banku depozytariusza, ani nie wchodzą do masy upadłościowej banku depozytariusza czy Towarzystwa.
Co to jest Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (FIZ)? Co to znaczy, że fundusz jest zamknięty?
FIZ to skrót od „fundusz inwestycyjny zamknięty”. Jest to rodzaj funduszu inwestycyjnego, który emituje certyfikaty inwestycyjne podobnie jak spółka akcyjna emituje akcje. Emisje mogą odbywać się w trybie publicznym lub niepublicznym. W przeciwieństwie do funduszu otwartego, który sprzedaje i umarza jednostki w sposób ciągły, fundusz zamknięty emituje certyfikaty jedynie w trakcie subskrypcji, a umarza w terminach i na zasadach zawartych w statucie funduszu. O nowej emisji certyfikatów decydują dotychczasowi Uczestnicy funduszu poprzez Zgromadzenie Inwestorów.
Co to jest certyfikat inwestycyjny?
Certyfikat jest zbywalnym i niepodzielnym papierem wartościowym, z którego wynikają wszelkie prawa Uczestnika, w tym przede wszystkim prawo do udziału w majątku funduszu proporcjonalnie do liczby posiadanych certyfikatów, a także prawo głosu na Zgromadzeniu Inwestorów. Certyfikaty inwestycyjne mogą być papierami wartościowymi imiennymi lub na okaziciela. Certyfikaty niepubliczne mogą nie mieć formy dokumentu, w takim przypadku na żądanie Uczestnika Towarzystwo wyda mu na piśmie imienne zaświadczenie o zapisaniu certyfikatów w ewidencji – rozwiązanie takie stosujemy w OPERA FIZ. Certyfikaty publiczne z mocy prawa nie mają formy dokumentu i są zapisywane na rachunkach inwestycyjnych Uczestników prowadzonych przez biura maklerskie – z takim rozwiązaniem mamy do czynienia w przypadku OPERA Za 3 Grosze FIZ.
Czy certyfikaty funduszu OPERA FIZ są notowane?
Certyfikaty funduszu OPERA FIZ nie są notowane na giełdzie ani na innym rynku regulowanym (jako papiery wartościowe mogą być natomiast swobodnie zbywane i nabywane w niepublicznym obrocie wtórnym). OPERA FIZ jest funduszem oferowanym poprzez imienne propozycje nabycia kierowane do wybranych zamożnych Klientów, dlatego Towarzystwo nie planuje wprowadzenia certyfikatów na giełdę.
W jaki sposób i jak często wyceniane są certyfikaty funduszu OPERA FIZ?
Certyfikaty funduszu OPERA FIZ wyceniane są na koniec każdego kwartału kalendarzowego wg aktualnej wartości aktywów netto przypadających na certyfikat. Inaczej mówiąc jest to wartość „rynkowa” majątku (aktywów) funduszu pomniejszona o wszelkie zobowiązania (w tym rezerwy na wynagrodzenie stałe i zmienne na rzecz Towarzystwa), czyli jest to wartość „po prowizji”. Ponadto fundusz dokonuje dodatkowych wycen w przypadku nowej emisji certyfikatów – przed i po emisji.
Jakie opłaty pobierane są przez OPERA TFI za zarządzanie funduszem OPERA FIZ?
OPERA TFI pobiera następujące opłaty:
- Opłata stała za zarządzanie funduszem wynosi 1,75% w skali roku.
- Prowizja od zysku wynosi 20% - opłata ta pobierana jest dopiero po zakończeniu inwestycji, tzn. po 4 latach bądź (jeżeli Uczestnik wycofuje środki przed terminem) w momencie umorzenia certyfikatów. W trakcie trwania inwestycji tworzona jest rezerwa na prowizję od zysku proporcjonalnie do osiągniętych zysków. Od kwoty utworzonej rezerwy nie jest pobierana opłata za zarządzanie, pomimo że rezerwa ta przez cały czas „pracuje” dla Klienta. Warto nadmienić, że niektóre instytucje pobierają opłatę od zysku nie po zakończeniu inwestycji, lecz z większą częstotliwością (np. rocznie lub kwartalnie). Rodzi to ryzyko wielokrotnego obciążenia Klienta prowizją od tego samego zysku (w sytuacji, gdy zarządzany portfel/fundusz na przemian zyskuje i traci na wartości).
W przeciwieństwie do usług zarządzania portfelem (asset management), opłaty za zarządzanie funduszem zwolnione są z podatku VAT.
Jak zarabia się na inwestycji w fundusz OPERA FIZ? Czy Fundusz wypłaca dywidendę?
Aktywa Funduszu są inwestowane zgodnie z polityką inwestycyjną funduszu (patrz pytanie: W co inwestuje fundusz Opera FIZ?). Wzrost wartości aktywów funduszu przekłada się na wzrost wartości certyfikatów wyemitowanych przez fundusz. Fundusz nie wypłaca dywidendy. Realizacja zysku może odbyć się poprzez umorzenie certyfikatu lub sprzedaż certyfikatu na podstawie umowy sprzedaży (patrz pytanie: Czy wycofanie zainwestowanych środków może nastąpić w każdej chwili?).
|
|
Newsletter
|