INFOLINIA
czynna w godz. 9.00 - 17.00 OPERA +48 22 355 46 82
|
|
|
FAQ
Co to jest fundusz parasolowy?
Fundusz parasolowy, składa się z kilku subfunduszy (patrz pytanie: Co to jest subfundusz?), z których każdy realizuje inną strategię inwestycyjną. W istocie rzeczy fundusz parasolowy jest wehikułem spinającym kilka „podfunduszy”, celem umożliwienia przenoszenia środków z jednego subfunduszu do drugiego bez konieczności płacenia tzw. podatku Belki od osiągniętych zysków. Będąc pod "parasolem", możemy zmieniać subfundusze do woli, a podatek zostanie zapłacony dopiero od całkowitego zysku, czyli po opuszczeniu funduszu. Jeżeli w jednym z subfunduszy ponieśliśmy stratę, a w innym zarobiliśmy, w ostatecznym rozrachunku zapłacimy niższy podatek (od salda zysków i strat).
Czy jednostki Uczestnictwa może zakupić małżeństwo?
Tak. Małżonkowie składają oświadczenia, w którym wskazują wspólny adres do korespondencji i upoważniają fundusz i Towarzystwo do wykonywania ich jednoosobowych dyspozycji.
Czy można udzielić pełnomocnictwa?
Tak, przy zachowaniu poniższych warunków:
- pełnomocnikiem może być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych lub osoba prawna,
- Uczestnik funduszu może ustanowić maksymalnie dwóch pełnomocników do jednego konta Uczestnika,
- pełnomocnictwo powinno być udzielone w języku polskim, w formie pisemnej, na formularzu Towarzystwa z podpisem poświadczonym notarialnie bądź złożonym w obecności pracownika Towarzystwa,
- pełnomocnictwo może mieć wyłącznie formę pełnomocnictwa ogólnego – do wszystkich czynności związanych z uczestnictwem w funduszu – pełnomocnik działa w takim samym zakresie jak mocodawca, w tym że pełnomocnikowi
Czy można mieć więcej niż jedno Konto Uczestnika?
Tak, można mieć maksymalnie trzy Konta Uczestnika.
Czy można dowolnie przenosić zainwestowane środki pomiędzy subfunduszami działającymi w ramach OPERA FIO?
Tak. Środki wcześniej zainwestowane w jednym z subfunduszy można w części stanowiącej wskazaną liczbę jednostek uczestnictwa bądź konkretną kwotę przenieść do innego subfunduszu. W efekcie w zależności od indywidualnej opinii Uczestnika funduszu i jego podejścia do ryzyka środki mogą przepływać między dwoma subfunduszami. Minimalna wartość zlecenia zamiany to 500 złotych. Czynność ta nie wywołuje skutku podatkowego.
Czy można sprzedać jednostki uczestnictwa innemu podmiotowi niż fundusz?
Jednostki uczestnictwa nie mogą być zbywane przez Uczestnika na rzecz osób trzecich. Jednostki uczestnictwa mogą być odkupywane tylko przez fundusz. Jednostki podlegają natomiast dziedziczeniu, w takim przypadku są przenoszone na spadkobierców bez konieczności umorzenia.
Czy Uczestnik funduszu może dowolnie wpłacać lub wypłacać środki do/z funduszu?
Uczestnik Funduszu może dowolnie wpłacać i wypłacać środki do/z funduszu. W przypadku dyspozycji wypłaty powodującej spadek wartości jednostek uczestnictwa na Koncie Uczestnika danego subfunduszu poniżej 500 zł, fundusz ma prawo wypłaty pozostałej kwoty na rachunek główny Uczestnika.
Jakie operacje są dostępne w systemie transakcyjnym fundusz.pl?
W ramach fundusz.pl można:
- nabyć jednostki uczestnictwa,
- dokonać zamiany jednostek uczestnictwa pomiędzy subfunduszami działającymi w ramach OPERA FIO oraz pomiędzy subfunduszami działającymi w ramach OPERA SFIO.
- sprzedać jednostki uczestnictwa funduszowi (umorzyć jednostki),
- oraz zablokować daną liczbę lub wszystkie posiadane jednostki uczestnictwa.
Jak długo jest aktywne Konto Uczestnika po wypłacie wszystkich środków znajdujących się w funduszu OPERA FIO?
Konto jest zakładane na czas nieokreślony i jest aktywne do momentu złożenia dyspozycji zamknięcia konta przez Uczestnika.
Czy można wypłacać środki z funduszu na dowolne rachunki bankowe?
Tak. Wypłata z Subfunduszy działających w ramach OPERA FIO może nastąpić przelewem także na wskazany przez Uczestnika dowolny lub wcześniej zdefiniowany rachunek bankowy (patrz pytanie: Co to jest Rachunek Główny, Zdefiniowany i Dowolny?). Uczestnik może zlecić funduszowi odkupienie jednostek uczestnictwa określając liczbę jednostek uczestnictwa do umorzenia bądź konkretną kwotę, jaka ma zostać przelana do innego banku. Zlecenie takie może być uzupełnione o komentarz, który zawarty będzie w tytule przelewu.
|
|
Newsletter
|