INFOLINIA
czynna w godz. 9.00 - 17.00 OPERA +48 22 355 46 82
|
|
|
FAQ
Jakie uprawnienia ma Zgromadzenie Inwestorów funduszu OPERA FIZ?
Do uprawnień Zgromadzenia Inwestorów należy podejmowanie uchwał w sprawach:
- przedłużenia czasu trwania funduszu na kolejne 4-letnie okresy,
- rozwiązania funduszu,
- zatwierdzania rocznych sprawozdań finansowych,
- wyrażania zgody na emisję nowych certyfikatów,
- wyłączenia Uczestników od prawa pierwszeństwa do objęcia certyfikatów nowej emisji.
Kto może uczestniczyć w Zgromadzeniu Inwestorów OPERA FIZ?
W Zgromadzeniu Inwestorów może brać udział każdy Uczestnik (właściciel certyfikatu) funduszu OPERA FIZ pod warunkiem zgłoszenia zamiaru uczestnictwa najpóźniej 7 dni przed terminem Zgromadzenia. Zgłoszenie powinno być złożone na piśmie, w przeciwnym wypadku będzie nieważne. Uczestniczyć w Zgromadzeniu można osobiście lub przez pełnomocnika. Jeden certyfikat daje prawo do jednego głosu.
Czy Uczestnik funduszu OPERA FIZ może ustanowić pełnomocnika?
W co inwestuje fundusz OPERA FIZ?
Fundusz może lokować środki w zróżnicowane klasy aktywów, m.in.:
- Akcje notowane na GPW (zaangażowanie w akcje (w tym rynki zagraniczne) oraz instrumenty pochodne oparte na akcjach może stanowić łącznie do 200% wartości aktywów funduszu)
- Akcje niepubliczne i udziały (do 50% aktywów funduszu – inwestycje takie cechują się niską płynnością, ale stwarzają szansę osiągnięcia stóp zwrotu wyższych niż w przypadku inwestycji w akcje spółek notowanych na giełdzie, inwestycje w ramach tej kategorii to również firmy w drodze na giełdę - tzw. "pre-IPO")
- Zagraniczne rynki akcji (najważniejsze rynki światowe, rynki wschodzące oraz Europa Środkowo-Wschodnia – ograniczenia jak dla akcji notowanych na GPW)
- Waluty obce (do 20% aktywów funduszu w jednej walucie, do 100% aktywów Funduszu łącznie w walutach obcych)
- Instrumenty pochodne (oparte na akcjach, giełdowych indeksach akcji, walutach obcych, obligacjach oraz stopach procentowych - przy zachowaniu limitów inwestycyjnych dla instrumentów bazowych, o których mowa powyżej; w mniejszym stopniu instrumenty pochodne oparte na towarach giełdowych - łącznie do 100% aktywów funduszu)
- Instrumenty dłużne (są wykorzystywane głównie do zarządzania płynnością funduszu).
Czy fundusz OPERA FIZ jest funduszem typu „hedge fund”?
Fundusz OPERA FIZ ma pewne cechy funduszu hedgingowego, są to przede wszystkim:
- nastawienie na absolutne stopy zwrotu, a nie walkę z tzw. benchmarkami (np. WIG20, WIG, indeks innej giełdy),
- szerokie dopuszczalne spektrum inwestycyjne oraz
- istotne, dotychczas nie spotykane na polskim rynku zaangażowanie oszczędności osób zarządzających we wspólną inwestycję, jaką jest fundusz.
Natomiast w odróżnieniu od wielu funduszy typu „hedge fund” OPERA FIZ:
- nie szuka wyłącznie możliwości arbitrażu (alfa), a więc zysku pozbawionego ryzyka, ale w celu maksymalizacji zwrotu z inwestycji akceptuje ryzyko rynkowe (beta),
- nie stosuje dźwigni finansowej w takiej skali jak robi to większość funduszy hedgingowych,
- nie działa w jurysdykcji uznawanej za tzw. „raj podatkowy” lub słynącej ze słabego nadzoru prawnego i instytucjonalnego nad działalnością funduszy inwestycyjnych.
Można zatem powiedzieć, że fundusz OPERA czerpie z innowacyjności funduszy typu „hedge” to co najlepsze – aktywne zarządzanie oraz jedność interesów Klientów i zarządzających, przy zachowaniu wysokiego standardu bezpieczeństwa powierzonych środków.
Co to jest Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (FIZ)? Co to znaczy, że fundusz jest zamknięty?
FIZ to skrót od „fundusz inwestycyjny zamknięty”. Jest to rodzaj funduszu inwestycyjnego, który emituje certyfikaty inwestycyjne podobnie jak spółka akcyjna emituje akcje. Emisje mogą odbywać się w trybie publicznym lub niepublicznym. W przeciwieństwie do funduszu otwartego, który sprzedaje i umarza jednostki w sposób ciągły, fundusz zamknięty emituje certyfikaty jedynie w trakcie subskrypcji, a umarza w terminach i na zasadach zawartych w statucie funduszu. O nowej emisji certyfikatów decydują dotychczasowi Uczestnicy funduszu poprzez Zgromadzenie Inwestorów.
Co to jest certyfikat inwestycyjny?
Certyfikat jest zbywalnym i niepodzielnym papierem wartościowym, z którego wynikają wszelkie prawa Uczestnika, w tym przede wszystkim prawo do udziału w majątku funduszu proporcjonalnie do liczby posiadanych certyfikatów, a także prawo głosu na Zgromadzeniu Inwestorów. Certyfikaty inwestycyjne mogą być papierami wartościowymi imiennymi lub na okaziciela. Certyfikaty niepubliczne mogą nie mieć formy dokumentu, w takim przypadku na żądanie Uczestnika Towarzystwo wyda mu na piśmie imienne zaświadczenie o zapisaniu certyfikatów w ewidencji – rozwiązanie takie stosujemy w OPERA FIZ. Certyfikaty publiczne z mocy prawa nie mają formy dokumentu i są zapisywane na rachunkach inwestycyjnych Uczestników prowadzonych przez biura maklerskie – z takim rozwiązaniem mamy do czynienia w przypadku OPERA Za 3 Grosze FIZ.
Czy certyfikaty funduszu OPERA Za 3 Grosze FIZ są notowane?
Certyfikaty funduszu OPERA Za 3 Grosze FIZ zostaną wprowadzone do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wniosek o dopuszczenie do obrotu Towarzystwo zobowiązane jest złożyć w terminie 7 dni od daty rejestracji funduszu przez sąd.
W jaki sposób i jak często wyceniane są certyfikaty funduszu OPERA Za 3 Grosze FIZ?
Certyfikaty funduszu OPERA Za 3 Grosze FIZ wyceniane są na koniec każdego miesiąca wg aktualnej wartości aktywów netto przypadających na certyfikat. Inaczej mówiąc jest to wartość „rynkowa” majątku (aktywów) Funduszu pomniejszona o wszelkie zobowiązania (w tym rezerwy na wynagrodzenie stałe i zmienne na rzecz Towarzystwa), czyli jest to wartość „po prowizji”. Fundusz dokonuje dodatkowych wycen w przypadku nowej emisji certyfikatów – przed i po emisji. Ponadto certyfikaty funduszu są notowane na giełdzie - ceny certyfikatów w transakcjach ustalają się na rynku pod wpływem zleceń kupna i sprzedaży składanych przez Inwestorów – oczywiście można słusznie oczekiwać, że zawierając transakcję na giełdzie Inwestorzy biorą pod uwagę aktualną wartość aktywów netto na certyfikat.
Jakie opłaty pobierane są przez OPERA TFI za zarządzanie funduszem OPERA Za 3 Grosze FIZ?
OPERA TFI pobiera następujące opłaty za zarządzanie Funduszem:
- Opłata stała za zarządzanie Funduszem wynosi 2,75% w skali roku.
- Prowizja od zysku wynosi 20% - opłata ta pobierana jest od wzrostu wartości certyfikatu od ostatniego poziomu przy którym pobierano opłatę; opłata pobierana jest po zakończeniu każdego kwartału, ale tylko w przypadku ustanowienia przez wartość aktywów netto na certyfikat nowego historycznego maksimum tzw. zasada „high water-mark”.
W przeciwieństwie do usług zarządzania portfelem (asset management), opłaty za zarządzanie funduszem zwolnione są z podatku VAT.
|
|
Newsletter
|