INFOLINIA
czynna w godz. 9.00 - 17.00 OPERA +48 22 355 46 82
|
|
|
FAQ
Kto może przystąpić do funduszu OPERA FIZ?
Zgodnie ze statutem OPERA FIZ, uprawnionymi do zapisywania się na certyfikaty serii B są osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (jednakże posiadające zdolność do nabywania praw i zaciągania zobowiązań we własnym imieniu), rezydenci i nierezydenci w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2002 roku Prawo dewizowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 141, poz. 1178 z późn. zm.), które przyjmą propozycję nabycia certyfikatów.
Jak można zainwestować w fundusz OPERA FIZ?
Inwestycja w fundusz OPERA FIZ możliwa jest na 2 sposoby:
- Na „rynku pierwotnym” – obejmując certyfikaty inwestycyjne funduszu w trakcie przeprowadzania nowej emisji certyfikatów. O nowej emisji decydują dotychczasowi Uczestnicy funduszu poprzez Zgromadzenie Inwestorów.
- Na „rynku wtórnym” - istnieje możliwość odkupienia certyfikatów od dotychczasowego Uczestnika na podstawie umowy sprzedaży lub za pośrednictwem domu maklerskiego. Towarzystwo zachęca Klientów, którzy chcieliby nabyć lub zbyć certyfikat na rynku wtórnym do zasygnalizowania takiego zamiaru Towarzystwu.
Czy można uzyskać kredyt pod certyfikaty OPERA FIZ?
Na podstawie ramowego porozumienia z jednym z banków istnieje możliwość otrzymania kredytu pod zastaw lub na nabycie certyfikatów funduszu OPERA FIZ. Maksymalna wartość kredytu to 40% wartości certyfikatów będących zabezpieczeniem kredytu, przy czym wartość kredytu nie może być niższa niż 200 tys. złotych. Prosimy o kontakt w sprawie szczegółowych informacji.
Czy certyfikat jest podzielny? Czy mogę nabyć część certyfikatu?
Certyfikaty inwestycyjne są niepodzielne, dlatego nie można objąć w ramach emisji ani umorzyć części certyfikatu. Osoby pozostające we wspólności małżeńskiej mogą razem nabywać certyfikaty (tzw. „rejestr małżeński”).
Jak wygląda nabycie certyfikatu w przypadku małżeństwa?
Osoby pozostające w związku małżeńskim oraz we wspólnocie majątkowej mogą:
- nabyć certyfikaty na tzw. „rejestr małżeński” - w takim wypadku łącznie występują wobec funduszu jako Uczestnik, a fundusz będzie akceptował zgodne dyspozycje wydane przez obu małżonków;
- nabyć certyfikaty samodzielnie – w takim przypadku certyfikaty wchodzą także w skład majątku wspólnego;
- nabyć certyfikaty „do majątku odrębnego” w takim przypadku certyfikaty stanowią wyłączną własność Uczestnika (współmałżonka nabywającego certyfikaty).
Jaka jest minimalna kwota inwestycji w przypadku funduszu OPERA FIZ?
Minimalna kwota inwestycji równa jest cenie emisyjnej jednego certyfikatu. W trakcie pierwszej emisji cena ta wynosiła 200 tys. złotych. W przypadku kolejnych emisji cena emisyjna certyfikatu ustalana jest każdorazowo przed emisją i jest nie niższa niż ostatnia ustalona wartość aktywów netto na certyfikat.
Cena emisyjna - na jakiej zasadzie jest ustalana?
Cena emisyjna certyfikatów nowej emisji jest ustalana nie późnej niż w momencie rozpoczęcia zapisów i zgodnie z przepisami ustawy o funduszach inwestycyjnych, nie może być niższa niż wartość aktywów netto funduszu przypadająca na certyfikat według wyceny aktywów dokonanej na 7 dni przed dniem rozpoczęcia subskrypcji.
Jaka jest sytuacja podatkowa nabywcy certyfikatu – osoby fizycznej?
Informacje zamieszczone poniżej dotyczące zasad opodatkowania mają charakter ogólny i są aktualne na 1 stycznia 2007 roku. W celu ustalenia szczegółowych zasad opodatkowania – w odniesieniu do indywidualnej sytuacji Uczestnika - zalecane jest uzyskanie porady u doradcy podatkowego.
- Fundusz jest zwolniony z podatku od osób prawnych (CIT).
- W przypadku umorzenia certyfikatu (także na skutek likwidacji funduszu) zyski Uczestnika – osoby fizycznej opodatkowane są zryczałtowanym podatkiem od dochodów kapitałowych w wysokości 19%. Płatnikiem tego podatku jest fundusz, czyli kwota wypłacana Uczestnikowi po umorzeniu certyfikatu jest pomniejszona o należny podatek od dochodów kapitałowych.
- W przypadku zbycia certyfikatów w niepublicznym obrocie wtórnym ewentualne zyski opodatkowane są podatkiem od dochodów kapitałowych (19%), obowiązek zadeklarowania (do końca kwietnia następnego roku) i odprowadzenia podatku spoczywa na Uczestniku funduszu zbywającym certyfikaty. Powyższe rozwiązanie oznacza, że podatek od dochodów kapitałowych pobierany jest dopiero po zakończeniu inwestycji, a nie corocznie, tak jak w przypadku usługi zarządzania portfelem – Klient korzysta de facto z kredytu podatkowego, aż do chwili wycofania środków.
- Nabycie/zbycie certyfikatów w niepublicznym obrocie wtórnym obciążone jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 1% (zwyczajowo płatne przez nabywcę certyfikatu, aczkolwiek za zobowiązanie podatkowe z tego tytułu zbywca i nabywca odpowiadają solidarnie). Objęcie certyfikatów w nowej emisji lub umorzenie certyfikatów nie jest obciążone w/w podatkiem.
Na jaki okres utworzony jest fundusz OPERA FIZ?
Fundusz OPERA FIZ został utworzony na 4 lata od daty rejestracji tj. od 29 czerwca 2005 roku. Zgromadzenie Inwestorów OPERA FIZ w dniu 23 września 2008 roku jednogłośnie podjęło uchwałę o przedłużeniu czasu trwania OPERA FIZ na kolejny 4-letni okres, tj. do dnia 28 czerwca 2013 roku. Zgromadzenie Inwestorów może każdorazowo przedłużać czas trwania funduszu na kolejne 4-letnie okresy. Uchwała w tej sprawie powinna zostać podjęta nie później niż na 6 miesięcy przed upływem planowanego czasu trwania funduszu.
Czy wycofanie zainwestowanych środków może nastąpić w każdej chwili?
Klient może wycofać zainwestowane środki na 2 sposoby:
- sprzedaż certyfikatu na podstawie Umowy Sprzedaży (pobierz formularz umowy sprzedaży (152 KB)). W tym przypadku zachęcamy Klientów do zasygnalizowania takiego zamiaru Towarzystwu.
- przedstawienie certyfikatu do wykupu - w tym celu należy w siedzibie Towarzystwa złożyć żądanie wykupu nie później niż do 15 dnia ostatniego miesiąca kwartału, na zakończenie którego ma nastąpić wykup certyfikatu (wykup zostanie dokonany w ostatnim dniu roboczym kwartału, tj. w dniu, w którym dokonywana jest oficjalna wycena aktywów funduszu). W przypadku przedstawienia certyfikatu do wykupu w czasie trwania funduszu pobierana jest prowizja w wysokości 2,5% wartości certyfikatu.
|
|
Newsletter
|