INFOLINIA
czynna w godz. 9.00 - 17.00 OPERA +48 22 355 46 82
|
|
|
FAQ
Jak zarabia się na inwestycji w fundusz OPERA Za 3 Grosze FIZ? Czy fundusz wypłaca dywidendę?
Aktywa funduszu są inwestowane zgodnie z polityką inwestycyjną funduszu (patrz pytanie: W co inwestuje fundusz Opera Za 3 Grosze FIZ?). Wzrost wartości aktywów funduszu przekłada się na wzrost wartości certyfikatów wyemitowanych przez fundusz. Fundusz nie wypłaca dywidendy. Realizacja zysku może odbyć się poprzez sprzedaż certyfikatu na giełdzie lub umorzenie certyfikatu w funduszu (patrz pytanie: Czy wycofanie zainwestowanych środków może nastąpić w każdej chwili?).
Kto może przystąpić do funduszu OPERA Za 3 Grosze FIZ?
Krótko mówiąc – każdy. Zgodnie ze statutem OPERA Za 3 Grosze FIZ, uprawnionymi do zapisywania się na certyfikaty są osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (jednakże posiadające zdolność do nabywania praw i zaciągania zobowiązań we własnym imieniu), rezydenci i nierezydenci w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2002 roku Prawo dewizowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 141, poz. 1178 z późn. zm.).
Jak można zainwestować w fundusz OPERA Za 3 Grosze FIZ?
Pierwsza, założycielska, emisja certyfikatów inwestycyjnych OPERA Za 3 Grosze FIZ zakończyła się 20 kwietnia 2007 r. W dniu 23 kwietnia odbyła się Specjalna Sesja Giełdowa, na której nastąpiło podsumowanie emisji. 11 maja OPERA TFI otrzymało postanowienie sądu rejestrowego o wpisie z dniem 10 maja 2007 r. OPERA Za 3 Grosze Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego do rejestru funduszy inwestycyjnych. Tym samym fundusz rozpoczął działalność operacyjną. W dniu 29 maja 2007 r. odbyło się pierwsze notowanie certyfikatów inwestycyjnych serii A funduszu OPERA Za 3 Gorsze FIZ na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Notowanie certyfikatów OPERA Za 3 Grosze FIZ na GPW oznacza, że Inwestorzy mogą kupować i sprzedawać certyfikaty Funduszu składając odpowiednie zlecenie w swoim biurze maklerskim. Certyfikaty są notowane w systemie notowań ciągłych pod nazwą skróconą "OPERA3GR". Planowane są także kolejne emisje certyfikatów OPERA Za 3 Grosze FIZ. O ich terminach Towarzystwo będzie informować na bieżąco.
Czy można uzyskać kredyt pod certyfikaty OPERA Za 3 Grosze FIZ?
Certyfikaty emitowane przez fundusz będą notowanymi na giełdzie papierami wartościowymi na okaziciela i jako takie mogą być przedmiotem zastawu. Przyjęcie certyfikatu jako zabezpieczenia spłaty kredytu zależy jednak od indywidualnych decyzji podejmowanych przez poszczególne banki.
Czy certyfikat jest podzielny? Czy mogę nabyć część certyfikatu?
Certyfikaty inwestycyjne są niepodzielne, dlatego nie można objąć w ramach emisji ani umorzyć części certyfikatu. Podobnie na giełdzie jednostką obrotu jest 1 certyfikat.
Jak wygląda nabycie certyfikatu w przypadku małżeństwa?
Wobec funduszu Uczestnikiem jest posiadacz rachunku papierów wartościowych, na którym zapisane są certyfikaty. W przypadku małżeństw pozostających we wspólnocie majątkowej możliwe jest otwarcie rachunku wspólnego.
Jaka jest minimalna kwota inwestycji w przypadku funduszu OPERA Za 3 Grosze FIZ?
Minimalna kwota inwestycji równa jest cenie emisyjnej jednego certyfikatu. W trakcie pierwszej emisji cena ta wynosi 1.000 złotych. W przypadku kolejnych emisji cena emisyjna certyfikatu ustalana jest każdorazowo przed emisją i jest nie niższa niż ostatnia ustalona wartość aktywów netto na certyfikat.
Cena emisyjna - na jakiej zasadzie jest ustalana?
Cena emisyjna certyfikatów nowej emisji jest ustalana nie późnej niż w momencie rozpoczęcia zapisów i zgodnie z przepisami ustawy o funduszach inwestycyjnych nie może być niższa niż wartość aktywów netto funduszu przypadająca na certyfikat według wyceny aktywów dokonanej na 7 dni przed dniem rozpoczęcia subskrypcji. W przypadku pierwszej emisji cena ustalana jest przez Towarzystwo – w OPERA Za 3 Grosze FIZ wynosiła 1.000 złotych.
Jaka jest sytuacja podatkowa nabywcy certyfikatu – osoby fizycznej?
Informacje zamieszczone poniżej dotyczące zasad opodatkowania mają charakter ogólny i są aktualne na 1 stycznia 2007 roku. W celu ustalenia szczegółowych zasad opodatkowania – w odniesieniu do indywidualnej sytuacji Uczestnika - zalecane jest uzyskanie porady u doradcy podatkowego.
- Fundusz jest zwolniony z podatku od osób prawnych (CIT).
- W przypadku umorzenia certyfikatu (także na skutek likwidacji Funduszu) zyski Uczestnika – osoby fizycznej opodatkowane są zryczałtowanym podatkiem od dochodów kapitałowych w wysokości 19%. Płatnikiem tego podatku jest Fundusz, czyli kwota wypłacana Uczestnikowi po umorzeniu certyfikatu jest pomniejszona o należny podatek od dochodów kapitałowych.
- W przypadku zbycia certyfikatów w niepublicznym obrocie wtórnym ewentualne zyski opodatkowane są podatkiem od dochodów kapitałowych (19%), obowiązek zadeklarowania (do końca kwietnia następnego roku) i odprowadzenia podatku spoczywa na Uczestniku Funduszu zbywającym certyfikaty. Powyższe rozwiązanie oznacza, że podatek od dochodów kapitałowych pobierany jest dopiero po zakończeniu inwestycji, a nie corocznie, tak jak w przypadku usługi zarządzania portfelem – Klient korzysta de facto z kredytu podatkowego, aż do chwili wycofania środków.
- Nabycie/zbycie certyfikatów w niepublicznym obrocie wtórnym obciążone jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 1% (zwyczajowo płatne przez nabywcę certyfikatu, aczkolwiek za zobowiązanie podatkowe z tego tytułu zbywca i nabywca odpowiadają solidarnie). Objęcie certyfikatów w nowej emisji lub umorzenie certyfikatów nie jest obciążone w/w podatkiem.
Na jaki okres utworzony jest fundusz OPERA Za 3 Grosze FIZ?
Fundusz został utworzony na czas nieograniczony.
|
|
Newsletter
|