INFOLINIA
czynna w godz. 9.00 - 17.00 OPERA +48 22 355 46 82
|
|
|
FAQ
Czy wycofanie zainwestowanych środków może nastąpić w każdej chwili?
Klient może wycofać zainwestowane środki na dwa sposoby:
- sprzedaż certyfikatu na giełdzie,
- przedstawienie certyfikatu do wykupu przez fundusz. W tym przypadku należy w domu maklerskim prowadzącym rachunek papierów wartościowych, na którym zapisano certyfikaty, złożyć żądanie wykupu. Taka dyspozycja powinna zostać złożona nie później niż do 15 dnia ostatniego miesiąca kwartału, na zakończenie którego ma nastąpić wykup certyfikatu (wykup zostanie dokonany w ostatnim dniu roboczym kwartału, tj. w dniu, w którym dokonywana jest oficjalna wycena aktywów funduszu). W przypadku przedstawienia certyfikatu do wykupu pobierana jest prowizja w wysokości 2% wartości certyfikatu.
Jakie uprawnienia ma Zgromadzenie Inwestorów funduszu OPERA Za 3 Grosze FIZ?
Do uprawnień Zgromadzenia Inwestorów należy podejmowanie uchwał w sprawach m. in.:
- rozwiązania funduszu,
- zatwierdzania rocznych sprawozdań finansowych,
- wyrażania zgody na emisję nowych certyfikatów,
- wyrażania zgody na zmianę banku depozytariusza.
Kto może uczestniczyć w Zgromadzeniu Inwestorów OPERA Za 3 Grosze FIZ?
W Zgromadzeniu Inwestorów może brać udział każdy Uczestnik (właściciel certyfikatu) funduszu OPERA Za 3 Grosze FIZ pod warunkiem, że złoży stosowne świadectwo depozytowe w siedzibie funduszu najpóźniej 7 dni przed terminem Zgromadzenia – czyli tak jak ma to miejsce w spółkach publicznych. Informacja o terminie Zgromadzenia Inwestorów jest publicznie ogłaszana przez Towarzystwo z wyprzedzeniem co najmniej 21 dni. W Zgromadzeniu można uczestniczyć osobiście lub przez pełnomocnika. Jeden certyfikat daje prawo do jednego głosu.
Czy Uczestnik funduszu OPERA Za 3 Grosze FIZ może ustanowić pełnomocnika?
Wobec funduszu Uczestnik występuje najczęściej za pośrednictwem domu maklerskiego. W ramach rachunku inwestycyjnego Uczestnik może działać bezpośrednio lub przez pełnomocnika. Bezpośrednio wobec funduszu Uczestnik występuje na Zgromadzeniu Inwestorów – Uczestnik może brać udział w Zgromadzeniu przez pełnomocnika.
W co inwestuje fundusz OPERA Za 3 Grosze FIZ?
Fundusz może lokować środki w zróżnicowane klasy aktywów, m.in.:
- Akcje notowane na GPW (zaangażowanie w akcje (w tym rynki zagraniczne) oraz instrumenty pochodne oparte na akcjach może stanowić łącznie do 200% wartości aktywów funduszu)
- Akcje niepubliczne i udziały (do 50% aktywów funduszu – inwestycje takie cechują się niską płynnością, ale stwarzają szansę osiągnięcia stóp zwrotu wyższych niż w przypadku inwestycji w akcje spółek notowanych na giełdzie, inwestycje w ramach tej kategorii to również firmy w drodze na giełdę - tzw. "pre-IPO")
- Zagraniczne rynki akcji (najważniejsze rynki światowe, rynki wschodzące oraz Europa Środkowo-Wschodnia – ograniczenia jak dla akcji notowanych na GPW)
- Waluty obce (do 20% aktywów funduszu w jednej walucie, do 100% aktywów Funduszu łącznie w walutach obcych)
- Instrumenty pochodne (oparte na akcjach, giełdowych indeksach akcji, walutach obcych, obligacjach oraz stopach procentowych - przy zachowaniu limitów inwestycyjnych dla instrumentów bazowych, o których mowa powyżej; w mniejszym stopniu instrumenty pochodne oparte na towarach giełdowych - łącznie do 100% aktywów funduszu)
- Instrumenty dłużne (są wykorzystywane głównie do zarządzania płynnością funduszu).
Czy fundusz OPERA za 3 gorsze FIZ jest funduszem typu „hedge fund”?
Fundusz OPERA Za 3 Grosze FIZ, podobnie jak OPERA FIZ, posiada pewne cechy funduszu hedgingowego, są to przede wszystkim:
- nastawienie na absolutne stopy zwrotu, a nie walkę z tzw. benchmarkami (np. WIG20, WIG, indeks innej giełdy),
- szerokie dopuszczalne spektrum inwestycyjne oraz
- istotne, dotychczas nie spotykane na polskim rynku zaangażowanie oszczędności osób zarządzających we wspólną inwestycję, jaką jest fundusz.
Natomiast w odróżnieniu od wielu funduszy typu „hedge fund” OPERA Za 3 Grosze FIZ:
- nie szuka wyłącznie możliwości arbitrażu (alfa), a więc zysku pozbawionego ryzyka, ale w celu maksymalizacji zwrotu z inwestycji akceptuje ryzyko rynkowe (beta),
- nie stosuje dźwigni finansowej w takiej skali jak robi to większość funduszy hedgingowych,
- nie działa w jurysdykcji uznawanej za tzw. „raj podatkowy” lub słynącej ze słabego nadzoru prawnego i instytucjonalnego nad działalnością funduszy inwestycyjnych.
Można zatem powiedzieć, że fundusz OPERA Za 3 Grosze FIZ czerpie z innowacyjności funduszy typu „hedge” to co najlepsze – aktywne zarządzanie oraz jedność interesów Klientów i zarządzających, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego standardu bezpieczeństwa powierzonych środków.
Kto może przystąpić do funduszu OPERA FIO?
Praktycznie każdy. Uprawnionymi do nabywania jednostek uczestnictwa są osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej (jednakże posiadające zdolność do nabywania praw i zaciągania zobowiązań we własnym imieniu) rezydenci i nierezydenci w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2002 roku Prawo dewizowe.
Jak można zainwestować w fundusz OPERA FIO?
Jednostki można nabyć na dwa sposoby:
- w internecie – poprzez platformę internetową www.fundusz.pl. Nabycie jest proste i odbywa się w trzech krokach:
Krok pierwszy: Na stronie www.fundusz.pl składamy zlecenie otwarcia Konta Uczestnika. Agent transferowy wystawia dokumenty związane z otwarciem konta. Krok drugi: Kurier kontaktuje się z Państwem w celu ustalenia miejsca dostarczenia dokumentów. Miejsce oraz termin ustalają Państwo sami. W trakcie spotkania Uczestnik w obecności kuriera podpisuje zlecenie otwarcia Konta. Krok trzeci:Konto otwarte. W dokumentach dostarczonych przez kuriera znajdą Państwo numery indywidualnych rachunków (dla każdego subfunduszu oddzielnie). Dokonanie wpłaty na którykolwiek z podanych rachunków oznacza rozpoczęcie inwestycji w OPERA FIO. Prosimy pamiętać, że wybierając numer rachunku, na który dokonują Państwo wpłaty wybierają Państwo subfundusz z nim powiązany. Minimalna pierwsza wpłata oraz kwota utrzymywanego kapitału w każdym subfunduszu wynosi 500 zł. Z pierwszej wpłaty zostanie pobrana jednorazowa opłata za otwarcie Konta Uczestnika (20 złotych).
- zlecenie otwarcia Konta Uczestnika można złożyć również w Towarzystwie - w centrali w Warszawie lub w Biurach Regionalnych. W przypadku zleceń otwarcia złożonych w Towarzystwie, minimalna pierwsza wpłata wynosi 100 tys. złotych.
Mam już konto Uczestnika założone bezpośrednio w OPERA TFI S.A. Czy mogę dokonywać operacji przez Internet?
Tak. Wystarczy wejść na stronę systemu transakcyjnego fundusz.pl i dokonać następujących operacji:
- Wybieramy opcję: ODBLOKOWANIE USŁUGI INTERNETOWEJ
- Ustanawiamy login, hasło oraz wpisujemy numer telefonu komórkowego, na który będą wysyłane Hasła SMS używane do potwierdzeń transakcji.
- Na kolejnych planszach wybieramy fundusz – OPERA Fundusz Inwestycyjny Otwarty, wpisujemy numer umowy z funduszem oraz podajemy swoje imię i nazwisko.
- Drukujemy wygenerowany przez system dokument podpisujemy go zgodnie z podpisem złożonym na zleceniu otwarcia Konta Uczestnika i wysyłamy na adres Towarzystwa.
- Informacja o aktywacji obsługi internetowej zostanie wysłana pocztą elektroniczną na adres przekazany w zleceniu otwarcia Konta Uczestnika.
Co to jest subfundusz?
Subfundusz jest „podfunduszem” działającym w ramach funduszu parasolowego. Każdy subfundusz prowadzi własną politykę inwestycyjną, a jego aktywa przechowywane są na odrębnych rachunkach od pozostałych subfunduszy. Subfundusz zatem, z punktu widzenia Uczestnika od funduszu różni się tylko tym, że przenoszenie środków pomiędzy subfunduszami nie powoduje konieczności płacenia podatku kapitałowego (podatek ten Uczestnik zapłaci dopiero wycofując gotówkę poza fundusz parasolowy). W trakcie działania funduszu możliwe jest tworzenie nowych subfunduszy oraz likwidowanie istniejących na zasadach określonych w statucie.
|
|
Newsletter
|